Göz Alerjisi İçin Hangi Doktora Gidilir ?

Göz Alerjisi İçin Hangi Doktora Gidilir ?
19 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 120 kez okundu.

Göz alerjisi için hangi doktora gidilir ? Göz alerjisine hangi poliklinik bakar ? Göz alerjisi için hangi bölüme gidilir ?

Göz Alerjisi İçin Hangi Doktora Gitmeliyim ?

Göz alerjisi nedir, nedenleri, belirtileri ve tedavisi ile ilgili bilgileri aynı zamanda göz alerjisine hangi bölüm bakar sorusunun cevabını bu konumuzda öğrenebilirsiniz.

Göz Alerjisi Nedir ?

Göz alerjisi gözün kendisi için zararlı olan maddelere verdiği reaksiyondur. Göz alerjisi dediğimiz hastalık genellikle bahar aylarında, gözlerde kaşıntı, kızarıklık, sulanma ile ortaya çıkan bir sorundur. Ayrıca göz alerjisi günümüzde en çok rastladığımız rahatsızlıklardan biridir. Diğer alerji türlerine oranla daha fazla rahatsızlık verdiğini de söyleyebiliriz.

Göz alerjisinin iki türü mevcuttur. İlki “Sezonluk Alerji”, ikincisi ise “Daimi Alerji”dir. Sezonluk alerji genellikle kısa sürelidir, özellikle bahar aylarında yaşanan göz rahatsızlıkları bu gruba girmektedir. Bu rahatsızlık genelde havadaki polenlerden ve çimlerden kaynaklanmaktadır. İlkbahar ve sonbahar mevsimleri dışında rastlanmaz. Özellikle kış mevsiminde karşımıza hiç çıkmaz. Daimi alerji ise her mevsimde görülen alerji türüdür. Bu rahatsızlık genelde toz zerrelerinden ve hayvan tüylerinden kaynaklanır.

Göz Alerjisi Nedenleri Nelerdir ?

Göz alerjisinin nedenlerinin en başında “Polen” gelmektedir. Bahar aylarında ortaya çıkan polenler ile gözlerde ilk olarak kaşınma ardından kızarıklık ve en son olarak sulanma görülür. Polen dışında gözün tepki vermiş olduğu birçok madde sayabiliriz. Bunların başında çim, hayvan tüyleri, toz zerreleri ve havadaki küf ile nem gelmektedir. Bazı yiyeceklere karşı olan hassasiyet de gözde alerjiye sebep olabilmektedir. Kişinin sigara kullanımı da alerji durumunu tetiklemektedir.

Göz Alerjisi Belirtileri

Belirtiler kısmına geldiğimizde ise sezonluk ve daimi alerjinin gösterdiği reaksiyonların aynı olduğunu görürüz. Göz alerjisinin en temel belirtisi gözün kaşınmasıdır. Kaşınmanın yanı sıra gözde kızarıklık, sulanma, yanma, batma, ışığa hassasiyet ve bulanık görme göz kapaklarında şişlik ve kızarıklık göz alerjisinin belirtileridir.

Göz alerjisine maruz kalan hastaların bir kısmında burunda da alerjik reaksiyonlar rastlanmaktadır. Akan, kaşınan ve kızaran bir burun bunun başlıca göstergesidir. Bir yandan göz kaşıntısı, diğer yandan burun kaşıntısı ile alerjinin en üst seviyede yaşanması hastalar açısından oldukça sıkıntılı bir durumdur.

Göz Alerjisi Tedavi Yöntemleri

Göz alerjisinin temel tedavi yöntemi, alerjiye sebep olan maddelerden uzak bulunmaktır. Ancak bazen istesek bile bu maddelerden uzak duramıyoruz. Bahar aylarında polenlerden uzak durmak, açık havada hayvan tüylerinden veya tozdan kaçmak imkansız gibi görünmektedir. Evcil bir hayvana sahipseniz dostunuzun mobilyalarınızdan, kişisel eşyalarınızdan (havlu,bardak vs.) uzak durmasına özen göstermelisiniz. Bulunduğunuz kapalı alanda aşırı miktarda polen bulunduğu takdirde klimayı açarak oturmalısınız. Ancak klimalarda bulunan tehlikeyi de göz ardı etmemek gerekmektedir. Klimalarda yüksek kaliteli filtreler kullanmalı ve kullanılan filtreler sık sık değiştirilmelidir. Alerji döneminizde araç kullanırken arabanızın camlarını kapalı tutarak içeriye polen ve toz girmesini engelleyebilirsiniz.

Araba içerisinde kullanacağınız klimanın da filtrelerine yine dikkat etmelisiniz. Mümkün olduğunca sigaradan uzak durmalısınız. Sigara alerjinizi tetikleyebilir. Seçeceğiniz gözlüklere dikkat etmelisiniz. Gözlerinizi dış faktörlere karşı koruyabilmelidir. Her ne kadar gözünüzü kaşımak kaçınılmaz gibi olsa da gözü kesinlikle kaşımamak gerekmektedir. Bir kere eliniz gözünüze değdiğinde devamı gelecek ve gözünüz kıpkırmızı olana kadar kaşımaya istemsizce devam edeceksiniz. Kaşımayı bıraktığınızda ise gözünüz ya tamamen kurumuş olacaktır ya da aşırı sulanmış olacaktır. Bu sebeple gözü kaşımaktan, ovuşturmaktan mümkün olduğunca kaçmanız gerekmektedir. Eğer kontakt lens kullanıyorsanız alerji döneminizde lenslerinizi çıkarmanız gerekmektedir. ayrıca alerji döneminde makyaj da yapılmamalıdır. Gözlere sık sık soğuk kompres uygulanmalıdır.

Gözlere ilaç tedavisi gerektiğinde ise mutlaka doktorunuza danışmanız gerekmektedir. Doktorunuzun size vereceği göz damlası, iğne veyahut ağızdan alınacak alerji ilacı sizin için en iyisi olacaktır. Göz damlaları gözleriniz için bir banyo gibi düşünülebilir. İçerisinde aktif maddeler sayesinde gözünüzü zararlı maddelerden arındırarak, gözünüzün banyosunu yaptıracaktır. Ancak her göz damlasını gözünüze damlatmamanız gerektiğini unutmayın ve mutlaka göz doktorunuza danışarak damlanızı alınız.

Göz alerjisi için hangi doktora gitmeyelim ? Göz alerjisi hangi bölüme girer diye soruyorsanız göz hastalıkları bölümüne gitmelisiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git