Güneş Yanığına Ne İyi Gelir?

05.02.2016
Güneş Yanığına Ne İyi Gelir?

Yaz, deniz, kum ve güneş…Güneşlenmenin tek kötü tarafı vücutta oluşturduğu yanıklardır belki de. Cilt uzun süre güneşe maruz kaldığında oluşan yanıklar nedeniyle, vücut şampuanları ve sabunlar cildi daha da tahriş edebilir. Peki, güneş yanığını geçirebilmenin yöntemleri nelerdir?

Genellikle yaz aylarında sık sık karşılaştığımız durumlarından bir tanesi de güneş yanık sorunudur. Güneşte uzun süre kalması durumunda derimizin kuruması ile oluşan güneş yanıkları günlük yaşamımızı ne yazık ki cehenneme çevirmektedir. Güneş yanığı, genel itibari ile ultraviyole ışınlarından kaynaklı olduğundan dolayı bizler için oldukça zararlıdır. Bundan dolayı kesinlikle güneşe çıkmadan önce en az 30 faktörlü bir güneş kremi kullanmanızı ve olabildiğince güneşten uzak durmanızı öneririz. Diyelim ki önceden herhangi bir tedbir alamadınız ve unuttunuz, sonrasında da cildinizde güneş yanığı oluştu o zaman ne yapabilirsiniz diye hiç düşündünüz mü?

Güneş yanığı denilince akla ilk gelen çoğunlukla yanığın olduğu bölgeye yoğurt sürme yöntemi gelmektedir. Birtakım uzmanlar yoğurdun yanık için hiçbir faydası olmadığını söyleseler de bazı doktorlar ise yanık olan bölgeyi hafiflettiği için yanığa son derece iyi gelindiği söylenmektedir. Çoğunlukla güneş yanıkları ağrı yapmaktadır. Bu ağrılara en iyi gelebilecek yöntem soğuk duş veya buzdolabında bekletilmiş soğuk yanık kremleri olduğunu söyleyebiliriz. Güneş yanığına ayrıca da landin, alao vera ve gümüş silfodiyazin içeren yanık kremleri de çok iyi gelmektedir.

Güneş yanığı sonrasında yulaf ezmesi, aloe vera jeli, yoğurt gibi besin maddelerini yanıklar üzerine sürerek hem tahriş olan cildin yumuşamasına yardımcı olabilir hem de kendi kendine iyileşme sürecini hızlandırabilirsiniz.

Yulaf ezmesi

Yulaf ezmesini güneş yanıkları tedavisinde kullanmak için yarım bardak yulaf ezmesini bir bardak kaynamış su ile karıştırıp soğumaya bırakın. Karışımın tamamen soğuduğundan emin olduktan sonra yavaş ve dairesel hareketlerle yanıkların olduğu bölgelere uygulayın. 3-4 dakika bekledikten sonra ılık su ile cildinizi durulayın.

Aloe vera jeli

Güneş yanığını tedavi ederek cildi yumuşatır. Aloe vera jeli güneş yanığı tedavisinde oldukça etkili bir çözümdür. Jeli direkt olarak yanan bölgelere uygulayın ve cilt iyice emdikten sonra soğuk su ile durulayın.

Yoğurt

Yoğurt da güneş yanığı için kullanılan en geleneksel ve en bilinen yöntemdir. Hakkında pek çok tartışma ortaya atılsa da denediğinizde gerçekten işe yaradığını görüyorsunuz. Yoğurt cildi yatıştırma etkisi ile yanıkları soğutuyor ve yanma hissini hafifletiyor.  Maksimum etki için yoğurdu uygulamadan kısa bir süre önce dolapta bekletin ve özellikle yağsız yoğurt tercih edin. Cildinize sürüp 2-3 dakikalık bir beklemenin ardından ılık su ile durulayabilirsiniz.

Zeytinyağı

Yoğurttan sonra en sık başvurduğumuz kurtarıcımızdır. Genellikle cildi yumuşatmak için kullanılır. Biliyorsunuz ki; güneş vücudu yaktığı anda gerilir, gerildiği zaman da ağrılara neden olur. Bu gerilmeden kurtulmak için zeytinyağına başvuralım. Tedavi yöntemimiz ise; zeytinyağını vücudumuza bolca sürelim. Daha sonra da ılık suyla ıslattığımız havlumuzu üzerine serelim. Havlumuzu tamamen soğumaya bırakalım. Soğuyunca vücudunuzu silebiliriz.

Çay

Fazla bilinmese de çay güneş yanığına çok iyi gelir. Yanmış olan deriyi yumuşatır ve acımasını alır. Uygulama yöntemimiz ise çok basittir. Fakat bu yöntemi yatağa girmeden önce yaparsanız daha çok faydasını görürsünüz. 2 bardak sıcak suyumuzu alalım. 3-4 poşet çayımızı da alalım. Sıcak suyun içine poşet çaylarımızı atalım. Çayın rengi çıkana kadar bekleyelim. Rengi çıkınca poşet çaylarımızı içinden çıkaralım, suyun ılık olmasını bekleyelim. Poşet çaylarımız yumuşak olduğu için suyun içine batırarak yanık bölgelerimize uygulayalım. Yumuşak olmayan nesneler vücudumuzu acıtabilir.

İçecek

Güneş yanığından kurtulmak için bazı içecekler içerek yanıklarımızı hafifletebiliriz. Bu içecek limon su veya tuzlu bir ayran hatta su bile olabilir. Saatte bir bu sıvıları tüketirseniz faydasını göreceksiniz. Cildimizde oluşan güneş yanıkları vücudumuzdaki su tüketimini artıracağından dolayı sizlerin su alımınızı artırmanızı öneririz.

İlaç

Uzman bir doktora başvuru yapmadan, kesinlikle yanık için herhangi bir ilaç almamanız gerek. Hatta yanık ağrıları için alınan az dozda aspirinler bile kanımızı sulandırdığı ve kan dolaşımınızı hızlandırdığı için yanıklara zararlı olabildiği gibi ne yazık ki daha zararlı durumları da ortaya çıkarabilmektedir.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.