Gözde Batma Hissi Neden Olur ?

Gözde Batma Hissi Neden Olur ?
24 Şubat 2017 tarihinde eklendi, 569 kez okundu.

Göz batması oldukça sık yaşanan bir durumdur. Buna neden olabilecek pek çok faktör bulunmaktadır. Genellikle gözde batma hissi bir maddenin göze kaçma veya göz kuruluğu gibi durumlarda ortaya çıkıyor. Gözde batma hissini tetikleyen bazı nedenler var. Tahriş edici materyaller, göz kuruluğu, iltihap, uygun olmayan lens veya gözlük bu nedenler arasındadır.

Tahriş edici materyaller içerisinde temizlik ürünleri, yüzme havuzlarındaki klorin, sabun, nemlendiriciler bulunmaktadır. Yine toz, duman ve nemsiz hava gibi çevre faktörleri de gözlerdeki sorunları tetikleyebilir. Nem oranı gözler için oldukça önemlidir. Gözyaşları gözleri doğal olarak koruma gücüne sahiptir. Yeteri miktarda gözyaşının üretilememesi veya düşük kalitede gözyaşının olması gözü gerektiği gibi kayganlaştırmaz. Bu durumda göz kuruluğu ortaya çıkar. Göz kuruluğu gözde rahatsızlık hissine ve batma hissine neden olacaktır. Bazı sağlık sorunları ve kullanılan ilaçlar da göz batma hissine sebebiyet verir.

gozde-batma-hissi-hangi-sebepten-olur

Şeker hastalığı, tiroit bozukluğu, tansiyon ilaçları ve antidepresanlar bu faktörler içerisindedir. Gözyaşı üretimini kısa süreliğine azaltabilen lazer göz ameliyatı veya kontakt lensler göz kuruluğunu ortaya çıkarabilir. Bilgisayar başında uzun zaman geçirmek, göz kapağı problemleri ve uykusuzluk göz sağlığını etkileyebilir. Gözde batma hissinin yanında kızarıklık, göz nezlesi gibi durumlar da eşlik ediyorsa, göz iltihaplanması akla gelebilir. Göz iltihaplanmasının sebepleri içerisinde alerjik bir durum veya bakteri- virüs gibi bir enfeksiyon olabilir. Uygun olmayan gözlük ve kontakt lens kullanımı da gözün odaklanmak için uğraş verdiği süreçte göz batması yaşanabilir.

Öncellikle göz batması hissine neden olan faktörü tespit etmek ve ona yönelik bir tedavi uygulamak doğru olacaktır. Nadir durumlarda da olsa göz batması, göz kapağı iltihaplanması, yüksek göz tansiyonu gibi ciddi hastalıkların da habercisi olabilir. Gözde batma hissinin yanı sıra, ışık çakması, ışığa karşı duyarlılık, görme bozukluğu gibi durumlarda yaşanıyorsa mutlaka doktora başvurmak gereklidir.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git