Hamilelikte Karın Kaşıntısı Neden Olur, Nasıl Geçer ?

Hamilelikte Karın Kaşıntısı Neden Olur, Nasıl Geçer ?
18 Ekim 2017 tarihinde eklendi, 604 kez okundu.

Hamilelik vücut için alışılagelmiş tüm durumların aksine bir durum sergilemektedir. Bu durum hem fiziksel hem de vücut kimyasını kapsar. Anne adayının cildi normalin üzerinde gerilir. Bu durum kilo almak gibi düşünülebilir. Ancak bu cilt derisinin büyümesi demek değildir. Cilt esnek bir yapıya sahiptir. Ancak hamilelik gibi cildin fazlaca esnemesine sebep olacak olaylar da ciltte hasar bırakabilir.

Hamilelikte Karın Kaşıntısı Nedenleri

Şüphesiz ki bu konuya verilecek birinci cevap cildin genişlemesidir. Genişleyen ciltte acı ve kaşıntı hissedilmesi oldukça normaldir. Cildin ihtiyaç duyduğu nem oranı artar. Hamilelik vücut için uç bir durumu ve oluşumları sergiler. Alışılagelmedik tavırlar sergiler. Zaten hassas olan hormonal denge bozulabilir, bu oldukça normal. Vücut dengeleri alt üst olabilir. Vücut sıcaklığı, duygusallık, ciltte hassasiyet ve dahası… Kaşıntı olayının yaşanması da cildin hassasiyetinin artmasıyla yakından alakalı bir durumdur. Karın içerisindeki bebeğin hareketliliği de bu bölgede kaşıntı hissi oluşturabilir. Bebeğin el ve ayaklarının anne adayının karnını germesi de kaşıntıya sebep oluşturacak nedenlerdendir.

Hamilelikte tüketilen fazla tuz, vücut dengesi adına kötü bir davranış şeklidir. Vücudun suya normalden daha çok ihtiyaç duyduğu hamilelik sürecinde tuz oranını yükseltmek daha çok su içilmesi gerektiğine işarettir. Aksi halde kaşıntıyı artırır. Ancak hamilelikte az tuz tüketmek bebeğin ve anne adayının sağlığı için en çok dikkat edilmesi gereken bir konudur. Aksi halde karaciğere ve safra hormonlarına zarar vererek vücut dengesini bozabilir. Aşırıya kaçacak şekilde tüketilen yiyecekler de alerjik bir reaksiyon gösterebilir. Vücutta özellikle de hamilelik döneminin en hassas bölgesi olan karında kaşıntı görülebilir. Egzama rahatsızlığı olan kişilerin şiddetli kaşıntıları olmaktadır. Özellikle bu kaşıntı karın ve göğüs bölgelerinde hissedilir. Doktora danışılması ve hamileliğe herhangi bir zarar vermeden kişinin problemine çözüm bulunması gerekmektedir.

Hamileliğin ilk dönemlerinden itibaren deride kuruma, derinin kabuk şeklini alması ve döküntü oluşumları meydana gelir. Özellikle de hamileliğin ilk 3 ayında progestoron hormonu etkisi ile ortaya çıkan karın kaşıntısı, hamileliğin ilerleyen dönemlerinde azalma gösterse de ara ara devam edebilir. Bu göbek kaşıntılarının sebebi hamilelik olsa da asıl sebebinin bulunması her zaman çok kolay olmuyor. Karın bölgesinde başlayarak kızarıklık ve döküntüye neden olan bu sorun, hamilelik kaşıntısı olarak bilinir.

Hamilelikte Karın Kaşıntısı Nasıl Geçer ?

Cildin tahriş edilmemesi oldukça önemlidir. Ancak genişleyen cilt tahriş olmaya müsaittir. Kaşıntıyı ya da tahrişi önlemek için cildinizi nemlendirin. Nemlendirilmiş ciltte hamilelikten dolayı oluşan çatlak oranı azdır. Bunun için badem yağı önerilmekte ve etkili olduğu söylenmektedir. Ancak karın bölgesinde kıllanma oluşturacağından tavsiye etmemekteyiz. Karın bölgesinin nemini nemlendiricilerle de sağlayabilirsiniz fakat içeriğinde çok fazla katkı maddesi olduğundan nemlendirme işini bebek yağları ile yapmanızı öneririz. Cildinizi nemlendirmesi ve yumuşaklığı sağlaması adına süt ile masaj yapabilirsiniz.

İçeriğinde katkı maddesi oranı yüksek olan ve parfümlü ürünler kullanmamaya özen gösterin. Cildi tahriş edebilecek krem, losyon ve duş jelleri gibi ürünlerden kaçının. Hamilelik döneminde nem normalde olduğundan daha çok önem taşımaktadır. Vücudun ve cildin ihtiyacı olan nemi sağlamanın en pratik yolu su içmektir. Su içme alışkanlığınızı artırın. Normalden fazla su için. Kaşımamaya ve cildinizi tahriş etmemeye çalışın. Kaşıntınız şiddetliyle ılık duş alarak kendi kendine geçmesini bekleyebilirsiniz. Ya da gerekli ürünlerle masaj yapmalı, tahriş olmasını engellemelisiniz. Kaşıntının yirmi haftadan sonra oluşması normal bir durumdur. Ancak siz yine de hiçbir detayı atlamamak adına doktorunuza başvurup gerekilen neyse onu yapmaya özen gösterin.

Hamilelikte Karın Kaşıntısı Bebeğe Zarar Verir Mi ?

Bu süreçte vücudunuzu nemli tutmaya özen göstermelisiniz. Özellikle de her duştan sonra cildinize bebek yağı sürebilir ve çeşitli bitkisel kremlerle rahatlama yaşayabilirsiniz. Hamileliğin son 3 ayında dayanılmaz derecede karın kaşıntınız olursa kesinlikle doktora görünmeniz gerekir. Hamilelik sürecinde sadece karın bölgesinde değil el ve ayaklarda da kaşıntılar sıkça görülür. El ve ayaklardaki kaşıntılar kimi zaman karaciğer rahatsızlıkları nedeni ile meydana gelen sarılığın da habercisi olabilir. El ve ayaklarda başlayan bu kaşıntılar, kısa bir süre içinde tüm vücuda yayılabilir. Bu gibi sorunları yaşıyorsanız, hepatit testlerinin yapılması, safra kesesinin kontrol edilmesi ve kandaki pıhtılaşma durumunun kontrol edilmesi gerekir. Gebelik döneminde meydana gelen karaciğer rahatsızlıkları bebeğin anne karnında nefessiz kalmasına ve ölü doğuma yol açabilir. Bu tür gebelikler, yüksek riskli gebelik grubu içinde yer alır. Hamilelik boyunca bu kişilerin kontrollerinin yapılması gerekir.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git