Gülhane Parkı – Sultanahmet / İstanbul

Gülhane Parkı – Sultanahmet / İstanbul
3 Eylül 2016 tarihinde eklendi, 926 kez okundu.

Lale ve mazılardan oluşan, temiz kokusu ile Setüstü Çay Bahçesinde denize karşı çay keyfi sunan Gülhane Parkı 1998 yıllarında hayvanat bahçesiydi.

Nazım Hikmetin Ceviz ağacı şiirinin hikayesi; hakkında tutuklama kararı çıkarılan Nazım Hikmet, sevgilisi Münevver ile buluşmak için Gülhane Parkı’na gider. Polislerin gelmesi ile ceviz ağacına tırmanan Nazım Hikmet şiirinde “ben bir ceviz ağacıyım Gülhane parkında, ne sen bunun farkındasın, ne de polis farkında” dizelerini kullanır.

Setüstü Çay Bahçesi Cafe

Gülhane Parkı’nda ziyaret edilmesi gereken tek kafedir. 2–3 kişi olmanız durumunda çayınızı semaver olarak da isteyebilirsiniz.

Gülhane Parkı Tarihi

Koru ve gül bahçelerinden oluşan, Osmanlı döneminde Topkapı Sarayı’nın dış bahçesi olan Gülhane Parkında 3 Kasım 1839’da Abdülmecit döneminde Hariciye Nazırı Mustafa Reşit Paşa tarafından Tanzimat Fermanı okunmuştur. Gülhane Parkı’na Gülhane Hatt-ı Hümayunu da denilmektedir. 1912 yılında Cemil Paşa (Topuzlu) tarafından park haline getirilip, halka açılan Gülhane Parkı’nın alanı 163 dönümdür. Parkın sağ tarafında İstanbul şehremini ve belediye başkanlarının büstleri bulunurken, parkın ortasından iki yanlı ağaçlı yol geçmektedir. Ayrıca sağlı sollu yol kenarlarında dinlenme yerleri ile çocuk parkları bulunur. Boğaza inen yokuşun sağında Aşık Veysel heykeli, yokuşun sonuna doğru üst kısımda ise Romalılardan kalma Gotlar Sütunu vardır. 3 Ekim 1926’da Avusturalyalı mimar Kripel tarafından yapılan ve Atatürk’ün Cumhuriyetten sonra dikilen ilk heykeli Sarayburnu kısmında bulunmaktadır. 1 Eylül 1928’de Atatürk Latin harflerin kabulünü Gülhane Parkı’nda halka göstermiştir. Ankara’ya gönderilmeden önce 19 Kasım 1938’de Atatürk için son tören Sarayburnu kısmında yapılmıştır.

Gülhane Parkı 2003 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından tekrar restore edilmiştir. 25 Mayıs 2008’de ise park içindeki Has Ahırlar Binası’nda, İstanbul İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi hizmete girmiştir.

Gülhane Parkı Setüstü Çay Bahçesi Fiyatları

Gülhane Parka giriş ücretsizdir.

2 kişilik demlik çay 15 TL’dir.

Türk Kahvesi: 8 TL’dir.

Gülhane Parkı Nerede, Nasıl Gidilir ?

Araç İle: Sahil Yolu’ndan ilerleyerek, Sirkeci’ye gelmeden hemen önce park karşısındaki açık otoparka aracınızı bırakabilirsiniz.

En Yakın Tramway Durağı: Gülhane

En Yakın İETT Otobüs Durağı: EMİNÖNÜ TRANSİT

Geçen Hatlar:

  • 30D – DEREBOYU – YENIKAPI
  • 28T – TOPKAPI – BESIKTAS
  • 28 – EDIRNEKAPI – BESIKTAS
  • 26B – GAYRETTEPE-EMINÖNÜ
  • 26A – FULYA MAHALLESI-EMINÖNÜ
  • 26 – DIKILITAS-EMINÖNÜ
  • 70KE – KURTULUS – EMINÖNÜ

En Yakın İDO Araba Vapuru Durağı: SİRKECİ

Geçen Hatlar:

  • V4 – BAKIRKÖY – BOSTANCI
  • V5 – SİRKECİ – HAREM

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git