Hababam Sınıfı Müzesi – Üsküdar / İstanbul

Hababam Sınıfı Müzesi – Üsküdar / İstanbul
19 Ekim 2017 tarihinde eklendi, 469 kez okundu.

Yeşilçam’ın muazzam filmlerinin en özel parçası olan Hababam Sınıfı’nı elbette sevmeyen yoktur. Hayatımızda çok özel yeri olan, her sahnesini ezbere bildiğimiz ve buna rağmen izlemekten asla bıkmadığımız bu güzel efsane için İstanbul’da muhteşem bir müzesi kuruldu. Biz de burayı sizler için gezdik ve gözlemledik. Biraz bunları sizlerle paylaşalım.

Kıymetli Rıfat Ilgaz’ın eseri olan Hababam Sınıfı 4 seri şeklinde çekilmiştir. Çoğu sahnesinin Validebağ korusundaki Adile Sultan Sarayı’nda çekilmiştir. Giriş katından girince sol tarafta kalan oda müzeye çevrilmiştir. Buranın iki girişi vardır. Biri Haydarpaşa Numune ve Araştırma Hastanesi Validebağ Ek Hizmet Binası girişidir. Bir diğeri ise İSKİ Üsküdar Şube Müdürlüğü karşısındaki Öğretmenevi girişi. Öğretmen evi yolunu tavsiye ederiz. Çünkü yolu daha kısadır ve direk karşınıza çıkar. Hastane girişinde biraz yürümeniz gerekmektedir. Çok sevdiğimiz ve hep merak ettiğimiz bu kıymetli oda mutlaka görülmesi gereken kültürümüz bakımından önemli bir yerdir.

Oda diye bahsettiğimiz yer Hababam Sınıfı’nın dersliğidir. İçeri girdiğinizde adeta filmin kareleri kafanızda canlanacak. Bu odada filmin 4 özel karakterinin balmumu heykeli vardır. Odaya ufak eklemeler yapılmıştır. İçeri girdiğinizde karşınıza çok şirin bir sahne çıkacaktır. Düdük Necmi’nin soba içinde kopya çekmeye çalışırken Mahmut Hoca’ya yakalanma sahnesi. Odanın duvarlarında filmin sahnelerinin birkaç fotoğrafı da bulunmaktadır. İkinci heykelimiz filmin en güzel karakterlerinden Hafize Ana. Ne yazık ki heykelin elindeki Hafize Ana’nın sembolü olan zil müzenin ilk ziyaretçileri tarafından çalınmıştır. Bir diğer heykel ise filmin tabi ki en önemli karakterlerinden biri olan namıdeğer İnek Şaban. Sizi o masumiyet dolu gülüşüyle karşılayacaktır. Ayrıca odada kara tahta, çekimler sırasında kırılmış olan sandalye ve öğretmen masası yerli yerinde yıllardır durmaktadır. Sıraların üstünde de sıralardaki oyuncuların fotoğrafları son derece duygusal bir görüntüye sebep olmuştur.

Hababam Sınıfı Müzesi Giriş Ücreti

Bu efsane film serisinin müzesine girebilmek için ödemeniz gereken bir ücret bulunmamaktadır. Bu güzel ana ücretsiz sahip olabilirsiniz. Yalnızca içeri girerken 2 liraya galoş almayı unutmayınız.

Hababam Sınıfı Müzesi Ziyaret Saatleri

Bu müzeyi haftanın her günü sabah 09.00 dan akşam 17.00’a kadar ziyaret edebilirsiniz.

Hababam Sınıfı Müzesi Nerede, Nasıl Gidilir ?

Adresi: Barbaros Mahallesi, Tophanelioğlu Caddesi No 72 Üsküdar/İstanbul

Telefon: (0216) 339 29 03

Otobüs veya minibüsle gelecekseniz Üsküdar-Eminönü iskelesinden mavi minibüslere ya da 6 nolu İETT otobüsüne binerek Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi ek hizmet binasından inip içeriye doğru bir miktar yürümelisiniz.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git