Göz Tembelliğine Hangi Bölüm Bakar ?

Göz Tembelliğine Hangi Bölüm Bakar ?
19 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 373 kez okundu.

Göz tembelliği yaşadığınızı düşünüyorsanız en yakınınızdaki hastanedeki “Göz Sağlığı ve Hastalıkları” bölümüne acilen başvurmanız görme sağlığınız açısından size faydalı olacaktır. Teşhis edildiği dönem oldukça önemli olan bu rahatsızlık erken çocukluk dönemini geçirdikten sonra tedavi şansı düşmektedir. O yüzden çocuklarınızda göz tembelliği olup olmadığı konusunda uzman bir göz doktoruna başvurarak çocuğunuzun ilerleyen zamanlarda görme konusunda sıkıntı yaşamasını önlemiş olursunuz. Sağlıcakla kalın.

Bu rahatsızlık 100 kişiden 3’ünde görülmektedir yani toplumda oldukça sık rastlanmaktadır. Çocukluktan oluştuğu tahmin edilen ve teşhisi oldukça zor olan göz tembelliği rahatsızlığı uzman göz doktorları tarafından çeşitli testlerle ortaya çıkarılır. Göz tembelliğinin tedavisi zayıf gözü daha yoğun kullanarak gerçekleştirilebilir. Örneğin sağlam gözü kapatıp zayıf gözü kullanmaya çalışmak ve bu pratiğe uzun süre devam etmek sonuç verecektir. Göz içi lensleri de tedavi için kullanılabilir ancak zayıf gözün kullanılmaya çalışılması daha sağlıklı ve kolay bir yoldur. Bu rahatsızlık tedavi edilmezse tembellik olan gözde kalıcı hasarlara yol açabilir ve kişi ömrü boyunca görme konusunda sorun yaşayabilir.

İnsan vücudunun en hassas organlarından olan gözlerimizle ilgili zaman zaman problemler yaşayabiliyoruz. Bu problemler içerisinde en yaygın olanlarından biri göz tembelliğidir. Gözün yapısında hiçbir bozukluk olmamasına rağmen bir gözün diğer gözden daha az görmesi veya her iki gözünde görme sınırının normal seviyenin altında olmasıdır.

Göz tembelliğinin çeşitli nedenleri vardır. Bunlardan başlıcaları:

  • Katarakt
  • Kornea üzerinde leke
  • Şaşılık
  • Göz dokularındaki bulanıklıklar

Göz tembelliğine neden olan bulguyu saptaması ve sağlıklı bir tedavi için göz doktoruna başvurmalısınız.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git