Göz Kanlanması İçin Hangi Doktora Gidilir ?

Göz Kanlanması İçin Hangi Doktora Gidilir ?
15 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 127 kez okundu.

Göz kanlanması için hangi doktora gidilir ? Göz kanlanmasına hangi poliklinik bakar ? Göz kanlanması için hangi bölüme gidilir ?

Göz Kanlanması İçin Hangi Doktora Gitmeliyim ?

Göz kanlanması nedir, nedenleri, belirtileri ve tedavisi ile ilgili bilgileri aynı zamanda göz kanlanmasına hangi bölüm bakar sorusunun cevabını bu konumuzda öğrenebilirsiniz.

Göz Kanlanması Nedir ?

Halk arasında göz kanlanması olarak bilinen durum aslında göz akının etrafını çevreleyen ağsı damar tabakanın genişlemesi ve şişmesiyle bu damarlara daha fazla kan pompalanmasıyla oluşan kızarma durumudur. Bunun dışında glukagom hastalığı ve inebe yangısı gibi rahatsızlıklarında belirgin sonuçları arasındadır göz kanlanması.

Göz Kanlanması Nedenleri

Göz kanlanması günümüzün de getirdiği etkenlerle de birlikte yaygın olarak görülen bir göz sağlığı sorunudur. Göz kanlanmasına stres, iş yoğunluğu, lens kullanımı, teknolojik araçların kullanım sıklığı, televizyon, bilgisayar, telefon gibi aletleri fazla parlak modda kullanmak, uzun süreli araç kullanımı, havanın kirli ve özellikle tozlu olması, vitamin eksikliği, hamilelik, yüzme, uzun süreli gözlük ve lens kullanımı sonucu oluşan göz yorgunlukları, alkol- sigara- uyuşturucu gibi maddelerin kullanılması, alerji, göz kuruluğu, düzensiz uyku aralıkları, kişinin özellikle göz çevresi hijyenine dikkat etmemesi gibi etkenler ağsı damar tabakanın genişlemesini, şişmesini ve dolayısıyla da daha fazla kan pompalanmasına yani göz kanlanmasına neden olur.

Bunlar dışında gözün yabancı cisimlerle etkileşimi de göz kanlanmasının nedenleri arasındadır. Bunun dışında glukagom hastalığı, grip, nezle, göz nezlesi ve inebe yangısı gibi rahatsızlıklarında belirgin sonuçları arasındadır göz kanlanması. Ayrıca göz çevresinde kullanılan kalem, far, maskara gibi makyaj ürünleri de gözde kanlanmaya sebep olabilirler.

Göz Kanlanması Belirtileri

Göz kanlanması zaten gözle görülür bir rahatsızlık olduğu için gözde kızarma bu hastalığın belirtisidir.

Göz Kanlanması Tedavisi

Göz kanlanmasına ağrı da eşlik ediyorsa durum çok daha ciddidir ve tedavi edilmeyen göz kanlanması sorunları ileri ki dönemlerde çok daha ciddi sorunlara gelişme gösterebilir. Bu sorunların en korkutucusu ise şüphesiz körlüktür. Bu nedenle gözümüzü fazla yormamalı, bu rahatsızlığın gelişmemesi için elimizden geleni yapmalı ve fark ettiğimiz takdirde uzman bir doktora baş vurmalıyız. Evde yapacağınız en önemli tedavi gözü kapatarak göz kapağına soğuk kompres yapmak ve elinizden geldiği sürece gözlerinizi dinlendirmektir. Ya da gözleriniz kapatarak göz kapağınıza içtiğiniz çayın soğutulmuş poşetiyle kompres veya sütle masaj yapabilirsiniz. Bunlar dışında bol bol su için. Tıbbi tedavisi ise damlalar ve ilaçlar kullanılarak yapılır.

Göz kanlanması için hangi doktora gitmeyelim ? Göz kanlanması hangi bölüme girer diye soruyorsanız göz hastalıkları bölümüne gitmelisiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git