Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir ?

Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir ?
19 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 215 kez okundu.

Guatr için hangi doktora gidilir ? Guatra hangi poliklinik bakar ? Guatr için hangi bölüme gidilir ?

Guatr İçin Hangi Doktora Gitmeliyim ?

Guatr nedir, nedenleri, belirtileri ve tedavisi ile ilgili bilgileri aynı zamanda guatra hangi bölüm bakar sorusunun cevabını bu konumuzda öğrenebilirsiniz.

  • dahiliye

Guatr Nedir ?

Boğaz bölgemizde tiroit bezleri vardır. Bu bezlerin belli hormonları salgılamak için görev yapar. Bu bezler içinde anormal doku oluşumuna guatr denir. Guatr kanser belirtisi olacağı için kişilerin mutlaka doktora başvurmaları ve tedavi olmaları gerekir. Boyun bölgesinde şişlik meydana gelmeye başlar. Aynı zamanda nodül yüzünden de tiroit bezleri büyüyebilir.

Guatr Nedenleri Nelerdir ?

Tiroit bezinin büyümesiyle hormon üretiminde azalma ya da yükselme olabilir. Bu durum kişiler de bir takım belirtilere neden olur. Guatrın nedenleri ise dünyada yaygın olarak iyot eksikliğinden kaynakladığı görülür. Tiroit bezinin görevi tiroit hormonu üretmektir. Bunun içinde kandan iyot toplamak zorundadır. Vücutta yeterince iyot olmadığı takdirde sorun oluşmaya başlar. Beyin tiroite gerekli salgıyı üretmesi için sürekli sinyal gönderir. Bu sinyale cevap vermeye çalışan tiroit bezleri git gide büyür bunun sonucunda da guatr oluşur. Pek çok ülkede iyotlu tuz satılarak bu durumun önüne geçilmeye çalışır.

Bağışıklık sisteminin bozukluğu da guatr nedenleri arasında yer alır. Kişinin bağışıklık sistemi kendi tiroit salgılarına karşı gelmeye başladığında da guatr oluşmaya başlar. Vücudun kendi içinde savaşması gibi bir şeydir bu. Graves ve Hashimoto hastalıkları bu duruma sebep olur.

Tiroit nodülleri vardır, bu nodüllerde zamanla yumrular oluşur. Bu sebeple düzgün çalışmayan ya da büyümeye başlayan nodüller guatra yol verir.

Sigara bir çok hastalığa yol verdiği gibi guatr yol verir. İçinde bulunan kimyasal zararlı maddeler yüzünden vücut istediği iyotu temin edemez. Bunun sonucunda iyot alamayan tiroit bu durumdan etkilenir. Yani sigara içerek bir çok hastalığa meydan verilir.

Lityum, bipolar bozukluk ve depresyon sıkıntısı olan hastalara bazı ilaçlar verilir. Bu ilaçlar içinde lityum bulundurur. Lityum tiroitlerin büyümesinde rol oynayan bir maddedir. Bu yüzden doktorların bu ilacı yazmadan önce tiroit değerlerini takip etmeleri gerekir. Aynı zamanda sadece reçete ile kullanılan bu ilacı almadan önce gerekli kontrolleri mutlaka yaptırmalısınız. Guatr riski yaşamamak için…

Enfeksiyon, bir çok hastalığı tetiklediği gibi tiroit bezlerinde tetikler. Bir takım virüs ve bakteriler nedeniyle bu tiroit bezlerinde şişme başlar ve guatr oluşur.

Guatr Belirtileri Nelerdir ?

Boyun bölgesinde gözler görülür ve hissedilir bir şişlik meydana gelir. Bazen hiç belirti görülemediği de olur. Hastadan hastaya belirtiler değişiklik gözlemlenebilir. Bazı hastalarda baş ağrısı ve kaşıntı meydana gelir. Küçük bir şişlikle başlayan guatr git gide büyümeye başlar. Guatr en belirgin özelliği şişmesidir. Makyaj yaparken ya da tıraş olurken kolay fark edebilirsiniz. Kalpte çarpıntılar oluşması, gözde şişliklerin meydana gelmesi, titreme ishal gibi yan belirtileri olabilir. Tabi bu belirtiler bir çok hastalıkta olabiliyor. Bu yüzden direk guatr yakalandığınız korkusuna kapılmayın.

Guatr Tedavisi

Tiroit salgılanmasına göre tedavi uygulaması yapılır. Bu değerlere düşürecek bazı ilaçlar tedavi için verilir. Bu tedavi uygularken hormon seviyesine göre bir araştırma yapılır daha sonra da tedavi verilir. İyot eksikliği nedeniyle oluşan guatr takviye olarak iyot verilir. Ya da radyoaktif tedavi yöntemleri de kullanılabilir. Bu durum genelde fazla tiroit salgılandığında denenir. Onun dışında ameliyatla küçültülemeyen tiroit bezleri çıkarılabilir.

Guatr için hangi doktora gitmeyelim ? Guatr hangi bölüme girer diye soruyorsanız dahiliye bölümüne gitmelisiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git