Göz Kuruluğu İçin Hangi Doktora Gidilir ?

Göz Kuruluğu İçin Hangi Doktora Gidilir ?
19 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 130 kez okundu.

Göz kuruluğu için hangi doktora gidilir ? Göz kuruluğuna hangi poliklinik bakar ? Göz kuruluğu için hangi bölüme gidilir ?

Göz Kuruluğu İçin Hangi Doktora Gitmeliyim ?

Göz kuruluğu nedir, nedenleri, belirtileri ve tedavisi ile ilgili bilgileri aynı zamanda göz kuruluğuna hangi bölüm bakar sorusunun cevabını bu konumuzda öğrenebilirsiniz.

  • göz hastalıkları

Göz Kuruluğu Nedir ?

Uzun süre televizyon seyretme, bilgisayar kullanma, kitap okuma etkinlikleri ve uykusuzluk gibi durumlarda ve göz yaşı kanalının tıkanması, göz yaşının azalması gibi durumlarda çıkan ve ve insana olumsuzluklar yaşatan bir hastalıktır. Son zamanlarda teknoloji dünyasının hızlı bir şekilde ilerlemesi ile mobil ortamlarda da bir çok etkinliğin yapılıyor olması gözlerde kuruluk oluşumunu hızlandırmaktadır.

Göz yaşı salgısının az olduğu kişilerde bu tür etkinlikler neticesinde daha çok rastlanan bu rahatsızlıktır. Göz yaşının görevleri arasında göze girmeye çalışan mikropları, yabancı maddeleri temizleme görevini göremez, oksijen giriş çıkışı da azaldığından bazı reaksiyonlar oluşur. İlerleyen yaşlarda ve erkeklere oranla bayanlarda ostrojen seviyesinin azaldığı menopoz dönemlerinde daha sık görülen durumlarda ise göz yaşı dahada azaldığından gözde farklı sorunlar baş gösterir.

Göz yaşı salgısındaki azalma mevsimsel alerjik durumların etkisi ile zaman zaman reaksiyon göstermesi ile ve tıbbi bazı ilaçlarında yan etkilerinde salgının azalmasına sebep olduğundan fazla önemsenmez. Zamanla bu sorunlar görme bozukluğuna ve göz iltihaplanmasına neden olur. İlerleyen yaşlarda da körlüğe ulaşan sorunlarla karşılaşılır.

Göz Kuruluğunun Nedenleri Nelerdir ?

Göz yaşı duygusal anlarda akan bir sıvı olsa da, göz sağlığı açısından önemli bir etkisi vardır. Gözün görüş açısına ve dış etkilere karşı gözü koruyucu etkisi vardır. Göz yaşının azalması nedeni ile yara izi gibi sorunlarla başlayan olumsuz etkiler tedavi olmaması sonucu net görüş açısında bozulmalar başlar. Kaliteli göz yaşı olan kişilerde görüş açısı ve göz bozukluğu yaşanma ihtimali oldukça azdır.

Sırf daha güzel görünmek veya gözlük kullanmamak için numaralı veya numarasız lens kullanımı, gerekli oksijeni alamadığından ve gözyaşı sıvısının buharlaşmasına neden olduğundan gözün kurumasına sebep olduğu için tehlike arz etmektedir. Hayatımızın her anında kullanılan bilgisayar ve akıllı telefonlar devamlı odaklanmaya sebep olduğundan göz kırpma kapasitesinde azalma olur. Bu da gözdeki buharlaşmayı arttırarak göz yaşını azaltır. Bunun dışında klima, sigara kullanımı, göz tansiyonunda kullanılan ilaçlar, uykusuzluk gibi etkenler göz kuruluğunun sebepleri arasındadır.

Göz Kuruluğu Belirtileri Nelerdir ?

Göz kuruluğu belirtileri içinde baş ağrısı, baş yanması, az görmeye başlama, gözde kızarıklık, gözde batma hissi, kaşıntı, göze bir maddenin girmiş gibi hissedilmesi, göz kapağında ağırlık, gözün sulanması gibi etkilerle kendini gösterir. Bu durumlarla karşılaşılması durumunda bir göz doktoruna gidilmesi erken teşhis edilmesi ile gerekli tedbirlerin alınmasına imkan verir.

Göz Kuruluğu Tedavi Yöntemleri

Göz kuruluğu belirtileri yaşayan kişilerin tam teşekküllü bir göz muayenesinden geçmesi gerekir. Bunun için bir göz hekimine gidilmesi gerekir. Göz için yapılan muayene ve testler neticesinde göz yaşı miktarı tespit edilerek bu sorunların göz kuruluğundan kaynaklandığı teşhisi konulur. Bu teşhis neticesinde gözde yaşanan sorunları azaltmak ve göz kuruluğunu ilerleyen yaşlarda daha büyük sonuçlar doğurmaması için nem miktarını dengelemek için yapılan yapay göz yaşı uygulaması uygulanır. İlaç tedavisinin yanı sıra göz yaşı kanallarının tıkanmasını engellemek için göz çukuru ile burun birleşiminin olduğu boşluğa parmak ile yapılan masaj uygulanması önerilir. Daha ilerlemiş seviyelerdeki göz kuruluğu durumlarında ise cerrahi müdahaleye başvurulur.

Göz kuruluğu için hangi doktora gitmeyelim ? Göz kuruluğu hangi bölüme girer diye soruyorsanız göz hastalıkları bölümüne gitmelisiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git