Göz Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir ?

Göz Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir ?
19 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 121 kez okundu.

Göz ağrısı için hangi doktora gidilir ? Göz ağrısına hangi poliklinik bakar ? Göz ağrısı için hangi bölüme gidilir ?

Göz Ağrısı İçin Hangi Doktora Gitmeliyim ?

Göz ağrısı nedir, nedenleri, belirtileri ve tedavisi ile ilgili bilgileri aynı zamanda göz ağrısına hangi bölüm bakar sorusunun cevabını bu konumuzda öğrenebilirsiniz.

Göz Ağrısı Nedir ve Belirtileri

Hepimiz zaman zaman göz ağrısından şikayet ederiz fakat uzun süren göz ağrıları kişinin günlük aktivitelerini aksatmasına dahi neden olabilmektedir. Göz ağrısının çok çeşitli nedenleri vardır. Kimi zaman yorgunluk, kimi zaman göze kaçan yabancı maddeler kimi zamanda farklı sağlık sorunlarının belirtileri bize dayanılmaz göz ağrıları yaşatabilir. Kontakt lens kullanan kişilerde de zaman zaman göz ağrısı görülebilir. Hatta göz yapısının kuru olması ve uzun süre baş ağrısı çekmek de göz ağrısını tetikleyen faktörler arasındadır. Kişiler kendi ağrılarını yada şikayetlerini çok farklı biçimlerde ifade edebilirler. Yorgunluktan dolayı oluşan göz ağrılarında genellikle gözde bir şey varmış hissi ile birlikte batmalar oluşur. Eğer birkaç gün üst üste yoğun bir tempoda çalışmış ve uykusuz kalmışsanız bu tarz bir göz ağrısı çekmeniz normaldir. Dinlendiğiniz sürece gözlerinizdeki ağrı ile birlikte batma ilaç kullanmaya gerek kalmadan geçecektir. Gözlük kullanan bir insan olmanıza rağmen gözlerinizi yoran bir işle meşgulseniz ve ağrılarınız bir türlü geçmiyorsa, göz muayenenizi asa ihmal etmemelisiniz. Muhtemelen gözlük dereceniz değiştiği için ağrı çekiyorsunuzdur ve bunu telafi etmek çok kolaydır. Fakat daha derinlerde hissedilen dayanılmaz ağrılar hatta zonklamalar, çok daha büyük bir sağlık sorununun habercisi olabileceği için dikkate alınmalıdır.

Göz Ağrısı Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir ?

Göz ağrısı, gözün iç ve dış kısmında olmak üzere iki şekilde hissedilebilir ve buna göre tanı konulur. Genellikle ciddi bir durum söz konusu olmamasından dolayı korkulmaması tavsiye edilir çünkü kendiliğinden geçtiği durumlar çok fazladır. Özellikle de gözün yüzeyinde oluşan ağrılar herhangi bir nesnenin tahrişinden yada yorgunluktan dolayı gerçekleşirler. Bu tarz bir ağrı dinlenmeyle veya damla tarzı ilaçlarla geçebilmektedir. Gözün daha derinlerinde hissedilen ağrılar için ise doktor tanısı büyük ölçüde gereklidir. Arpacık, göz nezlesi ve göze yabancı madde kaçması gibi durumlarda göz ağrısı kaçınılmazdır. Burada önemli olan tedavi olarak uygun ilacı kullanmak olacaktır. Eğer gözde ağrı ile birlikte görme kaybı gibi sorunlarda görülüyorsa daha ciddi bir şekilde incelenerek tedavi edilmelidir. Migren ve sinüzit gibi baş ağrıları ilerledikçe göz içerisinde de ağrılara neden olabilmektedirler. Hatta göze darbe almak da çok ciddi ağrılara neden olabilir. Glokom hastalığı gibi ciddi rahatsızlıklar baş ağrısı ve mide bulantısının yanı sıra göz içerisinde ani baskılara sebebiyet verebilirler.

Ayrıca tedavisi zamanında yapılmazsa ciddi görme kayıplarına neden oldukları için çok önemlidirler. Göz ağrısının en fazla ciddiye alınması gereken durumlardan biri de göze kimyasallar temas ettiği zaman ortaya çıkan ağrılardır. Eğer böyle bir durum söz konusu olmadığı halde şiddetli bir göz ağrısı çekiyorsanız mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna gitmenizi tavsiye ederiz. Gözünüze dokunduğunuz zaman ağrısı daha da fazlalaşıyorsa, ağrınıza birde kusma ve karın ağrısı eşlik ediyorsa, çok ani görüş farklılıkları yaşıyorsanız hiç vakit kaybetmeden doktorunuz ile iletişime geçmelisiniz. Ağrı çektiğiniz süre içerisinde bilgisayar ve cep telefonu gibi akıllı cihazların ekranlarına bakmayın. Dinlenmenize özen göstererek ilaçlarınızı zamanında alın ve göz sağlığınızı asla ihmal etmeyin. Eğer göz ağrınıza bulantı ve karın ağrısı eşlik ediyorsa görme yetinizi tamamen kaybedebileceğinizi unutmayın ve asla ihmalkar olmayın.

Göz ağrısı için hangi doktora gitmeyelim ? Göz ağrısı hangi bölüme girer diye soruyorsanız göz hastalıkları bölümüne gitmelisiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git