Göz Tansiyonu Normalde Kaç Olmalı ?

Göz Tansiyonu Normalde Kaç Olmalı ?
5 Nisan 2016 tarihinde eklendi, 857 kez okundu.

Göz tansiyonu, karasu hastalığı veya glokom olarak bilinir. Göz tansiyonu göz içi basıncının yükselerek, görme sinirinin zarar görmesidir. Yalnız göz içi basıncı yüksek olan her kişide glokom olduğu veya olacağı anlamına gelmez. Göz tansiyonu yükselirse görme üzerinde tahribe yol açar. Sinir hücrelerinin kendilerini yenileme özelliği yoktur yavaş yavaş görme kaybına yol açar. Erken teşhis her hastalıkta olduğu gibi göz tansiyonunda da önemlidir. Yalnız göz tansiyonunu her hasta kolaylıkla fark edemez. Göz tansiyonu riski taşıyan kişilerin düzenli olarak muayeneden geçmeleri gerekmekte ve düzenli olarak göz tansiyonlarını ölçtürmelidir.

Göz Tansiyonu Neden Olur ?

Sinir hücrelerinin kaybı sonucunda, zamanla göz tansiyonu rahatsızlığı oluşmaktadır. Bu döngü içinde sinir hücreleri kaybedildikçe yerine yenisi gelememekte ve kişide kısmi ya da tam körlük oluşmaktadır. Bu sebeple göz tansiyonun dengede tutulması ve tedavi için erken tanı yapılması çok önemlidir. Bu sebeple sinsi bir biçimde ilerleyen ve çoğu zaman ne yazık ki fark edilemeyen bu hastalığa karşı düzenli olarak göz kontrolü yaptırılmalıdır. Bu göz kontrollerinde kişinin göz tansiyonu ölçülmektedir. Göz tansiyonu sınırı normal olarak 10-200 mmHg arasında seyir etmektedir. Bu değer göz sinir hücrelerinde herhangi bir hasar meydana gelmediğini göstermektedir.

Ayrıca kalıtımsal sebeplerle de oluşabilir. Genetik faktörler de yüksek göz tansiyonunu tetikleyebilir. Kalp hastalığı, şeker hastalığı, miyopluk, yüksek tansiyon gibi rahatsızlıklar da göz tansiyonunun tetikleyici sebeplerindendir. Uzun süreli kortizon kullanımı, migren de göz tansiyonu oluşumuna neden olabilir.

Göz Tansiyonu Belirtileri

Bulantı, göz de bulanık görme, şiddetli göz ağrısı, baş ağrısı, kusma gibi şikayetleriniz var ise mutlaka göz doktoruna başvurun. Hastalığın çok ileri aşamalarında ise sanki bir boru içinden etrafı izliyormuş gibi baktığımız kadrajı tüm detaylarıyla görememe ve buna bağlı olarak da görüş açımızdan kör noktaların oluşması durumu söz konusudur. Göz tansiyonun da en önemli şey tansiyonun göz sinirine zarar verip vermediğidir. Genel olarak 40 yaşından sonra görülür, 20 yaşından itibaren yıl da bir kere göz kontrolü yaptırın ki sağlığınızı riske atmayın. Gözleriniz yaşamı en iyi tatmanız için en kıymetli organlarımızdan biri, sağlığınız her zaman hayatınızda bir adım önde olsun.

Göz Tansiyonu Değeri Kaç Olmalıdır ?

Göz tansiyonu için ortalama değer 10-20 mmHg arasındadır. Normal olarak sağlıklı bir bireyde olması gereken göz tansiyonu değeri ise 17 mmHg’ dir. Ancak belirttiğimiz gibi göz tansiyonu için kesin bir sınır bulunmamakta bu kişiden kişiye değişmektedir. Ancak genel olarak 25 mmHg’nin üzerindeki değerlerde göz tansiyonu tanısı konulmaktadır. 25 mmHg ve üzeri değerler için acilen tedavi planı uygulanmalıdır. 18-24 mmHg arası değerler ise riskli grubu ifade etmektedir. Ve doktorun kararına göre önleyici olarak bir tedavi programı uygulanabilir. Bunların dışında eğer göz tansiyonu tanısı çok geç dönemlerde konulmuş ise amaç olabildiğinde düşük seviyelerde tutmaktır. Bu göz tansiyonu seviyesi 12-15 mmHg arasında değişir. Bu değerler her ne kadar geneli ifade etse de önceden belirttiğimiz gibi değerler kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir. Bu sebeple eğer göz tansiyonu rahatsızlığı var ise, sürekli ölçümler sonucunda bireye özel bir aralık belirlenmelidir.

Göz tansiyonu rahatsızlığında belirli dönemlerde düzenli olarak tansiyon ölçümü yapılmalıdır. Eğer genetik yatkınlık varsa, 30 yaşından sonra yılda bir kez kontrol yaptırmak hastalığı erken dönemde fark etmek açısından oldukça yardımcı olacaktır. Genetik açıdan bir yatkınlığı bulunmayan ve ailesinde bu hastalık olmayan kişiler ise, önlem amaçlı 40 yaşından sonra yılda bir kez göz kontrolü yaptırabilir. Ayrıca miyop rahatsızlığı olan bireyler diğerlerine nazaran 2 kat daha fazla risk altındadır. Bu sebeple 20 yaş ve üzeri yılda bir kez mutlaka göz tansiyonu kontrolü yaptırmalıdır.

Göz Tansiyonu Tedavisi Var Mı ?

En çok görülen glokom çeşidi olan Primer açık açılı glokom genelde 40 yaşından sonra görülür ve çok hızlı bir şekilde ilerler. Bu sürse zarfında belirtiler kendini göstermez ve rahatsızlık sinsi bir şekilde ilerler. Çoğu kişide bu rahatsızlık çok ilerleyince fark edilir. Akut glokom ise göz içi basıncın hızlı bir şekilde artması sonucunda meydana gelir. Ve genelde acil müdahale gerektirir. Müdahalenin gecikmesi halinde kişide görme kaybı oluşabilir. Bu yüzden bu kişi direkt olarak hastaneye kaldırılmalıdır. Göz tansiyonunun teşhisi için hasta mutlaka muayene edilmelidir. Göz tansiyonu nedeniyle görme hasarı yaşanmışsa geri dönüşü yoktur. Fakat tedavilerle görme hasarının ilerlemesi önlenebilir. Tedavi için göz damlaları kullanılabilir. Ayrıca ameliyat ve lazer tedavi de mümkündür. Bu rahatsızlıkta önemli olan hastalığın mümkün olduğunca erken teşhis edilmesidir.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git