Hamilelikte Mide Ekşimesi Nedenleri Ve Tedavisi

Hamilelikte Mide Ekşimesi Nedenleri Ve Tedavisi
15 Eylül 2017 tarihinde eklendi, 375 kez okundu.

Gebelik sırasında geçirdiğiniz zorlu süreçlerden biri de mide ekşimesidir. Bunun nedenleri de genel olarak gebelik sürecinizdeki bazı değişimlerdir. Bunlar kimi zaman fiziksel kimi zamanda hormonların değişiminden meydana gelir.

Hamilelikte Mide Ekşimesi Neden Olur ?

Vücudumuzda ki mide organı ile boğazımızdan itibaren başlayan yemek borusu arasında kaslar vardır. Bu kaslar hamilelik sürecinde genişleyip, gevşeyebilir. Bu nedenden ötürü midemiz de yer alan bazı asitler yemek borusuna kaçabilir. Ardından yemek borusuna kaçan asitler o bölgeyi deforme edip, tahrişe sebep olur. Tabi bunların yanı sıra düzensiz ve sağlıksız beslenme de hamilelikte mide ekşimesi nedeni olan unsurlardır. Bu yüzden hamilelik süresinde mutlaka düzenli beslenilmeli, sağlıklı yiyeceklerden faydalanılmalı ve asitli içeceklerden uzak durulmalı. Yanlış beslenme sadece mide ekşimesine değil diğer başka rahatsızlıklarında göstergesidir. Çünkü gebelik sürecinde hormonlar değişip hassaslaşabilir. Vücut direnci daha düşük olduğundan ve karnınızda bir can taşıdığınızdan ötürü daha hassas olup hastalıklara karşı duyarsızdırlar.

Hamilelikte Mide Ekşimesi Nasıl Geçer ?

Hamilelikte mide ekşimesi sorununun önüne geçmek için neler yapmalıyız?

  • Yemek yeme şekli olarak bir oturuşta birden fazla yemekten tüketmek yanlıştır. Mideyi karıştırmamak gerek.
  • Öğün sayısını artırmalı sık ama her besinden azar azar tüketmeliyiz.
  • Mideye zarar verecek ve sağlıksız olan içecek, yiyeceklerden kesinlikle uzak durmalıyız. Bunların başında da sigara, alkol, kafeinli içecekler, yağlı yemekler, hamur işleri, acı ve aşırı soslu yemekler, sirkeli olan turşular, kabuklu sebzeler, bunların başında domates, asitli içecekler gibi yaşam kaynağımız olan yiyecek ve içeceklerden uzak durmalı bunların yerine bize vitamin, protein verebilen sağlıklı şeyler tüketmeliyiz.
  • Gebelik süresinde belli kilo alımı vardır. Bu kilo alımını aşmak hem sağlımız için iyi değil hem de mide ekşimesi işaretidir.
  • Özellikle biz kadınlar duygusal anlarımızda hemen kendimizi yemeye içmeye veririz. Bu zamanlar da onun yerine egzersiz yapmak hem bizi rahatlatır hem de fazla kilolardan uzak durmamıza yardımcı olur. Kendinizi kontrol altına alarak daha sağlıklı bir gebelik süreci geçirmeniz için de spor yapmak önemlidir.
  • Temizlik yaparken dikkatli gebeliğimize zarar vermeden yapmalıyız. Özellikle eğildiğimiz esnada dizlerimizden kuvvet alarak eğilmeliyiz. Sırtımızı bükerek yaparsak karnımıza bir baskı yapmış oluruz. Bu da hem bebeğimize zarar vermemek hem de mideye baskı yapmamak adına önemlidir.
  • Hamileliğin özellikle son dönemlerine doğru karnımız git gide büyür. Bu dönem de giyindiğimiz kıyafet ve ayakkabılarda önemlidir. Giyindiğimiz kıyafetler pamuklu, esnek olmalıdır. İçinde kendinizi rahat hissettiğiniz ve bol olan giysileri tercih edin ki vücudunuza karın bölgenize baskı olmasın.
  • En önemli hususları ele almak isterim bunlar sigara, alkol, kafeindir. Bunlar mide asidi artmasına, ileriki hayatınızda mide yaralarına kadar yol açar. Hepsi bir kenara sağlıksız bir doğum gerçekleşmesine kadar sürükler.
  • Spor yapma konusuna zaten yukarıda ki maddeler arasında değinmiştim. Bunu düzenli hale getirir iseniz. Mide asitlerini azaltıp bağırsaklarınızın düzenli çalışmasını sağlarsınız. Buda mide problemiyle karşılaşmamanız anlamına gelir. Sizi psikolojik olarak da rahatlatacaktır.
  • Uyku esnasında yatış pozisyonunuz da önemlidir. Kesinlikle yüz üstü yatmamalısınız. Ki bu gebelik sürecinde yasaktır. Mutlaka bu konuda doktorunuzdan da bilgi alın. Uyuduğunuz yastık olanından biraz daha yüksek olmalı ve kullanabilirseniz ortopedik olmalıdır.

Mide ekşimeniz sıklıkla gerçekleşmiyor ise buna evde bazı besin kaynaklarından faydalanarak da kurtulabilirsiniz. Midemizin dostu olarak bilinen bir meyvemiz var. Bu muzdur. Muz tüketimi de mide rahatsızlıkların ortadan kalkmasına yardımcı olur. Mutlaka her öğün de yoğurt tüketmeliyiz gerekirse sabah aç karna gece uyumadan önce yemeliyiz. Midemizi temizler ve asitleri azaltır. Yoğurt tüketmiyor iseniz de en azından günde 2 bardak süt içmelisiniz. Hem kemiklerimiz ve dişlerimiz için önemlidir. Hem de mide ekşimesi önler. Bebeğinizin beyin gelişimini de tamamlamada yardımcı olur. Asitli içeceklerden de maden suyu özellikle sade olanı bağırsak ve mide ağrıların da etkili bir evde tedavidir. Bu tür evde tedavi yöntemleri ne çok soğuk ne de çok sıcak tüketilmemeli. Oda sıcaklığında ılık olarak kullanmalıyız. Son olarak size şunu söylemek isterim. Eğer ki bu saydığımız yukarıdaki maddelerin tümünü denediyseniz ve hala mide ekşimesinden şikayetçi iseniz mutlaka bir doktora başvurmalısınız. Gerekirse eğer ilaç tedavisi görebilirsiniz.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git