Hamilelikte Yaşanan Kramplara Ne İyi Gelir ?

Hamilelikte Yaşanan Kramplara Ne İyi Gelir ?
15 Ocak 2016 tarihinde eklendi, 1.232 kez okundu.

Hamilelikte kramp girmesi dediğimiz şey hamilelik döneminin özellikle 2.-3. aylarında meydana gelir. 2-3 aylık hamilelik dönemlerinde bebeğin de büyümesi ile oluşan bu kramplar çok normaldir ve bu krampları geçirmenin pek tabi kolay yolları da mevcuttur.

Süt ve süt ürünleri tüketiminin azalması krampların oluşmasında çok büyük bir etkiye sahip olmasa bile tüketimine özen gösterilmelidir. Gebelikte su tüketiminin arttırılması da kramplara iyi gelen bir diğer faktördür. Bu dönem içinde, magnezyum içerikli beslenmekte çok önemlidir. Et ve benzeri gıdaların tüketilmesi gerekir. Bunların yanı sıra hareketsizlikte kramp oluşumuna etki edebileceğinden düzenli olarak egzersizler yapılmalıdır. Pek tabi ödem oluşumu da kramplara neden olabilir.

Doktor kontrolünde kalsiyum ve magnezyum içerikli vitaminler kullanılabilir. Bahsetmemiz gereken bir diğer önemli husus ise, doğru yapılmayan hareketlerdir. Özellikle uyurken veya uykudan uyanırken yaptıkları yanlış gerinme hareketleri de krampların tetikçisidir. Uyumadan önce düzenli olarak ve düzgün bir biçimde egzersizler yapılmalıdır. Ayrıca, uyumadan önce ılık duş almak ta krampları azaltıcı bir özelliğe sahiptir. Uzun süreler aynı şekilde oturmayın. Özellikle bacak bölgenize giren kramplarda, sıcak bir havlu veya bez ile o bölgenizin temasını sağlayın. Bu dönemde özellikle çalışan anne adaylarının bilmesi gereken belki de en önemli şeylerden biri de, topuklu ayakkabı kullanımının azaltılmasıdır. Mümkün mertebe daha düz tabanlı ayakkabılar tercih edilmelidir ve uzun süre ayakta kalmaktan kaçınılmalıdır. Dinleneceğiniz zaman ise, ayağınızı belki bir yastık yardımı ile yukarıda tutmalısınız. Ayrıca yatarken de sırt üstü yatıldığı zaman bu dolaşımı azaltmakta ve kramp riskini de beraberinde getirmektedir. Bu yüzden en doğru yatma biçimi sol tarafa doğru yan bir şekilde yatma biçimidir.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git