Göğüs Ucu Kızarması Nedenleri

Göğüs Ucu Kızarması Nedenleri
23 Şubat 2017 tarihinde eklendi, 1.284 kez okundu.

Göğüs ucu kızarması, genelde yanlış sutyen kullanımı ya da memenin fiziki aktivite sonrası tahriş olmasından kaynaklanmaktadır. Sutyen olmadan yapılan koşu, desteksiz hareket gibi aktiviteler bu soruna yol açar. Bunların haricinde emziren kadınların sutyensiz kalmasından da oluşabilmektedir. Genellikle hamile bayanlarda görülmektedir. Hamile olmayan bayanlarda görülen göğüs ucu kızarıklıkları ise farklıdır.

Emzirme dönemi dışında göğüs ucu kızarıklığı çok nadiren görülebilmektedir. Bu durum kronik apse olabilir. Kronik apse, emzirme döneminden belli bir süre geçtikten sonra ortaya çıkmaktadır. Hamile olan bayanlarda ise göğüs ucu kızarıklığının bazı nedenleri vardır. Bunun en sık karşılaşılan bir tanesi, iltihaplanma olmasıdır. Meme başındaki çatlak ya da sıyrık bu iltihabın giriş yeridir. Özellikle de vücudun direncinin düştüğü hastalığa yakın dönemlerde enfeksiyon daha rahat vücuda yerleşir.

gogus-ucu-kizarmasi-nedenleri-nelerdir

Üstelik böyle durumlarda memede boşalamayan süt bezesi de bulunuyorsa bakteriler buralarda daha fazla üreyebilirler. Bu enfeksiyonlar genelde emzirme döneminin ilk başladığı yani doğumdan hemen sonra olan dönemde ve bebeği sütten kesme zamanında daha sık görülür. Bu göğüs ucu kızarıklığı beraberinde ağrı, sızı, şişlik, hassaslaşma gibi belirtileri de getiriyorsa enfeksiyon olması olasılığı daha yüksek olmaktadır. Bu belirtiler dışında bazen hastada yüksek ateş de görülebilmektedir. Böyle bir durumda enfeksiyon apseye dönüşebilir. Bu konuda dikkatli olması gerekir. Böyle durumlarda antibiyotik tedavisine başlanmalıdır. Antibiyotik tedavisinin işe yaramadığı hasta ise derhal hastaneye yatırmalıdır. Çünkü böyle bir durumda daha ciddi sağlık problemleri de ortaya çıkabilmektedir. Bunun en ciddi örneği, kanser riskidir. Meme ucundaki kızarıklığın yanında memeden gelen kan ya da akıntı, hissedilen bir kütle, boyut ve şekil değişiklikleri gibi belirtiler de varsa kesinlikle bir doktora başvurmanız gerekir. Çünkü böyle bir durumda ciddi bir problem ortaya çıkabilir.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git