Hamilelik ve Gebelik Testi

Hamilelik ve Gebelik Testi
15 Şubat 2017 tarihinde eklendi, 1.203 kez okundu.

Hamilelik ve annelik duygusu dünyanın en müthiş en güzel yaşanılası duygularından birisidir. Evli çiftlerin göz bebeği ve evin biricik neşesi olan bebekleri bazı aileler yıllarca bazı aileler de ömürlerinin sonuna kadar beklerler. Hamile kalabilmek için tedavi alan çift sayıları günümüzde gerçekten çok fazla sayıya ulaşmış durumda. Hormonların değişmesi ile birlikte gen ve genetikleri de değişmiş olan yeni nesiller artık bebek sahibi olabilmek için uzun uğraşlar sarf ediyorlar. Klasik hamilelik belirtileri; baş ağrısı, baş dönmesi, bulantı kusma, herhangi bir yiyeceğin yenmek istenmesi, karın ağrısı gibi. Çoğu zamanlarda ise bu belirtiler hiç belli olmadan anne adayı karnı belirgin hale gelene kadar hamileliğini sürdürmeye devam eder.

Bu belirtileri çok sık yaşamaya başladıysanız kesin olarak emin olabilmek için kan tahlili verebilirsiniz. Kanda beta hcg isimli hormonun seviyesinin belirlenmesi üzerine anne adayının hamile olup olmadığı anlaşılır. Hamilelik testi idrar yolu ile de sonuçlanır. Eczanelerden alacağınız tek kullanımlık testler işinize yarayabilir. Ancak bu  testlerin fabrika üretimi olduğunu unutmamanız gerekir. Yani her zaman sağlıklı sonuçlar verdiğinden emin olamayız.

Hamilelik Testi Ne Zaman Yapılır ?

Gebelik testinin kullanımı oldukça basittir. Gebelik testinde sonuç idrardan bakılmaktadır ve bu yüzden sonuç vermesi biraz gecikebilir. İlişki sonrası yapılan testlerde negatif sonuç çıkarken adet gecikmesinin ardından yapılan test sonuçlarında pozitif sonuçlar alınabilmektedir. Bu sebepten test için en uygun zaman adet gecikmesinden 5 gün sonra yapılan testtir. Bu dönemde %90 doğru sonucu alabilirsiniz. Ancak testte silik çizgiler mevcut ise testi 2-3 gün sonra tekrarlamalı ve sağlıklı sonucu bu şekilde almalısınız.

Gebelik testini yaparken sadece tek test üzerinden sonuca varmak doğru olmayabilir. Testi doğru zamanda yapmalı ve bunun yanı sıra bir test daha alarak kesinliğini onaylayabilirsiniz. Ancak bu süreç içinde beklemek istemiyor, testin doğruluğunu onaylatmak istiyor iseniz bir sağlık ocağına giderek kan testi ile kesin sonucu alabilirsiniz. Kanda hamilelik idrara göre daha çabuk sonuç vermektedir.

Evde Hamilelik Testi Nasıl Yapılır ?

İdrarınızı küçük bir kaba koyun ve hamilelik testi kabından çıkan pompa içine bu kaptan bir iki damla çekin. Testi uygulayacağınız kasetin ucunda yer alan daire içine bir damla damlatın ve yaklaşık 15 dakika bekleyin. Unutmayın, eğer çok veya az damlatırsanız doğru sonucu tam olarak alamayabilirsiniz.

Hamilelik Testinde Çıkan Çizgiler Ne Anlama Gelir ?

Hamilelik testinde çift çizgi olduğu takdirde hamile olduğunuz ve tek çizgi çıkarsa hamile olmadığınız anlamına gelir. Eğer herhangi bir çizgi çıkmıyorsa yani boşsa testin bozulduğu anlamına gelir.

Hamilelik testinde ilk çizgi veya ikinci çizgi silik yani soluk ise hamile olabilirsiniz diyebiliriz. Fakat emin olmak için birkaç gün sonra tekrar testi uygulamalı veyahut kan testi yaptırmalısınız.

Gebelik Testi Fiyatı Ne Kadardır ?

Hamile olup olmadığını anlamanın iki yolu vardır. Bu yöntemler kan veya idrar yolu yapılan gebelik testleridir. Aile Sağlığı Merkezi’ne giderek ücretsiz olarak kan örneği verebilirsiniz. Fakat eczanelerden alacağınız testlerin fiyatları 5-25 TL arasında değişecektir.

Kanda Gebelik Testi

Yumurta döllendikten sonra rahme yerleşene kadar ortalama 5-6 gün geçmektedir. Sperm, yumurta ile buluştuğu ilk andan itibaren döllenen yumurta zigot adını alır ve sürekli olarak bölünerek çoğalmaya başlar. Hücre sayısı artması ile birlikte annenin kanında Beta hCG hormonun miktarı artmaya başlar. Fakat gebeliğin olup olmadığı bu süreçte hamilelik testlerin yardımı ile anlaşılmaz.

Gebeliğin oluşması ile birlikte 1 haftalık süreçten sonra döllenen yumurta artık embriyo adını alır ve anne rahmine yerleşir. Hamilelik hormonunun seviyesi artık kanda yükselmeye başlar ve hamilelik testi yapıldığı takdirde test sonucu pozitif olmaya başlar.

Kanda Gebelik Testi İçin Değerler Nasıl Olmalı ?

Anne adayından alınan kan örneğine baktığımızda Beta hCG değeri 5mIU/Ml’nin altınsa ise gebelik testi sonucu negatif, 25mIU/ml’nin üzerinde ise pozitif olarak değerlendirebiliriz.

Hamile bir kadında hafta hafta değişen Beta hCG değerleri:

  • 3. Hafta: 5 – 50 mIU/ml
  • 4. Hafta: 5 – 426 mIU/ml
  • 5. Hafta: 18 – 7,340 mIU/ml
  • 6. Hafta: 1,080 – 56,500 mIU/ml
  • 7 – 8. Hafta: 7, 650 – 229,000 mIU/ml
  • 9 – 12. Hafta: 700 – 288,000 mIU/ml
  • 13 – 16. Hafta: 13,300 – 254,000 mIU/ml
  • 17 – 24. Hafta: 4,060 – 165,400 mIU/ml
  • 25 – 40. Hafta: 3,640 – 117,000 mIU/ml

Hamilelik Testi Bozuk Olur Mu ?

Test %100 güvenilir mi konusuna değinelim. Tabi ki tamamen güvenilir diyemiyoruz nedeni ise testin gebe olup olmadığınızı belirlemek için HCG hormonunun salgılanmasına ihtiyaç vardır. Gebeliğin ilk günlerinde bu hormon yeteri kadar salgılanmamışsa gebelik testiniz negatif çıkabilir. Daha güvenilir ve kesin çözüm olan kan testi sizi daha doğru yönlendirecektir. Evde testinizi yaptıktan sonra içinizin daha rahat etmesini istiyorsanız bir doktora başvurarak kan testi yaptırabilirsiniz. Her şey gönlünüzce olsun. Sağlıklı gebelik süreci geçirmeniz dileğiyle…

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git