Güneş Çarpması İçin Hangi Doktora Gidilir?

Güneş Çarpması İçin Hangi Doktora Gidilir?
3 Ocak 2020 tarihinde eklendi, 33 kez okundu.

Güneş D vitamini kaynağıdır. Güneş altında durmak, güneş banyosu yapmak vücudumuz için çok iyidir. Ancak bunu bilinçli bir şekilde yapmakta fayda vardır. Korunmasız bir şekilde güneş altında uzun süre durmak, güneş çarpmasına neden olabilir. Vücut ısısını ayarlayan mekanizmalar bozulur. Hava sıcaklığının artması ile güneş çarpması riski de artar.

Bu rahatsızlık özellikle öğle vakti, güneş ışınları dik gelirken meydana gelir. Daha çok çocuklarda görülse de herkesin güneşin zararlı ışınlarından korunması gerekmektedir. Yüksek sıcaklığa uzun süre maruz kalmak, vücudun sıvı kaybı yaşamasına da neden olur. Vücut sıcaklığı organları tahrip edecek bir hale gelebilir. Genelde 40 derece ve üstünde güneş çarpması riski artar. Sadece aşırı güneşli hava değil nemli hava da soğutma mekanizmasını azaltarak güneş çarpmasına neden olabilir. Terleme ve soluk alma tam olarak gerçekleşmezse güneş çarpması kaçınılmaz bir hal alır. Sodyum ve klor kaybı da beraberinde gelir. Kendini yüksek ateş, kuru ağrılı cilt, şiddetli baş ağrısı, kas krampları, çarpıntı, kusma, baş dönmesi ve şuur bulanıklığı ile belli eder.

Hangi bölüme başvurulmalıdır?

Ciddi ve acil bir durumdur. Bu yüzden hastanelerin acil bölümüne başvurmanız gerekmektedir. Hasta kırmızı ve sarı alanlara yönlendirilir. Doktor belirtilerin olup olmadığını sorar. Tedaviye geçiş çok hızlı olmalıdır. Aksi taktirde birden fazla organa ve sisteme zarar verebilir hatta komaya bile sokabilir. Hastanın kan basıncı ve sıcaklık değerleri ölçülür. Bu ölçümlerde ağız içi sıcaklığını ölçmek yerine rektal sıcaklık ölçülür. Net bir teşhis konulamazsa hastadan idrar testi de istenilebilir. Kan testinde ortaya çıkan tabloya bağlı olarak da tedaviye geçilir.

Tedavisi

Güneş çarpmasında hızlı tedavi çok önemlidir. Acile gittikten sonra kan değerleri iyice kötüleşiyorsa  tuz ve elektrolit seviyelerini belirlemek için kan testleri yapılır. Testler sonucunda hastaya sıvı takviyesi yapılabilir. Güneş çarpması sonucu oluşabilecek komplikasyonlar nedeniyle böbrek yetmezliği riskine karşı hasta birkaç hafta gözlem altında kalır. Sıvı ve tuz dengesi ile sıcaklık dengesi sık sık kontrol edilmelidir. Güneşin zararlı ışınlarından korunmak için sıvı tüketimi, güneşin en yoğun olduğu saatler, kıyafetler, koruyucu kremler çok önem taşımaktadır.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git