Hamsilos Koyu / Sinop

Hamsilos Koyu / Sinop
16 Ekim 2017 tarihinde eklendi, 334 kez okundu.

Türkiye’nin en kuzeyinde bulunan Hamsilos, Sinop’ta yer alan bir doğa harikasıdır. Türkiye’nin tek fiyordu olma özelliğine sahiptir aynı zamanda. Peki, ne demek fiyord?  Denizin buzul vadilerini doldurması sonucunda oluşan ve iç kesimlere kadar sokulan uzun, ince ve kenarları çok dik olan körfez tipi alanlar olarak kendine sözlüklerde yer bulan fiyord dünyada önemli kıyı tipleri arasında gösterilmektedir. Genel olarak görüldüğü ülkeleri şu şekilde sıralayabiliriz: Norveç, Gröland, Alaska.

Yukarıdan bakıldığında fil kafatasını andıran bu koy, geçmişte savaş sırasında gemilerin saklanması için sıkça kullanılırdı. Günümüzde ise fırtınalı havalarda balıkçı teknelerinin korunmak için sığındığı yer olarak bilinmektedir. Yeşil ve mavinin kol kola olduğu bu yer adeta cennetten bir köşedir. Sinop’a gittiğinizde ilk uğramanız gereken yer olarak ta nitelendirebiliriz bu koyu. Kültür bakanlığı tarafından 1991 senesinde birinci derece doğal sit alanı ilan edildiğini söylememizde yarar var.  Koyun asıl adının Hamsolos olduğu bilinse de halk tarafından Hamsilos olarak anılmaktadır. Oksijence zengin olan bölge için Türkiye’nin 22. Tabiat parkı olduğunu söyleyebiliriz. Koya ak liman üzerinden ulaşım sağlanabilmekte ve mesire alanı olarak kullanılan yerlerde festivaller düzenlendiğini belirtmemiz gerekir.  Karadeniz insanın sıcakkanlılığını, iyi niyetini, samimiyetini, misafirperverliğini iliklerinize kadar hissedeceğiniz bu yerde, kesinlikle tekrar gelmeliyim diye düşünmekten kendinizi alamazsınız. Zengin bir hayvan topluluğuna sahip olan koy, doğaseverler tarafından “Karadeniz’in Gökova’sı” olarak nitelendirilmektedir.  Ayrıca şunu da ilave edelim: morfolojik deliller ışığında, koyda yer alan deveci deresinin aşağı kesiminin, karada oluşan çöküntüler sonucunda sular altında kalmasıyla oluşmuş ria tipi kıyılar koyda mevcuttur.

Hamsilos Koyu Otel ve Konaklama

Hamsilos koyuna gittiğinizde her bütçeye uygun pansiyon ve otellerde konaklamanız mümkündür. Tavsiye isterseniz şu şekilde bir liste sunabiliriz sizlere:

  • Hamsilos Apart Hotel – Ak liman Mevkii — Telefon: 0(534) 203 27 16
  • Hamsilos Tatil Köyü – Ak liman Mevkii  — Telefon: 0(368) 287 60 62
  • Ahmet Muhip Dıranas Oteli – Abalı Köyü, Ak liman Mevkii  — Telefon: 0(368) 287 62 00

Hamsilos Koyu Nerede, Nasıl Gidilir?

Adres: Ak liman Mevki / Sinop

Nasıl Gidilir? :  il merkezine yalnızca 11 km uzaklıkta ve 20 dakikalık bir zaman dilimi mesafeye sahiptir. Eğer doğa ile iç içe olmak istiyorsanız koya tekne ile de giriş yapabilirsiniz.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git