Gökçetepe Tabiat Parkı – Edirne

11.07.2016
Gökçetepe Tabiat Parkı – Edirne

Gökçetepe Edirne ilimizin Keşan ilçe sınırlarında yer alan bir köydür. Hem denizi hem de çeşitli olan bitki örtüsü ile kamp ya da günübirlik gezilerin en güzel adreslerinden birisidir. Gökçetepe sahili ve kamp alanı ile herkes tarafından bilinmemekle beraber saklı kalmış bir cennet tasviri gibidir. İstanbul’dan yaklaşık 3 saat uzaklıkta olduğundan çoğu İstanbul’da yaşayan insanın tercih ettiği ve kısa tatiller yaptığı bir yerdir.

Türkiye’de bulunan en büyük kamp alanlarından bir tanesini oluşturan Gökçetepe Tabiat parkı, Kartur ismindeki özelleşmiş bir şirket tarafından 40 yıllığına kiralanmıştır. Gökçetepe ’de kamp faaliyetleri bakımından oldukça gelişmiş olduğundan kamp severlerin uğrak noktasıdır.

Marmara Denizi ile Ege Denizini birleştiren Saros Körfezinde bulunmaktadır. Doğallığından tarih boyunca ödün vermemiş, insan tahribatına çok uğramadığı için hala güzel denizini ve doğasını korumaktadır. Güneydoğusunda Çanakkale kuzey kışında ise Edirne merkez kalmaktadır. 15 Mayıs 2013 tarihinde halka açılan parkın fiyatları diğer kamp alanı fiyatlarına göre oldukça uygundur.

Sık orman dokusu ve eşsiz koyları ile gelen misafirlerine görsel bir şov sunmakla beraber çevreden gelen köylülerin ürünleri ile organik besinler ile beslenebilmek de mümkün. Bu parkın içerisinde birçok aktivite yapmanıza imkan verilmektedir. Parka gelenler çadır kampının yanı sıra karavan konaklaması da yapmaktadır. Konaklamak için karavan ya da çadır istemiyorsanız bungalov evlerden birini de kiralayabilirsiniz. Ayrıca parkta paint ball oynayabilir ya da doğa sporları ile ilgilenebilirsiniz. Parkta tüm bunların yanı sıra dalış eğitimi ve su sporları da mevcuttur.

Saros Körfezi’nin Gizlenmiş Güzelliği

Saros Körfezi’nin kuzey kıyısında yer almakta olan Gökçetepe Tabiat Parkı Edirne’nin saklı kalmış güzelliklerinden birisidir. Körfezin sık akıntı oluşturmasından dolayı deniz sürekli kendini yenileme özelliği göstermektedir. İstanbul’a en yakın kamp alanlarından birisi bu alandır.

Denizi, kumu, güneşi ve yanında ormanında da bünyesinde barındırır. Gökçetepe Tabiat Parkı içerisinde 3.5 kilometre uzunluğuna varan 6 adet koy barındırmaktadır. Buradaki kamp alanlarının en güzel özelliği ise koyun çevresine nazır harika bir kamp yapabilmektir. Ormanda kuş sesleri arasında kamp yapmak istiyorsanız ormanın içlerine, ya da sahilde su sesinin eşliğinde tıpkı bir beşikte sallanırmışçasına kamp yapmak istiyorsanız denizi gören bir bölgeye kamp kurmak mümkün.

Ege Denizinin masmavi sularında büyüleneceğiniz manzarada suyun görüntüsü de, kendisi de oldukça berrak ve temizdir. Sabah saatlerinde yaz mevsiminde denize girmenize rağmen gayet ılık ve yüzmek için de bir o kadar elverişli olduğunu göreceksiniz. Burada yüzmek bir o kadar zevkli olduğu gibi burada yaşayan canlıları da rahatsız etmeden onları gözlemlemek adına su altı gözlüklerinizi kullanabilirsiniz.

Denizinin inanılmaz derecede berrak ve temiz olmasından dolayı yüzerken büyük bir zevk alacağınızı temin ediyoruz. Birden derinleşmeyen ve kademeli olarak derinleşen deniz çocuklar için de elverişli olabilir. Deniz kestanelerinin yoğun olduğu parkta deniz ayakkabınızı da almayı unutmamalısınız. Gökçetepe Köyü doğa kampı için paha biçilmez bir yerdir. Sabah saatlerinde erkenden uyanarak eşsiz güzellikteki ılık sularda yüzebilir akşamüstü ise bu güzelliği bir mangal ile kutlayabilirsiniz.

İmkanları Nelerdir?

Kamp alanında tuvaletler mevcut ayrıca bulaşık gibi eşyalarınızı yıkamak için lavabolar da bulunmaktadır. Sahil yolu üzerinde açık alanda duş alabileceğiniz bir alan var. Sahaya kadar çıkartılan elektrik kabloları ile elektrik sorunu çözülmüş. Uzun bir elektrikli üçlü priz getirdiğiniz takdirde kolaylıkla buraya kadar uzatabilir ve elektriği kullanabilirsiniz. Çadırın yanında mangal yapmanıza izin verilmektedir. Bu bölge de tek kötü özelliği ise telefonlar çekmediği gibi doğal olarak internet de çekmiyor.

Gökçetepe Sahili Nasıl?

Gökçetepe kamp alanında bulunan sahil oldukça berrak bir o kadar da aşağıda yaşayan canlıları görebileceğiniz kadar temiz. Snorkel yapabilir bunun yanı sıra birçok deniz hayvanını da gözlemleyebilirsiniz. Denizi seven çocuklar için de ideal olan sahil birden derinleşmediğinden harika bir imkan sağlıyor. Üstelik soğuk bir denizi olmadığından sabah saatlerinde bile ılık denizin keyfine varabilirsiniz.

Tüyolar

  • Kamp alanına sabahın erken saatlerinde geldiğinizde manzaranın da en güzeline sahip olacağınızı unutmayın. Burası özellikle bayram tatillerinde çok kalabalık olabileceğinden hafta içi gelirseniz daha verimli geçecektir.
  • Burası geniş bir kamp alanı olduğundan birçok insan bir arada burada kalmaktadır. Eğer uykunuz hafif ve insan gürültüsünden hazzetmiyor, kafa dinlemek istiyorsanız daha az kamp çadırı bulunan bölgelerde çadırınızı konumlandırabilirsiniz.
  • Kamp alanının içerisinde büfe bulunduğundan buradan temel ihtiyaçlarınızı temin edebilirsiniz. Fakat temel ihtiyaçların dışındaki ihtiyaçları gelmeden önce mutlaka ilçeye uğrayarak karşılamanızı tavsiye etmekteyiz.
  • Buraya günübirlik değil de kamp yapmak için geliyorsanız, çadırın dibine kadar çekebileceğiniz üçlü priz, deniz ayakkabısı, deniz gözlüğü ve ışıldak getirmeyi unutmayın.
  • Kamp alanında oldukça fazla tahta piknik masaları bulunmaktadır. Yemeğinizi yerken bu masaları kullanabilirsiniz. Çadırın yanına kadar piknik masasını çekerek daha kolay erişim sağlamak da mümkün.
  • Kamp alanında bulaşıklarınızı yıkayabileceğiniz lavabolar bulunmaktadır. Ayrıca duş almanıza imkan sağlayan duş alanları ve tuvaletler de mevcuttur. Kamp alanında elektrik hattı da bulunmaktadır. Kamp için hazırlıklı geldiğiniz sürece kamp alanı size birçok olanak sağlamakta ve rahat bir kamp geçirebilmeniz mümkün. Lavabolar gün içerisinde birkaç kez temizlendiğinden hijyen açısından da içiniz rahat edebilir.

Gökçetepe Tabiat Parkı Giriş Ücreti

Gökçetepe Köyü sınırlarında yer alan parkın giriş ücretleri Kartur şirketi tarafından her yıl değişiklik gösterebilir. Buraya günübirlik gelebildiğiniz gibi aynı zamanda çadırınızla da konaklayabilir ya da şirket bünyesinde yapılan bungalov evlerde de kalmak mümkün.

Bu parka giriş ücretleri kişi başına 6,50 TL olarak belirlenmiştir. Araç ile giriş yaptığınız taktirde içindeki kişi sayısına bakılmadan ücret 25 TL olacaktır. Çadır kampı yapmak için geldiyseniz günlük 45 TL gibi bir ücreti mevcuttur. Çadırınızı yanınızda getirmediyseniz ve buradan çadır kiralamak gibi bir niyetiniz varsa 4 kişilik çadırın ücreti 120 TL’dir.

Karavanınız ile bu bölgeye geldiyseniz günlük kalma ücreti 60 TL’dir. Ne karavanınız ne de çadırınız varsa bungalov evlerinde de kalma imkanınız var. Bu evlerin fiyatları ise 1 salon,1 yatak odası ve Amerikan mutfağı içinde günlük 220 TL’dir.

Şirkete herhangi bir ücret ödemeden kamp yapmak istiyorum derseniz kamp alanına girmeden önce sahil tarafında oldukça uygun yerler bulunmaktadır. Fakat burada kamp yapmak istediğinizde güvenlik, elektrik, su gibi sorunların da baş göstereceğini unutmamak lazım.

Gökçetepe Tabiat Parkı Nerede, Nasıl Gidilir?

Bu milli park Edirne’ye olan uzaklığı 140, İstanbul’a olan uzaklığı ise 270 kilometredir. Bölgenin içerisinde yer alan Keşan İlçesine uzaklığı ise yaklaşık 64 kilometredir. Özel aracınız bulunmuyorsa bu bölge merkezi yerlerden uzakta olduğu için gelmekte güçlük yaşayabilirsiniz.

Buraya arabasız gelmek istiyorsanız bulunduğunuz ilden Edirne’ye bir bilet almanız gerekmektedir. Edirne Otogarına geldikten sonra Keşan ilçe merkezine gidecek minibüsleri tercih etmeniz gerekmektedir. Keşan ilçe merkezine geldikten sonra Gökçetepe yönünde gitmekte olan dolmuşları tercih etmeniz gerekmektedir. Edirne’den ilçeye gelen minibüs için 15 TL gibi bir ücret öderken ilçe merkezinden kamp alanına gitmek için dolmuşlara ise 5 ile 10 TL arasında bir ücret ödeyebilirsiniz.

İstanbul’da yaşıyorsanız ve özel araca sahipseniz buraya gelmek için E-5 karayolunu kullanabilir ardından da Keşan ilçesine kadar rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Keşan Kavşağı göbeğinden 3. Çıkışı takip ederek Çamlıca yoluna saptıktan sonra sizi tabelalar kamp alanına kadar götürecektir. Bunun yanı sıra buraya ulaşmak için ayrıca navigasyondan da yardım alabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.