Güçlü ve Başarılı Olmayı İlke Edinerek Çalışan Kadınların 17 Ortak Özelliği

Güçlü ve Başarılı Olmayı İlke Edinerek Çalışan Kadınların 17 Ortak Özelliği
1 Nisan 2017 tarihinde eklendi, 257 kez okundu.

Hayatın kadınlara yükledikleri sorumluluklarla başa çıkmak birde bunun yanında başarı bir iş kadını olmak güçtür. Ülkemizde, kadın olmanın bile tek başına zor olduğu düşünürse… Hem çalışıp başarılı olmak hem de güçlü olmak herkesin başaracağı cinsten değildir yani. Peki bu başarılı kadınların özellikleri nelerdir??

1. Özgüven eksikliği yaşamazlar.

Karakterleri oturmuştur, kendi kendilerini tanırlar. Kusursuz insan olmaz der ve eksikliklerini gidermeye çabalarlar.

2. Her şey mükemmel olmalı.

Yaptıkları şeylerin altına mükemmelliğin imzasını atarlar. Onlar bu kadar uğraştıkları için, önlerine gelen, işlerinde hatasız olmasını isterler.

3. Uyumludurlar.

Arkadaşlık, hayatlarında önemli bir bağdır. Arkadaşlarına gerektiği değeri ve ilgiyi göstermekten çekinmezler. Sıcakkanlı oluşları arkadaşlık ilişkilerinde başarı olmaları için büyük bir artıdır.

4. Onlar için risk problem değildir.

İş hayatı koşullarının olmazsa olmazlarından risk, onlar için çok da korkulacak bir durum değildir. Gerektiği noktada risk almaktan çekinmezler, bunun sonuçlarını göğüslemeye hazırdırlar.

5. Sağlam adımlarla…

Kariyer basamaklarını teker teker kendin emin adımlarlar çıkarlar. İleriye dönük kariyer planları yaparlar ve doğrultuda hareket ederler. Bu evli ve birde çocuklu kadınların pek cesaret edemeyeceği bir plandır.

6. İdolleri mutlaka vardır.

Herkes hayatının bir bölümünde ‘şunun gibi olacağım’ demiştir. Bu kadınlar, bunu demekle kalmamış hayata koymuşlardır. Kendilerine örnek aldıkları kişilerin iş hayatındaki başarıları onlar için tam bir motivasyon kaynağıdır.

7. Allah karakterlerine zeval vermesin.

Dış görünüşleri ile değil, daha çok yaptıkları işle anılmaktan hoşlanırlar. İş dünyasında kendilerine has duruşları vardır.

8. Hayatlarına kimi sokacaklarına dikkat ederler.

Onlar için iş daha önemlidir. Duygularıyla hareket etmezler, özel hayatlarında oldukça dikkatli davranırlar. Çünkü bilirler ki; hayatlarına kabul ettikleri yanlış bir kişi iş hayatını da etkileyecektir.

9. Yardım istemek aşağılayıcı bir şey değildir.

Bu düşüncenin, kendi egolarına yenik düşmüş insanlara ait olduğunu bilirler ve gerektiğinde yardım istemekten çekinmezler.

10. Unutmazlar…

Kendileri yardımseverdir ve etraflarına iyi davranırlar. Yapılan iyiliği de kötülüğü de unutmazlar. Bilirler ki her şey yerini bulacaktır.

11. İsteklerini açıkça dile getirebilirler.

Yeri geldiğinde ‘hayır, ben bunu istemiyorum’ demeyi bilirler. Onlar düşüncelerini söylemekten çekinmezler.

12. İnanmak, başarmanın yarısıdır.

Önce kendilerine inanırlar, böyle olunca el attıkları her şeyin üstesinden gelirler.

13. Kendilerini korurlar.

Bilirler ki insanlar acımazsız, insanlar güvenilmez… Zayıf yanlarını gösterdiklerinde, kadınların iş dünyasına uygun olmadığı söylemleriyle karşılaşabileceklerini bildiklerinden gardlarını alırlar. Kimselerin onları kırmalarına izin vermezler…

14. Pratik kişilerdir.

Pratik çözümler bulmasalar bu kadar iş nasıl ilerler?? İş hayatını kolaylaştırdıkları gibi çalışkan ve pratik yönleriyle ev hayatında da zorlukların üstesinden gelirler.

15. Erkeksizliği bir eksiklik olarak görmezler.

Tek başlarına eksik değillerdir ki… Zaten güçlüdürler, kendi ayakları üstünde durabilmektedirler. Bu nedenle çoğu kadının duyduğu gibi bir erkeğe ihtiyaç duymazlar hayatlarında. Bir erkeğin yokluğu öyle çokta koymaz bu kadınlara…

16. Eşlerini çok titiz seçerler…

Hayata karşı sorumlulukları paylaşabilecekleri eş seçmeye dikkat ederler. Ee madem hayatları artık tek kişilik değil o zaman her konuda paylaşım olmalıdır. Kendilerine destek olan, mantıklı, destekleyici olmaları önemlidir.

17. Çünkü kendileri güçlüdür!

Geldikleri konum, başarıları birisinin ya da birilerinin sayesinde değildir. Tamamen kendi çabaları, sağlam duruşları ve seçici davranışları sonucudur. İnsanların tehdit ya da dayatmalarına kulak vermezler, kendi istekleri doğrultusunda ilerler…

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git