Yüzde Çıkan Çiller İçin Maske Tarifi

Yüzde Çıkan Çiller İçin Maske Tarifi
6 Aralık 2017 tarihinde eklendi, 195 kez okundu.

Yüzde çıkan çiller için maske tarifi nedir ? Çiller genel olarak güneşin zararlı etkilerinden ya da genetik yatkınlıklarla ortaya çıkan küçük kahverengi lekelerdir. Çillerden kurtulmanızı sağlayacak birçok maske tarifleri bulunmaktadır. Fakat çiller için maske tariflerini sıralayacak olursak:

Çiller Evde Nasıl Geçer ?

Limon Suyu Maskesi

Bu maske, çil maskeleri arasında ‘cildin çamaşır suyu’ olarak bilinmektedir. Limon suyu, cildi aydınlatmada oldukça etkili bir besin kaynağıdır. Bir bardağın içine bir adet limonu sıkın ve limon suyunu cildinize kibarca masaj yaparak sürün. 10 15 dakika kadar bekletip su ile iyice yıkayın. Bu maskeyi günde 2 kez yapabilirsiniz. Limonu çil tedavisi olarak başka bir şekilde daha kullanabilirsiniz: Limonu ikiye bölüp yarım limonun üzerine bir buçuk çay kaşığı kadar toz şeker serpin. Ardından kibar bir şekilde bu limonla yüzünüzü ovun. Bu maskeyi de düzenli olarak haftada bir ya da iki kez yapabilirsiniz. Böylelikle kısa sürede çillerinizin yok olduğunu görebileceksiniz.

Ekşi Krema

Ekşi krema, özellikle hassas cilt yapısına sahip olan bireylerin cildine oldukça iyi gelmektedir. Ekşi süt içerisinde bulunan laktik asit sayesinde çilleri kurutur. Ekşi kremayı cildinize sürün ve kurumasını bekleyin. Kuruduktan sonra cildinizi iyice durulayın ve yumuşak bir havlu ile kurutun. Daha sonra herhangi bir nemlendirici krem sürün. Böylelikle cildiniz kurumaz ve tahriş olmaz. Bu maskeyi çilleriniz gidene kadar günde en az bir defa yapabilirsiniz. Bunun yanında günde iki defa ekşi süt ile yüzünüzü yıkarsanız, çilleriniz yok olur. Ekşi süt bulamazsanız bunun yerine yoğurtta kullanabilirsiniz.

Bal

Bal, çil maskeleri içerisinde olmazsa olmazlardandır. Bal, içerisinde barındırdığı enzimler sayesinde cilt pigmentasyonunu oldukça hafifletir. Bunun yanında cildi doğal bir şekilde nemlendirir. Bal ile suyu karıştırıp 15-20 saniye kadar mikrodalga fırında ısıtın. Ardından karışımı çıkarın ve çil olan bölgelere sürün. Birkaç dakika bekletip su ile iyice yıkayın. Bu maskeyi birkaç hafta tekrarlayabilirsiniz. Böylelikle çillerinizin yok olduğunu fark edebilirsiniz. Bunun dışında balı, buğday tohumu ile karıştırarak da maske yapabilirsiniz. Bu maskeyi yüzünüze sürüp 10 bekletin ve ardından ılık su ile iyice yıkayın. Bu maskeyi de ayda 2 ya da 3 kez tekrarlamalısınız. Bir diğer karışım şekli olarak, yoğurtla da kullanmanız mümkün. Bal ile yoğurdu karıştırın ve elde ettiğiniz karışımı cildinize sürüp 30 dakika bekletin. Ardından su ile iyice yıkayın.

Papatya

Papatya suyu, çilleri yok etmede oldukça faydalıdır. Papatya suyunun içinde çilleri hafifletme özelliği bulunan birçok enzim bulunmaktadır. Papatya bulamıyorum diyorsanız bazı market veya pazarlarda bulabilirsiniz. Bir parça pamuğu papatya suyuna batırın ve çillerin üzerini hafifçe silin. 10 dakika kadar silme işi yapmalısınız. Ardından soğuk su ile iyice yıkayın. Bu maskeyi her gün, günde bir ya da iki defa çil lekeleri yok olana kadar yapabilirsiniz.

Soğan

Soğanın içerisinde bulunan enzimler, ciltteki kahverengi lekeleri kaldırmada önemli bir rol oynar. Kırmızı soğan kullanırsanız daha etkili sonuçlar alabilirsiniz. Soğanı dilimler halinde keserek çil olan bölgeye sürün. Bunu günde iki defa uygularsanız kısa süre içerisinde çil lekelerinizin yok olduğunu görebilirsiniz. Bunun yanında, kırmızı soğanı rendeleyip suyunu da kullanabilirsiniz. Günde iki defa soğan suyu ile yüzünüzü silerseniz mükemmel sonuçlar elde edebilirsiniz. Soğan suyuna bir çay kaşığı kadar sirke ekleyip karışımı daha da güçlendirebilirsiniz. Bu maskeyi de haftada 2-3 defa yapabilirsiniz.

Ayran

Ayranda ağartma özelliği bulunduğundan çilleri kolayca soldurur. Aynı zamanda cildiniz daha pürüzsüz ve esnek bir hale gelir. Ayranı isterseniz direk olarak çillerinize sürüp ovalayabilirsiniz. 10 dakika kadar bekletin ve ardından ılık su ile iyice yıkayın. İsterseniz de toz yulaf ezmesi ile de kullanabilirsiniz. Yulaf ezmesi ve ayranı yoğun bir macun kıvamına getirin. Ardından karışımı yüzünüze sürüp 30 dakika bekletin ve su ile iyice yıkayın. Günde bir kere bu maskeyi uygularsanız olumlu sonuçlar alabilirsiniz. Diğer bir seçenek olarak da, limon suyu ile de karıştırabilirsiniz. Limon suyunu ve ayranı karıştırıp cildinize uygulayın. 10 dakika kadar bekletin ve artından cildinizi su ile iyice yıkayın. 

Domates

Öncelikle cildinizi iyice temizlemeli ve cildinize az miktarda besleyici krem sürmelisiniz. Ardından çil olan bölgeye domates dilimleri yerleştirin ve 30 dakika kadar bekletin. Daha sonra domatesleri bir pamuk yardımı ile çıkarın ve yüzünüzü su ile iyice yıkayın.

Kara Turp

Kara turpun suyunu çıkarın. Ardından bir miktar su ile karıştırın ve çil olan bölgeye uygulayın. 10-15 dakika kadar bekletip su ile iyice yıkayın.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git