Hamilelikte Mide Bulantısına Nasıl Geçer?

Hamilelikte Mide Bulantısına Nasıl Geçer?
5 Şubat 2016 tarihinde eklendi, 419 kez okundu.

Hamilelikte mide bulantısı nasıl geçer? Hamilelik sırasında mide bulantısı en çok meydana gelen şikâyetlerden bir tanesidir. Bu durum genellikle hamileliğin ilk dönemlerinde bayanların % 70-80’ninde oluşabilen bir sorundur. Hamilelikte mide bulantısının başlıca sebepleri hamileliliğe bağlı hamilelik hormonlarıdır. Bilhassa B-HCG hormondaki yükselişle mide bulantısı arasında doğru orantılı bir ilişki bulunmaktadır. Özellikle ikiz hamilelikte B-HCG hormonu daha çok yükseldiği için kusma ve mide bulantıları daha çok olmaktadır. Bunların dışında hamilelikte midenin asit üretmesinde artma stres, yorgunluk, halsizlik, kokulara karşı hassasiyetin artması ve duygusallık gibi etmenlerde mide bulantının meydana gelmesinde etkili olmaktadır.

Çoğunlukla hamileliğin altıncı haftalarında mide bulantıları başlamaktadır. Ayrıca da bazı hamilelikte bu durum geç başlayabiliyor. Daha çok hamileliğin 3. Ayından sonra yani 12-14 haftadan sonra kişinin mide bulantısı hafiflemeye başlar ve hatta yavaş yavaş bitebiliyor. Çok nadir de olsa bu durumun daha uzun sürdüğü ve hatta doğuma kadar sürdüğünü de olabilmektedir. Genellikle hamileliklerin % 10’unda kusma ve mide bulantı şikayetleri ne yazık ki devam edebiliyor. Gebelik sırasında mide bulantısının ne zaman olacağı belli olmadığı için özellikle geceleri başucunuzda duran komidinin üzerine birkaç tuzlu bisküvi koyabilirsiniz. Sabahları kalktığınızda başlayan mide bulantılarınız için bu tuzlu bisküvileri yavaş yavaş ve iyice sindirerek yiyebilirsiniz. Gün içerisinde sık, lakin küçük porsiyonlar halinde yemeklerinizi yemeğe çalışın. Bildiğiniz gibi boş mideniz bulantı hissinizi artırabilmektedir. Özellikle gün içerisinde ufak tefek yiyecekleri hazır bulundurabilirsiniz ve bilhassa gün boyunca kalorisi düşük besinleri tüketmenizi öneririz.  Mesela yağsız peynir ve yoğurt gibi gıdalar sizler için çok daha faydalı olacaktır.

hamilelikte-mide-bulantisina-ne-iyi-gelir-2-

Hamilelikte Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

  • Aşırı baharatlı, yağlı, yanmış ve asitli yemekleri tüketmeme özen gösterin.  Çoğunlukla çok az yağlı besinleri tüketmeye dikkat etmeniz gerekir.Bu sayede mide bulantılarınız hafifleyecektir.
  • Bol bol sıvı maddeler içmeye gayret edin, yalnız sizlere tavsiyemiz öğünler yerine öğünler arasında sıvı alımınızı artmanız.
  • Mide bulantılarınızı azaltmak adına kesinlikle taze kesilmiş limon dilimlerini koklamanızı öneririz. Son derece faydalı bir yöntemdir.
  • Mide bulantılarınız başladığı zaman madem suyunuza yada buzlu çayınıza limon dilimleri ekleyebilirsiniz.
  • Mide bulantısına zencefilli gazoz yada zencefil çayı çok iyi gelebilir. Bilindiği gibi zencefil mideye iyi gelmektedir.
  • Bol bol dinlenmenize bakın.

Hamilelikte mide bulantısı nasıl geçer ? Peki, bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz ? Düşüncelerinizi konu altında yer alan yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git