Gökpınar Gölü – Sivas

Gökpınar Gölü – Sivas
5 Kasım 2017 tarihinde eklendi, 452 kez okundu.

Güzel Türkiye’min her köşesinin ayrı bir güzelliğe sahip olduğunu artık neredeyse tüm dünya biliyor. İşte bu güzelliklerden birini bu yazımızda tanıtmaya çalışacağız.  Tanıtacağımız yer için bir cennet köşesi mi desek yoksa tabiat ananın bize sunduğu en huzur verici köşelerden mi desek bilemedik ama şunu kesinlikle söyleyebiliriz: ölmeden önce görülmesi gereken 100 yerden biri. İlkbahar aylarının gelmesi ile birlikte mavi ve yeşilin ahenk içinde dans ettiği adeta doğal akvaryum olma özelliğine bağlı Gökpınar gölü, Sivas ilinin sınırları içerisinde yer alan Gürün ilçesinde bulunmaktadır.

Gölün de adını aldığı turkuaz mavisi rengi, gölün çevresi etrafında yer alan yeşilin her tonu ile dans ettiğinden ilkbahar ayları ile birlikte muhteşem bir manzara ziyaretçilere eşlik ediyor. Gölün serin suları ve yemyeşil çevresi bölge halkı için elzem bir mesire alanı. Gölün suyu demişken yerel halkın dediğine göre o kadar tatlı ve güzel suyu varmış ki…  Göl, Gürün ilçesine sadece 10 km uzaklıkta yer almakta. Yelken ve Karahisar köyleri arasında yer aldığını unutmadan eklemek gerekir. 1500 rakımda bulunan Gökpınar Gölü’nün en derin noktası 15 metre ve ortalama 3000 metrekarelik bir alanda yer almaktadır. Hava açık olduğu zamanlarda gölün masmavi suyun içerisinde sakince yüzen balıkları gayet net görebilirsiniz.  Doğal bir akvaryum diye belirtmiştik yukarıda. Bu özelliğini şöyle açıklayabiliriz.  Akvaryumu andırmasının en büyük sebebi gölün çok temiz ve berrak olmasıdır.  Gökpınar gölü, bu kadar temiz olmasını, altında sürekli kaynayan sulara borçlu olduğunu bir kez daha belirtmek gerekir. Mevsim ne olursa olsun suyun sıcaklığı hep 11 derece. Gölde küçük bir kayıkta bulunmaktadır.  Gölden doğan Gökpınar çayı Malatya ilinde bulunan Karakaya barajına ulaşır.

Gökpınar Gölünde Ne Yapılır ?

Gökpınar Gölü, dalgıçlık ve rafting sporu ile ilgilenenlerin özellikle görmesi gereken yerlerden biridir. Dalış sporu ile ilgilenenlere hem bireysel hem de eğitim dalışı imkanı sunulmaktadır.

Gökpınar Gölü Nerede, Nasıl Gidilir?

Adres: Yelken köyü-Gökpınar Gürün/SİVAS

Sivas- Gökpınar gölü arası 147 km’dir. Ortalama ulaşım 2,5 saat sürmektedir.

Nasıl gidilir? Kayseri- Malatya yolu üzerinde Çay boyu mahallesinden Gökpınar gölüne giriş yapabilirsiniz. Yaklaşık 10 km uzaklıkta olan göle gerek kendi aracınız ile gerekse göle kalkan minibüs veya taksi ile ulaşabilirsiniz.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git