Hafızayı Güçlendiren Bitki Çayları

Hafızayı Güçlendiren Bitki Çayları
14 Aralık 2015 tarihinde eklendi, 1.041 kez okundu.

Beyinin fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için düzenli ve doğru beslenmeniz ve yediğiniz besinlerden karşılayamadığınız vitamin ve mineralleri dışarıdan almanız gerekir. Beyinin ihtiyaç duyduğu gıdaların düzenli olarak tüketilmesi, daha hızlı çalışma, konsantrasyonu sağlama, hatırlama, kolay karar verme ve anlama yetisinin geliştirilmesi açısından oldukça önemlidir. Beyin için gerekli besinlerin karşılanamaması, beyin fonksiyonlarının bozulması ile Alzheimer gibi hastalıkların oluşumuna neden olabilir. Beyni besleyecek gıdalara ek olarak, toksinlerin vücuttan atılmasını sağlayacak ve kan dolaşımını düzenleyecek bitki çaylarını bolca tüketerek hafızanızı güçlendirebilirsiniz.

Ginkgo Biloba Çayı

Ginkdo ağacı, en eski ağaç türlerindendir ve Çin’in doğusunda yetişir. Ginkgo çayı kan akışını hızlandırır ve kan akışını hızlandırarak beyne daha çok oksijen taşınmasını sağlar. Yapılan araştırmalara göre bu çay, beynin glikoz kullanma yetisini arttırarak sinir uyarılarının hızlanmasını sağlar ve bunun yanında kısa vadeli hafızayı güçlendirir. Güzel bir ginkgo çayı hazırlamak için diğer bitki çayları gibi kaynamış suyun içine 4-5 yaprak atıp 5-10 dakika kadar çayın demlenmesini beklemeli ve daha sonra damak zevkinize göre çayı tatlandırarak içebilirsiniz.

Gotu Kola Çayı

Gotu bitkisi, Hindistan, Tayland, Sri Lanka ve Bagladeş’de yemeklerin içine sıkça konulur. Guto bu ülkelerde daha çok beyin fonksiyonlarını geliştirdiği için de geleneksel olarak kullanılıyor. Bitkinin antibakteriyel özelliğinin bulunması, iltihap önleyici, idrar söktürücü, dolaşımı düzenleyici ve yatıştırıcı özelliği bulunuyor.

Hafızayı Güçlendiren Bitki Çayları

Biberiye Çayı

Biberiye bitkisi, yıl boyunca yeşil kalır ve özellikle mutfaklarda yemeklere tat vermek amacı ile kullanılır. Pek çok kültürde geleneksel olarak zihin açıcı özelliği bulunduğu ve hafızayı güçlendirdiği için kullanılır. Biberiye çayının beyin fonksiyonlarını iyileştirici bir özelliği bulunur ve kolay hazırlanışı ve sağlığa faydaları sayesinde ülkelerde en çok satılan bitki çayları arasında yer alıyor.

Adaçayı

Adaçayının sakinleştirici, yatıştırıcı ve stresi azaltıcı antiseptik bir özelliği bulunuyor. Yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda adaçayının nörolojik fonksiyonların geliştirilmesine yardımcı olur. Adaçayı yüzyıllardır, hafıza güçlendirici bitki çayı olarak pek çok sağlık sorununa iyi gelmesi ile biliniyor. Adaçayını aktarlarda kolaylıkla bulabilir ve farklı tariflerle damak zevkinize göre yapabilirsiniz.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git