Göğüs Ucundan Sıvı Gelmesinin Nedenleri Nelerdir?

Göğüs Ucundan Sıvı Gelmesinin Nedenleri Nelerdir?
23 Şubat 2017 tarihinde eklendi, 740 kez okundu.

Meme başından sıvı gelmesi de de denen göğüs ucundan herhangi bir şekilde sıvı gelmesi durumudur. Meme ucu akıntısı, göğüs ucuna doğru sıkıldığındaki gibi bir uyarıyla ya da kendiliğinden bir ya da iki göğüste birden meydana gelir. Çoğu zaman bu durum göğüs üzerinde işlevi olan hormonların aktiviteliği ile olup normal karşılanan bir durumdur. Peki nedenleri nedir?

Eğer kişi 40 yaşının üzerindeyse, göğüste ya da göğsün çevresinde küçük veya büyük bir yumru varsa, göğüs ucundan gelen bu akıntı kan içeriyorsa ve bu durumlar tek bir göğüste yoğunlaşmışsa kişide meme kanserinin mevcut olduğu söylenebilir. Bir uzmana danışmak kesinlikle gereklidir.

gogus-ucundan-sivi-gelmesinin-nedenleri

Fizyolojik akıntı denen göğüs ucu akıntıları ise tamamen kadınların doğasının bir gereği olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu akıntılar genel olarak hormonal kökenlidir ve farkına varıldığı takdirde her sene düzenli olarak hormon seviyesi kontrol edilmelidir. Fizyolojik akıntılar göğüs ucuna doğru sıkılırsa ve bunun gibi bir uyarıcı ile uyarılırsa gerçekleşen akıntılardır. Genel olarak korkulması gereken akıntılardan değildir. Peki, hangi hormonlar nasıl etki ediyor ?

Prolaktin: Bu hormon adet dönemi öncesi ya da sonrasında ve gebelik döneminde annelik özelliklerinin belirginleşmesini sağlayan hormondur. Bu hormonun kandaki seviyesinin artması süt bezlerinin gelişmesini sağladığından akıntı oluşturabilir.

Östrojen: Bu hormon prolaktin hormonunun salgılanmasını uyararak akıntı oluşmasına sebep olur. Sinir, stres, ilaç kullanımı ve beynin işlevleri, tiroid bezinin çalışmasını sağlayan hormonun aktivitesi, kısırlığa sebep olan hipofiz adenomu gibi patolojik nedenlerin yanında apse, enfeksiyon, göğsün normalden fazla uyarılması, fibroadenoma, fibrokistik meme, DCIS, galaktore, prolaktinoma, memede paget, yaralanma ve travmalar gibi tıbbi hastalıklarda memeden akıntı gelmesine sebep olabilir.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git