Havuç Sabunu Faydaları Nelerdir ?

Havuç Sabunu Faydaları Nelerdir ?
16 Kasım 2017 tarihinde eklendi, 589 kez okundu.

Gün geçtikçe kimyasal ürünlerden elde edilmiş sabunlar zararlarından ötürü kullanımı azalmakta ve daha çok doğal yapılı olan ve en çok da bitkisel kaynaklı ürünlere yönelim artmıştır. Bunlardan birisi de havuç yağından elde edilen havuç sabunudur. Peki havuç sabunun faydaları nelerdir ?

Sabunun oldukça temizleyici ve cilt için önemli olması tercih edilebilir etkisini de artırmaktadır. Bu bağlamda bakıldığı zaman daha çok cilde yararı ve cilt için uygunluğu göz önüne alınmalı ve daha sonra kullanmaya başlanmalıdır. Genel olarak göze olan faydası ile bilinen havuç, sebze olarak da bir hayli yararı olan ve her türlü yemekte kullanılabilen bir sebzedir.

Havuç Sabunu Nasıl Kullanılır ?

Havuç sabunu kullanımı nasıl olmalıdır ? Bu bağlamda sabun olarak da havuç sabunun bir hayli yararı olduğunu söylemek mümkün olacaktır. Özellikle havucun içerisindeki bazı maddeler dolayısı ile bronzluk ve güneş ışınlarının zararları yan etkilerini de havuç sabunu ile cildinizden uzak tutabilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken bazı noktalar da tabii ki mevcuttur. İlk olarak fazla uygulandığı takdirde yüzünüzdeki bronzluğun daha çok turuncu renge kaçtığını da görmeniz mümkün bir durumdur.

Hepimizin çok iyi bildiği ve sıklıkla tükettiği bir sebze olan havucun sabunundan bahsediyoruz. Öncelikle havuçta yağ elde edilerek sonra bu yağdan sabun üreterek elde edilen havuç sabunu cilt lekeleri ve sorunları başta olmak üzere birçok sorunun çözümü olarak kullanılmaktadır. Alternatif tıp ürünleri olarak bilinen bitkisel kaynaklı bu sabunlar kimyasal içerik açısından zayıf olmaları sebebiyle ve doğal yollarla üretildikleri için çok sayıda vatandaş tarafından kullanılmaktadır. Güvenilir ve bildiğiniz bir aktardan ya da sabun üreticisinden aldığınız havuç sabununu nasıl kullanacağınıza gelin birlikte bakalım.

Günde 1 veya 2 defa kullanıma uygun olan havuç sabununu günde ikiden fazla uygulamamanız tavsiye edilir. Bir sabah bir akşam uygulayarak birkaç hafta içerisinde gözle görülebilir sonuçlar elde edebilirsiniz. Havuç sabununu cildinize uygularken dikkat etmeniz gereken bir diğer hususta sivilcelerinizin aktif enfeksiyon halinde olmamasıdır. Yani bu sabunu cildinize uygulamanız için sivilcelerinizin pasif durumda olması gerekir. Ilık ya da soğuk suyla ısladığınız yüzünüze köpürterek uygulayıp cildi tahriş etmeden arındırmalısınız.

Tek dikkat etmeniz gereken nokta ise kullanım şartları olmalıdır. Çok fazla kullanmamayı unutmamalı ve kullanım saatlerine de dikkat etmeyi kesinlikle atlamamalısınız. Aksi takdirde daha çok bronzlaşabilir ve sonucunda cildinizin turuncu renge bile dönüşmesi mümkün hale gelebilir.

Havuç Sabunu Neye İyi Gelir ?

Havuçta önce havuç yağı üretilmekte üretilen bu havuç yağından da sabun yapılmaktadır. Havuç sabunu havucun içerisinde doğal halde bulunan beta-karoten içerir. Bu bileşen vücuttaki tehlikeli toksinleri atmaya yarayan güçlü bir antioksidandır. Antioksidan olmasının yanı sıra hızlı bir şekilde eski ve ölü hücreleri dökmeye, cildi yenilemeye ve yeni cilt hücrelerinin gelişmesine katkı sağlar. Yeni hücre oluşumunu arttırarak cilt sorunlarını ortadan kaldırır. Kullanan kişi ince beyaz ve sağlıklı bir cilde sahip olur. Havuç, havuç yağı, havuç sabunu bu sebeple akne lekelerinin giderilmesinde ve sivilcelerin tedavisinde sürekli kullanım şartıyla tavsiye edilmektedir. Havuç sabunu kullanarak ten rengini pembe beyaz nitelikte dengeleyerek cilt tonunu düzenleyebilirsiniz. Beta-karoten’in etkisi bu şekilde gözlemlenirken bir başka etken madde de havucun sahip olduğu A vitamini zenginliğidir. Doğal yollarla havuçta üretilen havuç sabunu da A vitamini yönünden zengindir. A vitaminini özellikle görme sorunlarına olan faydası sebebiyle biliriz. Ancak havuç sabununun göze kullanılmaması gerektiğini hatırlatalım.

Havuç Sabunu Ne İşe Yarar ?

Havuç sabunu faydası olarak, vücut ve yüz temizleyici özelliği de karşımıza çıkmaktadır. Günlük düzenli olarak kullanıldığı takdirde yüzünüzdeki değişikliği fark etmemeniz imkansız bir durumdur. Yaşlanma durumunu çok fazla takıntı haline getiren insanlar için de bu sabun bir hayli işe yaramaktadır.  Yaşlanmayı geciktirici etmenler içeren ve aynı zamanda nemlendirici etkisi de olan havuç özlü sabun, antioksidan özelliği ile de dikkat çekmektedir. Yağlı ciltler için bir hayli faydası olan havuç özlü sabun, yağlanma karşıtı olduğunu da söylemek yanlış olmayacaktır. Bunların yanı sıra cilt üzerindeki sivilce ve akne oluşumuna da engellediği yadsınamaz bir gerçek olarak karşımıza çıkmaktadır.

Son yıllarda artan, deterjan, mineral yağı, paraben ve silikon karşıtlığı insanlarımızı artık bitkisel ürünlere yönlendirmektedir. Bu şekilde hem daha sağlıklı bir cilde kavuşma olanağı artıyor hem de daha derinlemesine bir temizlik sağlanmış oluyor. Cilt bakımının temel kurallarından biridir, temiz bir cilde bakım yapmak. İşte temiz bir cilde sahip olmanın yolu da sabundan geçiyor. Peki, her gördüğümüz bitkisel içerikli sabunları almalı mıyız ? Tabi ki hayır. Cilt tipinize en uygun bitkisel içerikli sabunları seçmeniz, daha sağlıklı ve temiz bir cilde sahip olmanızı sağlar.

Cildinizin hangi ürünü istediğini bulmak için cildinizi tanımanız, gözlemlemeniz gerekmektedir. Eğer gözlemleriniz sonucunda cildinizin siyah noktalara, geniş gözeneklere ve ağrılı sivilcelere sahip olduğuna karar verirseniz tercih edeceğiniz ürün havuç sabunu olduğunu söylememiz gerekir. Ayrıca güneş lekelerine de iyi gelen havuç sabununun birçok faydası bulunmaktadır. Ciltle birebir ilgilenen havuç sabununun içeriğindeki aminoasitler, omega- 3 yağı, a,b,c,d,e vitaminleri hem cilt sorunları için birebirdir hem de birçok hastalığa iyi gelmektedir.

Turuncu havuçtan imal edildiği için iyi bir antioksidan olduğunu söyleyebiliriz. Toksinlerin vücuttan atılmasını hızlandıran bu özellik aynı zamanda hücrelerin yeniden yapılanma hızını artırmaktadır. Peeling görevi gören bu sabun aynı zamanda sivilce izlerinin geçirilmesinde etkin rol oynaktadır. Yanık, egzama, güneş lekeleri gibi cilt kusurlarını gidermektedir. Bronzlaşmayı kolaylaştıran havuç sabunu, kollojen yapımını artırmaktadır. Bu özellikle birlikte kırışıklıklar giderek azalmaktadır. Düzenli havuç sabunu kullanımı ile alerji 6 hafta içinde kaybolur. Saçlar bu sabunla yıkandığında UV ışınlarına karşı saçları korumaktadır.

Havuç Sabunu Cilde Faydaları

Yapıldığı materyalde bulunan beta-karoten sayesinde cilt ve saç bakımında çok etkili bir doğal yöntem olarak dikkat çeken bir diğer sabun ise havuç sabunudur. Havuç sabunu zararlı güneş ışınlarına maruz kalmadan vücudun bir miktar bronzlaşmasını sağlar.

Genel olarak bakıldığı zaman havuç özlü sabun, bir hayli yararlı olan ve genci ya da yaşlısı fark etmeden kullanılabilen bir sabun olma özelliği taşımaktadır. Bu sabun ile nemlendirici ve yaşlanmayı geciktirici nitelikler kazandıracağınız cildinize aynı zamanda güneş ışınlarının zararlı etkilerinden de korumuş olacaksınız. Bunun yanında bronzluğa da bir adım yaklaşmış olmak artı bir etki olacaktır.

Havuç sabunu, havuçta bulunan beta karoten adlı bir bileşik sayesinde vücudu bir çok etkiye karşı koruyor olmasıdır. Ayrıca beta karoten havuca turuncu rengini veren maddedir. Özellikle güneşin zararlı ultraviole ışınlarından cildimizi korumaktadır. Güneş ışınlarından dolayı oluşabilecek bazı lekeleri özellikle kahverengi cilt lekelerinin de oluşumunu önlemektedir. Güneş ışınlarından dolayı meydana gelen ve kişilerin en büyük cilt sorunlarından biri olan çillerin oluşumunu önlemekte ve güzel bir cilt yapısına kavuşmanıza yardımcı olmaktadır.

Çatlamış ve kurumuş cildinizi onarıcı etkisi de vardır. Birçok bitkisel ürün gibi ciltte zamanla oluşan çatlaklar ve yıpranmalar karşı olumlu bir etki göstererek bu çatlakların azalmasına yardımcı olmaktadır. Ölü olan cilt derisinin dökerek yeni hücrelerin oluşumunu desteklemekte ve daha pürüzsüz bir cilt yapısının oluşmasını sağlamaktadır.

Anti bakteriyel özelliğinden dolayı cildinizde bulunan mikrobiyolojik açıdan zararlı bakteri ve mantarların oluşumunu önlemektedir. Havuç sabunu içeriğinde bulunan A vitamini sayesinde yaşlanmanın önüne geçmektedir. Cildimizde yıllar içerisinde meydana gelen parfüm, kremler, deodorantlar gibi bir çok tahriş edici kozmetik malzemelerin kullanımından meydana gelen cilt harabelerinin de önüne geçmektedir.

Havuç Sabunu Sivilceye İyi Gelir Mi ?

Havuç suyu cildin doğal pH değerini koruyarak cildin aşırı yağlanmasının da önüne geçmektedir. Bilindiği gibi aşırı yağlanma kir tutumunu artırarak ciltte sivilce oluşumunu da artırmaktadır. Yağlanmanın önlenmesiyle beraber sivilce oluşumunun da önüne geçmektedir. Bir bakıma cildi temizleyen bir etki yaratmaktadır. Vücudumuz da oluşan yıkım olayları sürecince ortaya çıkan bazı serbest radikalleri de vücuttan uzaklaştırmaktadır. Bu sayede havuç suyu hasarlı bir cildin önüne geçmektedir.

A vitaminin bir diğer faydası enfeksiyonlarla mücadeleyi geliştiren hatta enfeksiyon kapma ihtimalini önleyen bir bileşik olmasıdır. Deride meydana enfeksiyonların bir diğer adı sivilce/ aknedir. Bu sebeple kullanılan sabunun A vitamini açısından zengin olması sivilcelerin yok edilmesinde oldukça önemlidir. Derideki iltihaplanmanın sonucu olan siyah noktalar içinde havuç sabunu kullanarak taze ve arınmış bir cilde sahip olabilirsiniz. Ciltteki yenileme faktörü sebebiyle yanık, kesik, yara izleri içinde düzenli bir şekilde havuç sabunu kullanımı önerilmektedir. Cilt bakımı konusundaki faydaları saymakla bitmeyen havuç sabununun cilt kırışıklıklarını azalttığı da bilinmektedir.

Havuç Sabunu Zararları Nelerdir ?

Maalesef birçok faydası bulunan bu sabunun kullanımı arttıkça yani sık kullanımı sonucu beta karoten nedeniyle ciltte renk değişimleri olmaktadır. Cildin turuncu bir yapı alması da sık kullanım sebebiyle oluşabilmektedir. Belki biraz bronzlaşmak isteyenlerin ise yardımcı olabileceği bir sabun türüdür.

Havuç Sabunu Nerede Satılır ?

Havuç sabunu da diğer doğal sabunlar gibi antiseptik özellik barındırır. Havuç sabununun bir diğer özelliği ise vücuttaki pH değerini yükseltmesidir. İçerisinde herhangi bir kimyasal barındırmaz. Ev yapımı ve doğal yöntemlerle alınabilecek birçok yer vardır.

Havuç Sabunu Nasıl Yapılır ?

Havuç sabunu da diğer doğal sabunlar gibi antiseptik özellik barındırır. Havuç sabununun bir diğer özelliği ise vücuttaki pH değerini yükseltmesidir. İçerisinde herhangi bir kimyasal barındırmaz. Ev yapımı ve doğal yöntemlerle alınabilecek birçok yer vardır.

Ev yapımı dışında aktarlarda, internet ortamında bulmak mümkündür. İnternet ortamında doğal pazar adı verilen birçok site vardır. Sitelerde her türlü sabunu bulmakla beraber havuç sabunu da temin edilebilir. Birçok alışveriş merkezinde bulunan sabun stantlarında havuç sabununa rastlamak mümkündür. Bazı büyük firmaların duş ve güzellik reyonlarında da bu sabunu bulmak mümkündür.

Havuç Sabunu Nasıl Saklanır ?

Havuç sabununu cildinize uygularken dikkat edilmesi gereken ilk husus enfeksiyon riskidir. Havuç sabunu ciltteki enfeksiyonlu bölgeyi tedavi amacıyla kullanılmaktadır. Bu yüzden havuç sabununuzu da hijyenik koşullarda saklamanız gerekmektedir. Sadece havuç sabunu için temin edeceğiniz bir saklama kabı yardımıyla kullanmadığınız zamanlarda ağzını kapalı tutarak bu koşulları yerine getirebilirsiniz.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git