Gripte Kulak Tıkanıklığı Nasıl Geçer ?

Gripte Kulak Tıkanıklığı Nasıl Geçer ?
17 Ağustos 2017 tarihinde eklendi, 1.199 kez okundu.

Kulak kanalının tıkanması ile oluşur. Her yaşta insanı etkileyebilen bir sorundur. Özellikle gribal hastalık dönemlerinde kulak tıkanıklığı sıklıkla karşılaşılabilir bir durumdur. Kulak içinde bir basınç ya da doluluk hissediyorsanız, hafif bir duyma kaybı yaşıyorsanız, kulağınızdan sarımsı bir akıntı geliyorsa kulak tıkanıklığı yaşıyorsunuz demektir. Bu dönemlerde nadiren de olsa kulakta ağrı hissedilebilir. Kulak tıkanıklığı her ne kadar büyük bir problemmiş gibi gözükmese de tedavi edilmediğinde işitme kaybı önemli gibi sonuçların ortaya çıkması da kaçınılmazdır. Grip vakalarında artan kulak tıkanıklığı için evde uygulayabileceğiniz çözümler bulunmakla birlikte doktorunuza muhakkak danışmalısınız. Aksi halde istemeyen sonuçlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Çocuklarda görülen gripte kulak tıkanıklığı için öncelikle doktoruna başvurmalısınız. Kesinlikle her hangi bir cisimle kulağınızı karıştırmamalısınız.

Eğer kulak tıkanıklığı yaşıyorsanız mümkün olduğunca dik oturmaya çalışın. Burnunuzu iki parmağınızla tutup derin nefes alıp kulaklarınızdan havayı dışarı çıkarın. Günde birkaç kez bu işlemi tekrarlayın. Sık sık esnemek ve ağız, çene hareketleri yapmak kulak tıkanıklığını açmaya yardımcı olacaktır. Sakız çiğnemek bu noktada önerilebilir. Kulak kepçesini hafif hafif hareket ettirmek de kulak tıkanıklığı açma da uygulanabilecek bir diğer yöntemdir. Bu yöntemler gripte kulak tıkanıklığını kısmen önlemeye yardımcı olur.

Doğal yollardan atılamayıp kulakta biriken kirin temizlenmesi gerekmektedir. Bunun için de doktorunuzdan yardım almalısınız. Bununla birlikte doktorunuz kulak kiri sökücü damla da verebilir. Damlayı doktorun önerdiği kadar kulağınıza damlatın ve yan bir şekilde yatın. 5-10 dakika kadar bekledikten sonra temiz bir bezle kulağınızı temizleyin. Bu işlemi tıkanıklık geçene dek uygulayabilirsiniz. Ilık hardal yağı kullanmak da gripte kulak tıkanıklığını gidermede etkilidir. Bir kase bir miktar hardal yağını koyun ve ısıtın. Ilıyınca kulağınıza 2 damla damlatın. Kulağa sıcak basın uygulaması yapmak, kulak tıkanıklığını büyük ölçüde giderir. Temiz bir bezi ısıtın, kulağınıza koyun ve 10- 15 saniyelik basınç uygulayın. Östaki tüpündeki kan damarlarının sıcaklık nedeniyle genleşmesiyle birlikte içindeki tıkanıklık kolayca açılacaktır.

Temiz bir çorabın içine yarısı kadar pişmemiş pirinci doldurun. Ateşte yavaş yavaş ısıtın. Isınan pirinci kulağınızın etrafında hafifçe masaj yapın. Bu işlemle birlikte genleşen damarlar içindeki mukusu salacak ve tıkanıklık giderilmiş olacaktır. Özellikle gripte kulakta çok fazla mukus birikir. Bu dönemde kulak temizliğine çok daha fazla dikkat edilmesi gerekir. Grip dolayısıyla kulak oluşan kirin temizlenmesi için farklı alternatifleri yukarıda belirttik. Ek olarak soğuğa karşı kulaklarınızı koruyun. Soğuk hava kulak enfeksiyonu daha da artmasına neden olur. Kulağınızı sert cisimlerle kulak zarına zarar verecek herhangi bir işlemi uygulamayın. Yukarıda belirttiğimiz tüm bu işlemleri uygulamadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Olası herhangi bir soruna karşı önleminizi almalısınız.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git