Hamilelikte Karın Kaşıntısı Bebeğe Zarar Verir Mi ?

Hamilelikte Karın Kaşıntısı Bebeğe Zarar Verir Mi ?
17 Ağustos 2017 tarihinde eklendi, 155 kez okundu.

Hamilelikte karın kaşıntısı bebeğe zarar verir mi ile ilgili merak ettiklerinizi öğrenmek için konumuzu inceleyebilirsiniz.

Hamilelikte Karın Kaşıntısı Neden Olur ?

Peki, hamileyim karnım kaşınıyor nedenleri nelerdir ? Hamilelik döneminde meydana gelen vücut kaşıntıları her zaman sandığınız kadar basit bir durum olmayabilir ve kimi zaman ciddi rahatsızlıkların da habercisi olabilir. Anne ve bebeğin sağlığını önemli ölçüde tehdit eden bu sorundan kurtulmak için olabildiğince çabuk bir şekilde uzman bir doktora danışmak ve gerekli önlemleri almak gerekir. Hamilelik dönemi kadınların en çok şikayet ettiği konulardan bir tanesi de dayanılmaz kaşıntılardır. Hamileliğin ilk dönemlerinden itibaren deride kuruma, derinin kabuk şeklini alması ve döküntü oluşumları meydana gelir. Özellikle de hamileliğin ilk 3 ayında progestoron hormonu etkisi ile ortaya çıkan karın kaşıntısı, hamileliğin ilerleyen dönemlerinde azalma gösterse de ara ara devam edebilir. Bu göbek kaşıntılarının sebebi hamilelik olsa da asıl sebebinin bulunması her zaman çok kolay olmuyor. Karın bölgesinde başlayarak kızarıklık ve döküntüye neden olan bu sorun, hamilelik kaşıntısı olarak bilinir.

Gebelikte Karın Kaşıntısı Bebeğe Zararlı Mı ?

Bu süreçte vücudunuzu nemli tutmaya özen göstermelisiniz. Özellikle de her duştan sonra cildinize bebek yağı sürebilir ve çeşitli bitkisel kremlerle rahatlama yaşayabilirsiniz. Hamileliğin son 3 ayında dayanılmaz derecede karın kaşıntınız olursa kesinlikle doktora görünmeniz gerekir. Hamilelik sürecinde sadece karın bölgesinde değil el ve ayaklarda da kaşıntılar sıkça görülür. El ve ayaklardaki kaşıntılar kimi zaman karaciğer rahatsızlıkları nedeni ile meydana gelen sarılığın da habercisi olabilir. El ve ayaklarda başlayan bu kaşıntılar, kısa bir süre içinde tüm vücuda yayılabilir. Bu gibi sorunları yaşıyorsanız, hepatit testlerinin yapılması, safra kesesinin kontrol edilmesi ve kandaki pıhtılaşma durumunun kontrol edilmesi gerekir. Gebelik döneminde meydana gelen karaciğer rahatsızlıkları bebeğin anne karnında nefessiz kalmasına ve ölü doğuma yol açabilir. Bu tür gebelikler, yüksek riskli gebelik grubu içinde yer alır. Hamilelik boyunca bu kişilerin kontrollerinin yapılması gerekir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git