Göğüste Baskı ve Ağrı Nedenleri Nelerdir ?

Göğüste Baskı ve Ağrı Nedenleri Nelerdir ?
7 Temmuz 2016 tarihinde eklendi, 831 kez okundu.

Göğüste baskı ve ağrı bir takım hastalığın veya tehlikenin işareti olabilir. Göğüslerde özelikle üst solunum yolu enfeksiyonları ve akciğerde ödem gibi nefes alıp vermeler göğüste ağrıya sebep olabilir. Fakat en büyük sebebi kalp ve damar hastalıklarını da işaret edebilir. Göğüsteki baskı hissinin bir işaretidir aslında.

goguste-baski-ve-agri-neden

Yemek borusu, kas ve kemik hastalıkları, göğüs kafesi , psikolojik nedenlerden akciğer ve göğüs duvarı gibi büyük damarlara giden ve rahatsızlığa neden oluşturduğundan göğüs ağrısı bir işaret olabilmektedir. Fakat büyük damarların yanı sıra kalp damarlarının önemi oldukça fazladır. Göğüste baskı ve ağrı nedenleri arasında ilk sırada kalp kası kanlanmasındaki eksiklik vardır. Kalp kası kanlanmasının eksikliği neticesinde göğüste ağrıya neden olduğuna göre kalp kasının beslendiği koroner damarlarının daralmasıyla bir kalp krizine işaret edebilir.

Göğüs ağrıları baş gösterdiği zaman öncelikle aile öykülerine bakmalı ve aile öyküsüne bağlı olarak göğüs ağrılarını dikkate almalı. Şayet ailede genetik sayılabilecek kalp krizi vakaları var ise, kişi de sigara kullanımı , diyabet ve hipertansiyon gibi hastalıklar mevcut ise göğüs ağrısı büyük bir önem taşımaktadır. Çoğunlukla yemeklerden sonra veya yokuş yukarı çıktığımızda göğsümüzde bir sıkışma, baskı ve ağrı hissedebiliriz. Bu ağrı genellikle göğüsün üst , orta veya alt bölgesinde ve genellikle sol tarafta hissedilen bir ağrıdır. Şayet ki göğsünüzdeki ağrı sol taraftaysa ve kolunuza doğru bir  yayılım hali var ise o halde bu oldukça kararlı ve sabit göğüs ağrısı diye tanımladığımız Anginapektoris’dir ve 5 – 10 dakika dinlenmenin ardından geçmektedir. Fakat bunun aksine göğüsteki ağrı geçmiyor ise ve uzun süren saatlerde ağrı devamlılık gösteriyor ise bunun altında bir kalp krizi yatabilir ve mutlaka bir kardiyoloji hekimiyle iletişime geçmek gerekir. Göğüste baskı hissedildiği zaman da aynı şekilde önlem alınmalıdır.

Kalp Ağrılarının Nedenleri Nelerdir ?

İstirahat Göğüs Ağrısı

İstirahat esnasında başlayıp ve normalin dışında uzun sürüyor ise ve minimumluk bir eforla seyrediyor , alınan dil altına rağmen geçmiyor ise mutlaka doktora görünmeli. Göğüs ağrısı asla atlanmaması gereken bir konudur ve bu tip göğüs ağrılarının ihmal edilmemesi gerektiğini uzmanlarımız özelikle belirtiyorlar. Günümüzde bu konuda yapılan tetikler ileri teknolojiler oluşturulmuştur ve en ufak kalp krizine işaret edebilecek bir noktayı tespit edebilir. Bu arada hekiminiz hipertansiyon, hiperkolesterol ve sigara kullanımı gibi durumlara uygun olarak tedaviye başlar.

Sigara Kullanımı

Sigara kalp damarlarında pıhtılaşmaya neden olduğundan dolayı kalp krizine en büyük sebeplerden biridir. İlk kalp krizinden sonra hastalar sigara kullanımını bırakmaları tavsiye edilir. Bırakılan sigaradan sonra kalp krizi tekrarlanması gibi risklerin ortadan kalktığı yönündeki çalışmaları kanıtlanmıştır.

Hipertansiyon

Olası kalp krizi sonrasında dikkatle kan basıncı düşürülüp hasta izlenmeye alınmalıdır.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git