Hamile Lepisteslerin Doğum Öncesi Belirtileri Nelerdir ?

Hamile Lepisteslerin Doğum Öncesi Belirtileri Nelerdir ?
4 Şubat 2016 tarihinde eklendi, 5.315 kez okundu.

Hamile lepisteslerde doğum öncesi bazı belirtiler görülebilir. Bu belirtilere bakarak, balığın doğuma ne kadar süre kaldığını tahmin edebiliriz.

  • Lepistes balıklarında hamileliğin en büyük belirtilerinden bir taneside doğuma 1-2 gün kaldığında balığın karın bölgesinin şişkinliği ve anüs bölgesinin kararmasıdır. Bununla birlikte yavrular anne karnında yavaş yavaş gözle görülebilir hale gelecektir. Akvaryum hobisine yeni başlayan akvaristler de lepistes balıklarının doğuma yaklaştığını bu bilgiler doğrultusunda çok iyi bir şekilde gözlemleyerek anlayabilirler.
  • Dişi lepistes, doğum öncesi kendini rahat hissedebileceği bir ortamda saklanır ve kendisini doğuma hazırlar. Bu durum özellikle doğuma kısa bir süre kala görülebilir.
  • Dişi balık, akvaryumda yer alan diğer balıklardan uzaklaşmaya başlar ve genellikle akvaryum tabanına yakın bölgelerde dolaşır veya durur. Solungaçlarını hızlı bir şekilde hareket ettirerek solunumuzu hızlandırır.
  • Dişi lepistesler doğum öncesinde, erkek balıkların ilgisini çekecek bir madde salgıladıklarından dolayı erkek lepistesler tarafından sürekli kovalanırlar.
  • Agresif davranışlar sergileyebilir ve sargılanlık gözlenebilir.

hamile lepistes doğum öncesi belirtileri

Lepisteslerde doğuma yaklaşma belirtilerine bakarak, balığınızın hamilelik sürecinde ne durumda olduğunu rahatlıkla gözlemleyebilirsiniz.

Hamile dişi lepistesinizi ayrı bir özel akvaryuma alacaksanız bu zaman, balığınızın karın bölgesinin oldukça karardığını ve büyüdüğü zaman olmalıdır. Fakat doğum için mutlaka ayrı bir tanka ayıracaksanız diye kendinizi şartlamamalısınız. Doğum süresince, heyecanınızdan dolayı balığınıza ve akvaryumunuza sürekli müdahale ederseniz, balığınız strese girecektir ve doğum süresicini olumsuz etkilemiş olacaksınız. Bu olumsuzluklarla birlikte daha fazla yavru kaybı yaşabilirsiniz. Eğer akvaryumunuz bol bitkilendirilmiş ve yeterince büyük ise (100-200 litre), hamile lepisteslerinizi doğum tankına veya tül yavruluklara ayırmanıza hiç ama hiç gerek yok. Balıkların doğal ortamında yavrulaması her zaman en sağlıklı yol olacaktır.

Akvaryumunuz yeterince büyük değil ve balık sayısı olması gerektiğinden fazla ise hamile balığınızı, ana akvaryum şartları ile aynı olan yavru akvaryumuna daha sağlıklı yavrulaması için alabilirsiniz. Bu sayede yavru kayıplarını en aza indirgemiş olacaksınız.

Balığınız ile ilgili tüm merak ettiğiniz ve yanıtlanmasını istediğiniz soruları konu altından bizlere yorum olarak ulaştırabilirsiniz. Ayrıca sitemizde yer alan diğer konularada göz atmayı unutmayın.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git