Güneş Yanığına Ne İyi Gelir?

Güneş Yanığına Ne İyi Gelir?
5 Şubat 2016 tarihinde eklendi, 599 kez okundu.

Güneş yanığı nasıl geçer? Yaz, deniz, kum ve güneş…Güneşlenmenin tek kötü tarafı vücutta oluşturduğu yanıklardır belki de. Cilt uzun süre güneşe maruz kaldığında oluşan yanıklar nedeniyle, vücut şampuanları ve sabunlar cildi daha da tahriş edebilir. Peki, güneş yanığını geçirebilmenin yöntemleri nelerdir?

Genellikle yaz aylarında sık sık karşılaştığımız durumlarından bir tanesi de güneş yanık sorunudur. Güneşte uzun süre kalması durumunda derimizin kuruması ile oluşan güneş yanıkları günlük yaşamımızı ne yazık ki cehenneme çevirmektedir. Güneş yanığı, genel itibari ile ultraviyole ışınlarından kaynaklı olduğundan dolayı bizler için oldukça zararlıdır. Bundan dolayı kesinlikle güneşe çıkmadan önce en az 30 faktörlü bir güneş kremi kullanmanızı ve olabildiğince güneşten uzak durmanızı öneririz. Diyelim ki önceden herhangi bir tedbir alamadınız ve unuttunuz, sonrasında da cildinizde güneş yanığı oluştu o zaman ne yapabilirsiniz diye hiç düşündünüz mü?

Güneş yanığı denilince akla ilk gelen çoğunlukla yanığın olduğu bölgeye yoğurt sürme yöntemi gelmektedir. Birtakım uzmanlar yoğurdun yanık için hiçbir faydası olmadığını söyleseler de bazı doktorlar ise yanık olan bölgeyi hafiflettiği için yanığa son derece iyi gelindiği söylenmektedir. Çoğunlukla güneş yanıkları ağrı yapmaktadır. Bu ağrılara en iyi gelebilecek yöntem soğuk duş veya buzdolabında bekletilmiş soğuk yanık kremleri olduğunu söyleyebiliriz. Güneş yanığına ayrıca da landin, alao vera ve gümüş silfodiyazin içeren yanık kremleri de çok iyi gelmektedir.

gunes-yanigina-ne-iyi-gelir-

Güneş Yanığı Nasıl Geçer?

Güneş yanığı sonrasında yulaf ezmesi, aloe vera jeli, yoğurt gibi besin maddelerini yanıklar üzerine sürerek hem tahriş olan cildin yumuşamasına yardımcı olabilir hem de kendi kendine iyileşme sürecini hızlandırabilirsiniz. Yulaf ezmesini güneş yanıkları tedavisinde kullanmak için yarım bardak yulaf ezmesini bir bardak kaynamış su ile karıştırıp soğumaya bırakın. Karışımın tamamen soğuduğundan emin olduktan sonra yavaş ve dairesel hareketlerle yanıkların olduğu bölgelere uygulayın. 3-4 dakika bekledikten sonra ılık su ile cildinizi durulayın. Aloe vera jeli güneş yanığı tedavisinde oldukça etkili bir çözümdür. Jeli direkt olarak yanan bölgelere uygulayın ve cilt iyice emdikten sonra soğuk su ile durulayın. Yoğurt da güneş yanığı için kullanılan en geleneksel ve en bilinen yöntemdir. Hakkında pek çok tartışma ortaya atılsa da denediğinizde gerçekten işe yaradığını görüyorsunuz. Yoğurt cildi yatıştırma etkisi ile yanıkları soğutuyor ve yanma hissini hafifletiyor.  Maksimum etki için yoğurdu uygulamadan kısa bir süre önce dolapta bekletin ve özellikle yağsız yoğurt tercih edin. Cildinize sürüp 2-3 dakikalık bir beklemenin ardından ılık su ile durulayabilirsiniz. Zeytinyağı ise güneşin cildi kurutmasına karşı etkili bir yöntemdir. Zeytinyağını cildinize uygulayıp sıcak su ile ıslattığınız bir havluyu koyun. Havlu sıcaklığını kaybettikten sonra yüzünüzü yıkayabilirsiniz.

  • Cildimizde oluşan güneş yanıkları vücudumuzdaki su tüketimini artıracağından dolayı sizlerin su alımınızı artırmanızı öneririz.
  • Uzman bir doktora başvuru yapmadan, kesinlikle yanık için herhangi bir ilaç almamanız gerek. Hatta yanık ağrıları için alınan az dozda aspirinler bile kanımızı sulandırdığı ve kan dolaşımınızı hızlandırdığı için yanıklara zararlı olabildiği gibi ne yazık ki daha zararlı durumları da ortaya çıkarabilmektedir.
  • Güneş yanığınızı iyileştirmek ve oluşan ağrılarınızı gidermek adına, yanığın bulunduğu bölgeye zeytinyağı sürerek ağrınızın hafiflemesine yardımcı olabilirsiniz. Özellikle yanık bölgenize süreceğiniz zeytinyağının ardından, üzerine sıcak bir havlu koyarak havlunun soğuyana kadar beklemenizi öneririz. Bu yöntem yanığın hem iyileşmesini hızlandırmış olacak hem de ağrılarınızın ortadan kalmasını sağlayacaktır.
  • Güneş yanığına iyi gelebilecek başka bir önerimiz ise yulaftır. Yapacağınız yulaf kürü için yarım bardak yulafın içine bir bardak kaynar su koyarak öylece soğumasını bekleyin. Soğuttuğunuz yulafınızı iyice ezerek yanık bölgenize masaj yaparak sürmenizi ve daha sonra 3- 4 dakika kadar beklemenizi öneririz. Ardından soğuk su iyi durulayabilirsiniz.

Güneş yanığına ne iyi gelir ? Peki, bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz ? Düşüncelerinizi konu altında yer alan yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git