Göz Tembelliği Nedir ve Belirtileri Nelerdir ?

Göz Tembelliği Nedir ve Belirtileri Nelerdir ?
26 Şubat 2017 tarihinde eklendi, 556 kez okundu.

Ambliyopi halk arasında göz tembelliği olarak bilinen bir göz hastalığıdır. Yunanca ‘Donuk Göz’ manasına gelir. Göz tembelliği, gözde ve görme sinir diski dediğimiz, göz sinirinde yapısal hiçbir bozukluk olmamasına rağmen bir gözün diğer göze oranla veya her iki gözün normal sınırlara oranla daha az görme kapasitesinin olmasıdır. Biraz daha açacak olursak, görme işlemi ve konumuz olan göz hastalığına, göz tembelliğine götüren süreç doğumla başlar.

Görme işlemi öğrenilen bir duyudur, yani görme işlemi doğumdan itibaren öğrenilmeye başlanır. Görme işlemi duymak gibi değildir. Kişi doğduğunda her şeyi çok net, en ince ayrıntısına kadar görerek doğmuyor. Sadece siluetler görür ve beyin bunu gün be gün öğrenerek büyür. Beyin gelişiminin hızlı olduğu dönem olan ilk yedi yaş içinde görme işlemi gittikçe daha kaliteli olur.

Her iki göz arasında, görmeyi engelleyecek durumlar vardır. Bu durumlara örnek verecek olursak, örneğin kırma kusuru dediğimiz, bir gözümüzde ki numaranın diğer göze göre daha yüksek bir numaranın olmasıdır. İkinci bir örnek şaşılık veya bir gözümüzde sabit bir kayma olmasıdır. Başka bir örnek göz kapağında, göz bebeğini kaplayan düşüklük, bir gözümüzün görmesini engelleyecek kapak düşüklüğü de denir. Diğer göz hastalıkları korneada leke, katarak gibi görme yolumuzu engelleyen başka bir problem var ise o zaman o göz görmeyi, öğrenemeyebiliyor. Bu durumda da göz tembel kalıyor.

Göz tembelliği sıklıkla rastlanan bir durumdur. Göz tembelliğini fark etmek kolay değildir. Kişi bir gözünün güçlü, diğerinin zayıf olduğunun farkında olmayabilir. Çocuğun gözünde şaşılık bariz bir anormallik yoksa göz tembelliği aile tarafından anlaşılamaz. Bu nedenle aile daha çocukluk çağında rutin göz kontrollerine önem vermelidir. Doktor tanısının konulması önemlidir. Her 100 kişiden 2 veya 3’ünde görülür göz tembelliği. Göz tembelliğinin tedavisi için en ideal dönem bebeklik ve çocukluk evresidir. Göz tembelliği, genellikle bebeklik veya çocukluk döneminde ortaya çıkan ve normal olarak gelişmeyen gözdeki görme azlığının genel adıdır. Yani bu demek oluyor ki, göz işlevini tam kapasite olarak kullanamıyor.

Göz Tembelliği Nedenleri

Bu göz problemiyle karşı karşıya gelme olasılığımız hiç de küçümsenecek bir oranda değildir. Özellikle ailesinde göz tembelliği problemi yaşayan bireyler varsa çocuklar mutlaka göz hekiminin düzenli kontrolüne tabii tutulmalıdır. Göz tembelliği yalnızca uzmanların detaylı kontrolleri sayesinde anlaşılabilen bir rahatsızlıktır. Bebekler doğdukları ilk zamanlardan itibaren düzenli olarak göz hekimlerine kontrol ettirilmelidir. Bebeğinizin göz kontrolünü zamanında yaptıramadıysanız ergenlik dönemine girmeden önce mutlaka kontrole götürünüz göz hekiminize. Çünkü bu her ne kadar önemsenmeyen bir konu olsa da, ciddi görme kayıplarına neden olabilir. Zamanında kontrol ve tedaviyle bu göz probleminin önüne geçilebileceği gibi, kontrol edilmezse de ciddi görme kayıplarına sebebiyet veren bir rahatsızlıktır.

En ideal tedaviye başvurma zamanları, çocuk 2-3 yaşına girdiğinde, okula başlamadan hemen önce başvurulursa göz tembelliğinin yanı sıra, miyop veya hipermetrop gibi göz rahatsızlıklarının da tedavisini mümkün kılmış olursunuz. Unutmayın ki, her türlü rahatsızlıkta olduğu gibi göz problemlerinde de erken teşhis hayat kurtarır. Göz tembelliği, tedavi edilmezse sağlam göze de etki edebilir ve kalıcı olarak görme bozukluğuna sebep olabilir. Göz tembelliğinin 3 temel türü olabilir. Bunlar ;

  • Şaşılık, gözde kaymanın meydana gelmesiyle oluşan göz tembelliği tipidir.
  • Yüksek oranda kırma kusurları; bu en zor teşhis edilen göz tembelliği türüdür. Çünkü bakıldığı zaman anlaşılmayacak cinsten bir göz tembelliği türüdür. Bu yüzden göz muayenesine gidene kadar gecikir. Ve bu da çoğu zaman çok geç kalındığı anlamına gelir.
  • Göz dokularındaki bulanıklık; adına katarakt dediğimiz şekilde gelişen göz tembelliği çeşididir. En erken gelişen göz tembelliği türüdür. Bunun teşhis edilmesi oldukça kolay bir test olan, Kırmızı Yansıma Testi ile mümkün olur. Doğumsal kataraktta cerrahi bir müdahaleden sonra kişi göz sağlığına kavuşabilir.

Göz Tembelliği Belirtileri

Göz tembelliği teşhisi son derece zordur. Bebeklerde de göz tembelliği muayenesi yapılabilirken, çocuklarda en erken 2 en geç 4 yaşlarında göz tembelliği testine tabi tutulmalıdır. Kişi kendisi doğduğu andan itibaren, gözünde şaşılık bariz bir anormallik yoksa göz tembelliği ancak ve ancak doktor kontrolünde anlaşılabilir. Aynı zamanda ailesinde göz tembelliği olan çocuklar mutlaka göz kontrolünden geçmelidir. Eğer bir göz de şaşılık var ise dolayısıyla kayan gözde tembellik oluşabiliyor.

Göz tembelliğinde göz kapağının düşüklüğü ve özellikle çocuklar da göz kapaklarının uyurken bir gözün tamamen kapanıp diğer gözün ise yarım kapandığı durumlarda doktor teşhisinde göz tembelliği belirtisi olarak ortaya çıkabiliyor. Erken doğum da doğan çocuklar, gözlerinin herhangi birinde beyazlık, nistagmus (gözlerde titreme) var ise çocuklar da cisimlere yakından veya yan yan bakma, çeneyi kaldırarak bakma ve başı omuza eğerek bakma, gözleri gererek açma, ovuşturma, kırpıştırma, bir gözü kırpma veya bir gözü kapatma bu gibi durumlarda doktora başvurduğunuzda, doktor tanısında göz tembelliği belirtileri sayılabiliniyor.

Bir başka durum ki kırma kusurları diyoruz, kırma kusurları miyopi, astigmatizma ve hipermetropi refraksiyon kusurlarıdır. Bu kusurlar göz de göz tembelliğine yol açabiliyor. Aynı zamanda kırma kusurundaki teşhis en zor olan göz tembelliği teşhisidir. Kırma kusuru olan bulanık görme ki bir göz diğer göze nazaran daha bulanık görüyorsa, böylelikle göz gelişimini tamamlamayarak göz tembelliğine yol açabiliyor.

Göz tembelliğine yol açan bir başka durum ise katarak, saydam olması gereken göz dokularının bulanıklığıdır. En erken gelişen göz tembelliğidir. Bu durumlar da hasta kırmızı yansıma testine tabi tutulur. Bunların yanında doktor muayenesinde retina (görme zarı) ve optik sinir (görme siniri) muayenesi de yaparak muayeneyi tamamlar. Bunların dışındaki kişi bir gözünü elle kapattığında diğer gözünde bir yanma, bulanıklık ve batma var ise doktoruna başvurmalıdır.

Göz Tembelliği Tedavisi

Göz tembelliğinin tedavisine geldiğimizde; eğer zamanında tedaviye başlanmışsa, kişinin göz sağlığına kavuşması oldukça yüksek bir ihtimaldir. Bazı tedavi yöntemleri aşağıda belirtildiği gibidir:

  • Tembellik yapan gözün etkin olarak kullanılması amacıyla sağlam gözü haftalar veya aylar boyunca kapatma yöntemiyle, tembel olan gözün iyileşmesi sağlanır. Hatta uygulanan bu tedavinin olumlu sonucunun kalıcı olması maksadıyla, sağlam gözün kapalı kalması yıllar boyu da sürebilir.
  • Odaklama problemi olan çocuklarda gözlük kullandırma tedavisi uygulanır; ancak bu yöntem her zaman olumlu sonuç vermediğinden kapatma yöntemiyle tembellik yaşayan göz etkin bir tembellik yaşayan göz gibi bulanıklaştırılması yöntemiyle de tembel olan göz görmeye zorlanabilir. Ve bu tedavi sonucunda tembellik yaşayan göz, sağlığına kavuşabilir.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git