Göz Sulanması İçin Hangi Doktora Gidilir ?

Göz Sulanması İçin Hangi Doktora Gidilir ?
14 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 127 kez okundu.

Göz sulanması için hangi doktora gidilir ? Göz sulanması için hangi bölümden randevu alınır ? Göz sulanmasına hangi poliklinik bakar öğrenin.

Göz Sulanması İçin Hangi Doktora Gitmeliyim ?

Göz sulanması nedir, nedenleri, belirtileri ve tedavisi ile ilgili bilgileri aynı zamanda göz sulanmasına hangi bölüm bakar sorusunun cevabını bu konumuzda öğrenebilirsiniz.

Göz Sulanması Nedir ?

Gözler bir insanın sağlıklı olup olmadığını anlayabileceğiniz ilk organlardır. Sağlıkla ışıldayan gözlere sahipseniz bunun kıymetini bilin ve en ufak bir sorunda hekiminizden yardım istemekten çekinmeyin. Bazen hafife alınan ağrılar, göz sulanmaları ve kızarmaları ciddi hastalıkların habercileri olabilirler. Örneğin göz sulanması gibi bir oluşumu fazla ciddiye almayız ama altında yatan nedenleri araştırmazsak daha büyük sorunlarla karşı karşıya kalabiliriz.

Göz sulanması; gözyaşının gereğinden fazla işlev yapması ile oluşur ve göz damlası artık gözlerinizden dışarı taşarak ağlıyormuşsunuz gibi bir görüntü oluşturabilir. Elbette ki göz kuruluğunu önlemek ve dolayısı ile gözlerin tahriş olmasını, kızarmasını engellemek için gözyaşı iyi bir şeydir fakat fazlası herhangi bir rahatsızlığın sebebi olabilir. Tıp dilinde ismi epifora olan göz sulanması hakkında daha kapsamlı bilgi sahibi olabilmek için konumuzun devamını okuyabilirsiniz.

Göz Sulanmasının Nedenleri Nelerdir ?

Bazen esnediğimiz zaman bile gözlerimiz sulanır ve bunu o kadar da ciddiye almayız. Fakat sürekli sulanan gözleriniz size doktora gitme ihtiyacı hissettirebilir. Özellikle de gözyaşlarınız yanaklarınızdan süzülecek ve sizi mendil ile dolaştıracak kadar çoğalmış ise sebebini merak ederiz. Tahmin edebileceğiniz üzere göz sulanmasının birden çok nedeni vardır ve en yaygın nedenlerinden birisi de alerji sahibi olmaktır. Ev tozlarına, polenlere ve hayvan tüylerine karşı hassasiyeti olan insanlarda göz sulanması iki kat daha fazla olabilir ve kişiyi rahatsız edebilir. Hatta bu gibi durumlarda sulanma ile birlikte gözlerde yanma ve kaşıntının yanı sıra kanlanma bile görülebilir.

Kullanılan bazı ilaçların da aşırı şekilde göz sulanması yaptığı gözlemlenmiştir. Bu ilaçlardan bazıları kemoterapi sırasında kullanılan ilaçlar, damlalar ve epinefrindir. Eğer gözünüz iltihap kapmış ise sulanma şikayetleriniz hemen başlayacaktır. Bebeğinizde de göz sulanması var ise hemen endişe etmenize gerek yoktur çünkü bebeklerde göz pınarları henüz tam gelişmemiş olduğu için ilk 1-2 ay bu sorunu yaşamaları normaldir. Yetişkin insanlarda da gözyaşı kanalı tıkanarak göz sulanması gibi bir sorun oluşmasına neden olabilmektedir. Kısaca en yaygın göz sulanması nedenlerini sıralayacak olursak göz nezlesi, iltihaplanmalar, radyasyon terapisi ve kemoterapi ilaçları, gözyaşı kanalı fonksiyonları, kronik sinüzit, trahoma, göze giren yabancı maddeler ve saman nezlesi diyebiliriz.

Göz Sulanmasının Belirtileri Nelerdir ?

Herhangi bir sorunun habercisi olabilen göz sulanmasının belirtileri arasında gözde meydana gelen değişiklikler söz konusudur. Bu değişimlerin en başında gözde batma ve yanma hissi vardır. Bazı durumlarda gözlerde kaşıntı ve kanlanma ile gelen göz sulanması kişiye fazlaca rahatsızlık verebilir. Aynı zamanda göz kapaklarında oluşan şişlikler, gözlerde ağrı ve akıntı, göz etrafında kabuklu oluşumlar ve görmede zayıflık yada hassasiyet görülebilir.

Göz Sulanması Tedavi Yöntemleri Nelerdir ?

Göz sulanmasının nedenini bulmak için ilk önce bir göz doktoruna giderek kapsamlı şekilde muayene olmanız gerekmektedir. Sulanmanın nedenine göre doktorunuz tarafından verilecek göz damlasını kullanarak bu sorundan kolaylıkla kurtulabilirsiniz. Daha enfeksiyonlu sorunlarda doktor tarafından verilen antibiyotikler de kullanılabilmektedir. Eğer gözlerinizi sık sık silme ihtiyacı hissediyorsanız bunu mutlaka nemli ve temiz bir bez yardımı ile gerçekleştirmelisiniz. Bazı bitkisel çayları göz kapaklarınızın üzerine pamuk yardımı ile kompres yaparak bekletirseniz doğal yollardan bu sorundan kurtulabilirsiniz.

Göz sulanması için hangi doktora gitmeyelim ? Göz sulanması hangi bölüme girer diye soruyorsanız göz hastalıkları bölümüne gitmelisiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git