Göz Sulanması Neden Olur ?

Göz Sulanması Neden Olur ?
16 Mart 2016 tarihinde eklendi, 703 kez okundu.

Gözler bir kişinin en önemli yerlerinden, temel organlarından biridir. Kişi gözlerine iyi bakmalı ve tedavisini mutlaka geciktirmeden yapmalıdır. Hatta eskilerin dediği gibi “gözü gibi bakmak” deyiminin altındaki neden gözün çok değerli olacağı böylece emanet edilen şeye gözü gibi bakılacağı vurgulanmaktadır.

Göz sulanması günlük yaşamda zaman zaman pek çok insanın başına gelmektedir. Göz sulanması çoğu zaman önemsiz gibi görünse de bazı durumlarda ciddi rahatsızlıklara yol açabilir. Bu nedenle kişiler göz sağlığına dikkat etmeli ve gerekli kontrolü yapmalıdır. Gözyaşı insan vücudu için oldukça önemli bir sıvıdır. Gözün dış kısmını etraftaki sağlıksız her şeye karşı korumaktadır. Kimi zaman duygusal anlardan sonra, kimi zaman soğan doğrandığında, kimi zaman ise çevredeki tozlara karşı gözyaşı oluşabilir. Bu gözyaşları kısa sürede kurur.  Ancak geçmeyen gözyaşı ciddi bir hastalığın habercisi olabilir. Hatta kişiler dikkat etmedikleri takdirde göz tansiyonu olabilirler.

Gözyaşları gözlerimizi nemli tutmaya ve gözümüze giren yabancı maddeleri atmakla görevlidir. Gözyaşı bezleri gereğinden fazla çalıştığında ise oluşan gözyaşının artması sonucu gözlerde sulanma meydana gelmektedir. Göz kapaklarımızın altında bulunan bezlerde tuz içeren su salgısı yapılmaktadır ve her defasında gözlerimizi kırptığımızda bu salgı tüm gözümüze eşit olarak yayılır ve gözlerin nemli kalmasını sağlar. Göz kapaklarındaki bu bezlerin düzgün çalışamaması durumunda meibomian bezi bozukluğu oluşmaktadır. Gözde kuru tabakalar oluşumuna sebep veren bu bozukluk sonucu, gözyaşı bezleri sorunu gidermek için daha fazla gözyaşı üretmeye başlar ve göz sulanması gerçekleşir.

Göz sulanması her insanın hayatında en az birkaç defa yaşadığı ve çok sık rastlanan rahatsızlıklardan biridir. Tıp dilinde Epifora adı verilen rahatsızlık insanların hayatını çoğu zaman olumsuz yönde etkilemektedir. Gözler bir insanın sağlıklı olup olmadığını anlayabileceğiniz ilk organlardır. Sağlıkla ışıldayan gözlere sahipseniz bunun kıymetini bilin ve en ufak bir sorunda hekiminizden yardım istemekten çekinmeyin. Bazen hafife alınan ağrılar, göz sulanmaları ve kızarmaları ciddi hastalıkların habercileri olabilirler. Örneğin göz sulanması gibi bir oluşumu fazla ciddiye almayız ama altında yatan nedenleri araştırmazsak daha büyük sorunlarla karşı karşıya kalabiliriz. Göz sulanması; gözyaşının gereğinden fazla işlev yapması ile oluşur ve göz damlası artık gözlerinizden dışarı taşarak ağlıyormuşsunuz gibi bir görüntü oluşturabilir. Elbette ki göz kuruluğunu önlemek ve dolayısı ile gözlerin tahriş olmasını, kızarmasını engellemek için gözyaşı iyi bir şeydir fakat fazlası herhangi bir rahatsızlığın sebebi olabilir.

Göz Sulanması Belirtileri

Gözlerde yanma ve kaşınma, gözlerin kızarması, göz kapağının şişmesi, gözlerde ağrı hissedilmesi ve göz akıntısının olması başlıca belirtiler olarak gösterilebilir. Herhangi bir sorunun habercisi olabilen göz sulanmasının belirtileri arasında gözde meydana gelen değişiklikler söz konusudur. Bu değişimlerin en başında gözde batma ve yanma hissi vardır. Bazı durumlarda gözlerde kaşıntı ve kanlanma ile gelen göz sulanması kişiye fazlaca rahatsızlık verebilir. Aynı zamanda göz kapaklarında oluşan şişlikler, gözlerde ağrı ve akıntı, göz etrafında kabuklu oluşumlar ve görmede zayıflık yada hassasiyet görülebilir.

Ayrıca göz kapaklarının bir anda şişmesi, görmede bozukluk, gözde kaşınma hissi, göz etrafında pul pul görünüm, gözde kanlanma, gibi rahatsızlıklar da göz sulanmasının belirtisidir.

Göz Sulanması Nedenleri

Göz kapaklarının yeterince çalışamaması durumunda, yani üst veya alt göz kapaklarının sarkması gibi sebebiyle oluşan bozukluklarda, gözyaşının yeterince göz yüzeyine dağılamaması sonucu göz sulanması görülmektedir. Alerji, enfeksiyon, rüzgar ve yaralanma sebebiyle göz sulanması gerçekleşebilmektedir. Duygusal durumlarda veya kahkaha atıldığında gözyaşının fazla olması normaldir. Ayrıca;

 • Soğuk hava, rüzgar veya güçlü güneş ışığı,
 • Göz yorgunluğu,
 • Soğuk algınlığı, nezle veya sinüzit,
 • Kornea ülseri,
 • Saman nezlesi,
 • İçe veya dışa dönük göz kapağı,
 • Göz kapağı enfeksiyonu,
 • Batık kirpik,
 • Konjunktivitis,
 • Burun veya göz ameliyatı,
 • Tıkanmış gözyaşı bezleri,
 • Yabancı madde veya kimyasal sıçraması,
 • Gözde oluşan kesik veya sıyrık,
 • Bazı ilaçlar,
 • Kemoterapi veya radyasyon gibi kanser tedavileri sebebiyle göz sulanması görülebilmektedir.

Kuru göz sendromu olarak isimlendirilen durumda ise gözyaşlarının yeterince yağ içermemesinden dolayı göz yeterince nemli olamamaktadır. Bu sebeple, gözün nemli kalabilmesi için gözyaşı bezleri daha fazla gözyaşı salgılamaya devam etmektedir ve göz sulanması gerçekleşmektedir.

Her ne kadar sinir bozucu bir durum olsa da, göz sulanması ilaca gerek duyulmadan kendi kendine düzelebilmektedir. Tavsiye edilen göz damlaları veya yapay gözyaşı kullanmak yardımcı olacaktır. Güneşli havalarda gözlük kullanmak, uzun süre bilgisayar veya televizyon ekranına bakarken sıklıkla gözleri kırpmak ve yeterince su tüketmek göz sağlığınız için uygulanabilecek en kolay yöntemlerdendir. Eğer herhangi bir iyileşme görülmezse, göz doktorunuza başvurunuz ve gerekli tedaviyi uygulayınız.

Hemen hemen her yaşta insanın yaşadığı ve birçok sebebi olan göz sulanmasının birden fazla sebebi olabileceği gibi en yaygın bilinen sebebi çevresel faktörlerdir. Göze kaçan cisimler sonucu savunma mekanizması olarak göz sulanmaya başlar. Mevsim değişikliklerinde de sık sık meydana gelen göz sulanması başlarda kaşıntı ve kızarıklık olarak ortaya çıkar özellikle bahar aylarında başlayan göz sulanmasının en önemli sebepleri polen, toz gibi çevresel etkenlerden kaynaklanan sebeplerdir. Göz kapaklarımız da meydana gelen enfeksiyon ve çeşitli göz iltihaplanmaları da göz sulanmasına sebep olan faktörlerdendir. Mevsimsel sebeplerden kaynaklanan göz sulanması zamanla geçecektir fakat damla, merhem gibi takviyelerle daha hızlı iyileşeceğinden bir doktora danışmakta fayda vardır. Göz sulanması mevsimsel, çevresel faktörlerden kaynaklanacağı gibi kimi zaman daha ciddi rahatsızlıklardan da ileri gelebilir. Göz tansiyonu yüksekliği, göz yaşı kanallarındaki darlık, tıkanmalar da göz sulanmasına sebep olan faktörlerdendir. Tüm bunların yanında sıcaklık, soğukluk, heyecan aşırı parlak olan ışık gibi faktörlerde göz sulanmasına neden olabilmektedir. Ayrıca göz sulanmasının en önemli sebeplerinden bir tanesi de arpacık adı verilen gözün çeşitli kısımlarında meydana gelen şişliklerdir.

Bazen esnediğimiz zaman bile gözlerimiz sulanır ve bunu o kadar da ciddiye almayız. Fakat sürekli sulanan gözleriniz size doktora gitme ihtiyacı hissettirebilir. Özellikle de gözyaşlarınız yanaklarınızdan süzülecek ve sizi mendil ile dolaştıracak kadar çoğalmış ise sebebini merak ederiz. Tahmin edebileceğiniz üzere göz sulanmasının birden çok nedeni vardır ve en yaygın nedenlerinden birisi de alerji sahibi olmaktır. Ev tozlarına, polenlere ve hayvan tüylerine karşı hassasiyeti olan insanlarda göz sulanması iki kat daha fazla olabilir ve kişiyi rahatsız edebilir. Hatta bu gibi durumlarda sulanma ile birlikte gözlerde yanma ve kaşıntının yanı sıra kanlanma bile görülebilir.

Kullanılan bazı ilaçların da aşırı şekilde göz sulanması yaptığı gözlemlenmiştir. Bu ilaçlardan bazıları kemoterapi sırasında kullanılan ilaçlar, damlalar ve epinefrindir. Eğer gözünüz iltihap kapmış ise sulanma şikayetleriniz hemen başlayacaktır. Bebeğinizde de göz sulanması var ise hemen endişe etmenize gerek yoktur çünkü bebeklerde göz pınarları henüz tam gelişmemiş olduğu için ilk 1-2 ay bu sorunu yaşamaları normaldir. Yetişkin insanlarda da gözyaşı kanalı tıkanarak göz sulanması gibi bir sorun oluşmasına neden olabilmektedir. Kısaca en yaygın göz sulanması nedenlerini sıralayacak olursak göz nezlesi, iltihaplanmalar, gözyaşı kanalı fonksiyonları, kronik sinüzit, trahoma, göze giren yabancı maddeler diyebiliriz.

Göz Sulanması Tedavisi

Göz sulanmasının tedavi edilebilmesi için hangi sebeple gözün sulandığı tespit edilmelidir. Bunun için çeşitli göz testleri yapılıp göz sulanmasının nedeninin iltihaplı mı mekanik mi olduğu tespit edilir. Mutlaka iyi bir göz doktoruna gidilip nedeni tam öğrenilmeden bitkisel tedavi yöntemleri uygulanmamalıdır. Göz sulanmasının bitkisel tedavisi genellikle ışığa karşı hassasiyet duyulması gibi nedenlerle yapılabilir.

 • Biraz su ile 1 kaşık susam ıslatılır. Islanan susamlar göz kapaklarına koyulup yarım saat bekletilir.
 • 1 avuç küçük çileğin yaprağını 4 bardak kaynayan suya atın. 15 dakika demlendikten sonra çilek yapraklarını süzerek suyun içinden çıkarın. Sıcak yaprakları gazlı bez yardımıyla göz kapaklarınızın üzerine koyun ve yarım saat bekletin.
 • 2 bardak kaynayan suya 1 tatlı kaşığı kişniş koyun. 10 dakika kadar kaynatıp süzün. Suyuna 1 kahve fincanı gül suyu ilave edin gözlerinize sürün. Günde 3 defa uygulanan bu kür göz sulanmasına iyi gelecektir.

Ayrıca göz sulanması tedavisi için evde temiz steril bir bez ile gözler temizlenebilir; gözlerinizin akması durumunda ilk olarak evde kendiniz temizliğini yapabilir. Bol su ile yıkayarak steril bez ile temizleyebilirsiniz. Sıcak kompres uygulanabilir; gözdeki yabancı cismin kolaylıkla atılmasını ve gözün temizlenmesini sağlar. Ayrıca gözdeki kızarıklık ve şişkinliği giderir. Bitkisel yağlar kullanılabilir; örneğin Hindistan cevizi yağı gözlere çok iyi gelmektedir. Gözleri nemlendirdiği gibi gözyaşı olumunu engeller. Göz etrafına bir miktar sürülerek bir saat bekledikten sonra gözlerinizi ılık su ile durulayabilirsiniz. Göz damlalarını ve kremlerini kullanabilirsiniz fakat doktoronuzun kontrolünde olmalı ve doğru zamanda ve doğru miktarda kullanmaya dikkat etmelisiniz. Eğer göz sulanması tüm bu tedavilere olumlu yanıt vermez ise gözyaşının ilerlediği durumlarda ameliyat da gerekebilir.

Göz sulanmasının nedenini bulmak için ilk önce bir göz doktoruna giderek kapsamlı şekilde muayene olmanız gerekmektedir. Sulanmanın nedenine göre doktorunuz tarafından verilecek göz damlasını kullanarak bu sorundan kolaylıkla kurtulabilirsiniz. Daha enfeksiyonlu sorunlarda doktor tarafından verilen antibiyotikler de kullanılabilmektedir. Eğer gözlerinizi sık sık silme ihtiyacı hissediyorsanız bunu mutlaka nemli ve temiz bir bez yardımı ile gerçekleştirmelisiniz. Bazı bitkisel çayları göz kapaklarınızın üzerine pamuk yardımı ile kompres yaparak bekletirseniz doğal yollardan bu sorundan kurtulabilirsiniz.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git