Hamilelikte Kabızlık Nedenleri ve Tedavisi

Hamilelikte Kabızlık Nedenleri ve Tedavisi
24 Kasım 2017 tarihinde eklendi, 361 kez okundu.

Gebelikte kabızlık, idrar kaçırma gibi problemler sık görülür. Vücutta hormonal ve fizyolojik değişimlerle birlikte hamilelerde bir takım rahatsızlıklarda oluşmaktadır. Bebeğin anne rahminde büyümesi ile bebekle birlikte aynı oranda büyüyen rahim çevresindeki organları da sıkıştırarak bir takım değişimler meydana getirir. Hamilelerde kabızlık mide bulantısı ve kusmadan sonra en çok rahatsız olunan şikayetlerden biridir. Kabızlık iki şekilde ele alınır. Hamilelik öncesinde var olan kabızlık ile birlikte hamilelik döneminde bu şikayetlerin daha da artması ya da kabızlığın hamilelik ile birlikte ortaya çıkmasıdır.

Tedavi sürecine başlanılmadan önce gebeden alınması gereken veriler şu şekildedir:

 • Ayrıntılı alınmış anamnez,
 • Fizik muayene,
 • Laboratuvar verileri,
 • Kullanılacak ilaçların fetüs (bebek) üzerinde olumsuz bir etki yaratmayacak şekilde seçilmelidir.

Kabızlık Nedir ?

Bağırsak hareketlerinde azalma ve yavaşlamayla birlikte rahatsızlık hissi oluşturmaktadır. Kabızlık bağırsakla ilgili bir hastalığın habercisi de olabilir ya da sadece bağırsak hareketlerinin yavaşlamasıdır. Genel olarak haftada üç veya daha az sayıda tuvalete çıkma durumuna denilir. Gebelikte kabızlık ise ayırıcı tanı olarak haftada üç defa ya da daha az sayıda tuvalete çıkma ve sert ve boşalma hissi olmadan dışkılama yapmaktır.

Gebelikte Kabızlık Neden Olur ?

Hamilelik döneminde hem hormonal ve fiziksel değişimler söz konusu olduğundan bağırsaklarda olumsuz yönde etkilenir. Vücutta kasları gevşeten hormonların salınmasının artması ile birlikte bağırsak hareketlerinde yavaşlamaya neden olabilir. Fiziksel değişim ile birlikte büyüyen rahim komşu olduğu mide bağırsak mesane gibi organlara baskı yaparak hareketlerini kısıtlamaktadır. Bu da idrar kaçırmalarına, mide bulantılarına ve kabızlık nedeni olur.

Kabızlıkta genellikle gebelerde bu şikayete bağlı olarak altta yatan herhangi bir hastalık bulunmaz. Çoğunlukla gebeliğe bağlıdır. Ancak altta yatan bir hastalık var ise gecikmeden teşhis edilip ona göre hamilelik izlemi yapılabilir.

İlk değerlendirme hamilelerde kabızlık ile ilgili bilgiler alınır. Gebenin şikayeti dışkılama sırasında ıkınma, sert dışkılama ya da tam boşalmama hissi mi yoksa buna ilaveten dışkılamadan sonra karında ağrı şişkinlik olup olmadığı sorgulanmalıdır. Uzun süreli ıkınmalar pelvik taban bozukluğuna işarettir ve kullanılan laksatif ilaçlar etkisini göstermemesine neden olabilir. Laksatif ve lavma dışından bir ilaç kullanımında yine kabızlığa etki edebileceği düşünülmelidir. İyi bir fizik muayene ile altta yatan hastalık anlaşılabilir. Hipotiroidi basit bir boyun muayenesi ile anal muayene ile herhangi bir tıkanıklık olup olmadığına bakılır. Laboratuvar bulgularında ise tiroid hormonları. Kalsiyum, elektrolit düzeyleri, açlık kan şekeri, kan sayımı ve dışkıda gizli kan gibi bulgulardan gözden geçirilmelidir.

Gebelikte Kabızlık Tedavisi

Altta yatan herhangi bir hastalık yok ise tedavi, gebeye herhangi bir önemli problem olmadığı konusunda bilgi verilir. Çevresel faktörler ve diyet ile ilgili tavsiyelerde bulunulur. Günlük su tüketimin arttırılması istenir. Su alımı ile birlikte lifli gıda tüketimine de teşvik edilmelidir. Günlük yapılan hafif egzersizlerin de öneminden bahsedilebilir. Hazırlanan hamilelikte kabızlık tedavisi yanıt vermeyen gebeler için bebeğe zarar vermeyecek dozlarda ilaç kullanılması sağlanır. Gebelikte kullanılan laksatif ilaçlar anne sütüne geçmeyecek normda olmalıdır. Bütün ilaçlarda olduğu gibi hamilelikte laksatif ilaçlar dikkatli kullanılmalıdır. Laksatiflerin bir çoğu sanıldığı gibi güvenilir ve yan etkisiz değildir.

Danton grubu laksatifler gebelikte fetüsün organ gelişimini olumsuz yönde etkilediği, magnezyum sitrat ve sodyum fosfat gibi laksatifler gebenin hipertansiyon hastası olmasına, hint yağı gibi laksatifler ise erken doğumlara neden olabilir. Uzun süre laksatif kullanımı K vitamini gibi bazı vitamin ve minerallerin emilimini etkileyerek doğum sırasında anormal kanamalara neden olabilir. Sinameki bitkisel kaynaklı bir laksatif olup, halk arasında yaygın bir kullanımı vardır. Kısa süreli kullanımlarda güvenli bir laksatiftir. Ancak gebelik için uygun bir laksatif değildir çünkü anne üzerinde uyarıcı bir etkiye sahip olan laksatif anne sütü ile bebeğe de geçerek bebeğin de diyare ve bir çok yan etkisi vardır. En güvenilir tedavi beslenmede lif tüketimini arttırmak olacaktır.

Kullanımı Güvenli Laksatifler

 • Naturel Lifler
 • Laktuloz
 • Gliserin
 • Polietilen Glukol

Dikkatli Kullanılması Gerekenler

 • Salin Ozmotik Laksatifleri
 • Hint Yağı
 • Sinameki
 • Docusate Calcium
 • Mineral Oil

Kullanılmaması Gerekilen Laksatif

 • Anthraquinon (Dantron)

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git