Göz Sulanmasına Hangi Bölüm Bakar ?

18.08.2016
Göz Sulanmasına Hangi Bölüm Bakar ?

Bizim için dünyaya açılan ilk kapı gözlerimizdir. Gözlerde görülen sorunlardan bir tanesi de göz sulanmasıdır. Birçok kişi bahar alerjisi olduğu için bu sorunu ilkbahar aylarında hisseder. Göz sulanmasının sebebi gözyaşının gözden burun kanallarına sağlıklı bir şekilde aktarılamaması ve uzaklaştırılamamasıdır. Eğer göz sulanması şikayetiyle gözyaşı dışarı akıyorsa gözyaşından sorumlu kanallarda tıkanıklık ihtimali düşünülür. Fakat göz sulanmasına rağmen gözyaşı yoksa kuru hava, sıcak, soğuk, sigara gibi durumlarda göz sulanması ciddileşiyorsa göz kuruluğu ihtimali de düşünülebilir. Bazı insanların rüzgarla birlikte gözlerinden yaşlar geldiğini görmüşsünüzdür, bu gibi durumlar da göz kuruluğunun belirtisi olabilir.

Alerji durumunda göz sulanmasının yanında hapşırma ve burun akıntısı, kimi zaman gözlerde şişme veya kızarıklık görülebilir. Göz kızarıklığı ve ağrı çok yoğunsa bu durumda göz tansiyonu da seçenekler arasındadır. Diğer bir ihtimal ise gözyaşı kanallarında iyi veya kötü huylu tümör bulunmasıdır, bu doktor muayenesiyle belli olur.

Sinüzit gibi günlük hayatta sık karşılaştığımız rahatsızlıklar da göz sulanmasına sebep olabilir bu yüzden bir göz hastalıkları bölümüne başvurmanız büyük önem taşır. Eğer başka bir sorun için ilaç kullanıyorsanız bundan doktorunuza mutlaka bahsetmelisiniz çünkü kemoterapi ilaçları, epinefrin ve göz damlaları da göz sulanmasına sebep olabiliyor.

Genelde göz damlaları birçok sorunu çözer fakat kendi sorununuz için doktora gitmek yerine bir tanıdığınızın kullandığı bir damlayı almak ve kullanmak yapılan en büyük hatalardan biridir. Nasılsa geçer diye düşünmeyin, gözlerimiz yüzümüzdeki en hassas organlardandır. Güzel bir dünya görmek için önce göz sağlığınızı korumalısınız.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.