Hamilelikte Öksürük Nedenleri ve Tedavisi

Hamilelikte Öksürük Nedenleri ve Tedavisi
13 Ekim 2017 tarihinde eklendi, 411 kez okundu.

Hamilelik bir canlının vücudunda başka bir canlının hayat bulmasıdır. Ve yüce yaradan o kadar muhteşem bir düzen sağlamıştır ki taşıyan canlının ve doğacak canlının birbirlerine yararları şeklinde devam eder. Hamile bayanlarda hamilelik sebebi veya normal olarak birkaç rahatsızlık yaşayabilirler. Bunlardan en çok dile getirilen ve şikâyet konusu olan mevzu öksürüktür. Tabi bu gebelikte öksürük belli başlı bir nedene değil birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkar. Şimdi sırası ile bunları inceleyeceğiz.

Hamilelikte Öksürük Neden Olur ?

İlk olarak anne adayımızın gribal enfeksiyonlara yakalanmış olmasıdır. Yani grip, soğuk algınlığı, boğaz yolu iltihabı gibi hastalıklara yakalanmıştır. Ve bunun geçmesi için sabahları bir bardak ılık su ile güne başlayıp boğazlarını yumuşak tutacak yiyecek ve içeceklere yönelmelidirler. Ve bu hastalıklara karşı bağışıklık kazanmaları gerekir. Bir diğer neden ise bayanlarda normal seviyede bulunan östrojen hormonunun hamilelik dönemlerinde artması ve de bu hormonsal artış sebebiyle burunda bulunan mukoza tabakasının şişmesine neden olur. Bu tabakanın şişmesi hem burun tıkanıklığına hem de nezleye sebep olur. Nezle sonucu öksürük meydana gelir.

Nedenlerinden bir başkası ise alerjik reaksiyonlardır. Yani hamile kadının herhangi bir gıdaya, baharata ya da parfümeri bir maddeye alerjisinden kaynaklanabilir. Hatta buna ek olarak mide yanmasından da öksürük oluşur. Yediklerinden ve içtiklerinden mideye zarar veren, ağrı oluşumuna sebebiyet veren, sindirimi zor gıdalar öksürüğe de neden olur. Hamilelikte öksürük eğer bahar dönemlerinde baş gösteriyor ise bunun sebebi bahar nezlesidir. Yani polen alerjisi de denilebilir. Bu da genellikle bronşit gibi hastalığı olan hamilelerde daha sık rastlanan bir sorundur. Kısaca buna mevsim alerjisi de denilebilir. Sadece astım hastalığı da kendi başına hamilelikte öksürük nedeni denilebilir. Çünkü ne toz, ne dumana, ne de fazla kendini bunaltmaya gelmez hemen kendini belli eder. Astım nöbetleriyle bilinen bir hastalık olup hamile bayanlarda daha fazla zorlayıcı etki yapar. Şimdi tüm bu rahatsızlıklardan yani öksürük oluşumundan kurtulmanın yollarına bakacağız.

Hamilelikte Öksürük Nasıl Geçer ?

Hamilelikte kullanılması zararlı olmayan ve de kullanılması hem anneye hem bebeğe zarar veren ilaçlar var. Ancak birkaç tanesi başta öksürük olmak üzere bazı hastalıklarda hamile bayanlara verilebilir. Tabi doktor kontrollerinde. Tyneol, Parasetamol, (önerilen dozu aşmamak kaydı ile), Vicks öksürük şurubu (dekstrometorfan içermemesine dikkat edin), Zencefilli, mentollü ve ballı pastiller. Bunlar özellikle son yazdığım solunum yollarındaki bunalımı geçirerek öksürüğü en az rahatsız edici seviyeye düşürür. Bunlara ek olarak öksürük damlaları da mevcuttur ancak bu damlalar eczacılara ya da aile hekimlerine hamile olduğunuzu belirtmeden almamanız gereken ilaçlardır. Her ilaç herkeste aynı etkiyi yapmaz. Ve tedbiri elden bırakmamak gerekir. Başta zararlı ve zararlı olmayan demiştik. Şimdi ise hamile bayanlara hatta anne yoluyla bebeğine bile zararı olabilecek ilaçlardan bahsedeceğiz: Aspirin kullanmaması gereken ilaçlardan ilki ve bu sırayı Dekonjestanalar (bazı boğaz ve burun yolu spreyleri), İbuprofen (nurofen), Naproksen vb iltihap giderici ve ağrı kesici olarak kullanılan ilaçlar, Kodein ve de kafein ve alkol içeren ilaçlar. Bunların anne ile birlikte bebeğine de büyük zararları dokunur. Hamilelerde öksürük sebebi eğer ağrı sırtınızda da oluşuyorsa doktorunuza derhal başvurunuz. Ve de doktor kontrolü olmaksızın hiçbir ağrı kesici kullanmamanızı tavsiye ederiz.

Hamilelikte Öksürük İçin Evde Tedavi Yöntemleri

Bunlardan ilki buhar ve de en etkili olanlarındandır. Kaynayan çaydanlığın üzerine havlu örtüp çıkan buharını soluyarak hem nefesimizi rahatlatırız, hem soluk alıp vermemiz düzene girer hem de boğaz yolundaki ve solunum yolundaki toksinleri temizler. Ve de ilaçsız, antibiyotik kullanmaya gerek kalmadan. Bir de buna ek olarak tuzlu su ile gargara yöntemi mevcuttur. Bunda ki amaç boğazdaki iltihabı azaltarak şişmiş olan mukoza tabakasındaki mukusu çözmektir. Yani solunumu kolaylaştırıp bunun neden olduğu öksürüğün giderilmesini sağlamaktır. Ancak bu tuzlu su içilmemelidir. Sürekli olarak sıcak sıvı tüketimi gerçekleştirmek ve bol miktarda c vitamini alımını sağlanmalıdır. C vitamini açısından en zengin olanı portakal suyudur ancak imkanınız varsa bunun taze sıkılıp ev yapımı olanını tercih edelim. Herhangi bir gribal hastalığı olan kişilerden uzak durup, temas kurmaktan sakınılmalı. Bulunan ortam sürekli olarak havalandırılmalıdır.

Eğer astım gibi rahatsızlıklara sahip isek doktor kontrollerinde bu hastalığın ilerlemesini önlemeliyiz. Sabahları ılık ballı su ile güne başlayıp en azından boğaz iltihabının neden olduğu öksürüğü önleyebiliriz. Hijyenik olmaya özen gösterip, ellerimizi sürekli temiz tutmaya ve sık sık yıkamaya dikkat etmeliyiz. Ve en önemlisi tüm hastalıklara karşı vücudumuzu ve de bebeğimizi korumak için bağışıklık sistemimizi güçlendirecek beslenme alışkanlığına sahip olmamız gerekir. Sağlıklı ve zinde olmak en çok da sağlıklı bir anne adayı, sağlıklı bir birey dünyaya getirmek için.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git