Girne Kalesi – Girne / Kıbrıs

Girne Kalesi – Girne / Kıbrıs
22 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 474 kez okundu.

Girne şehrinde yer almış olan Girne Kalesi, 7. Yüzyılda Arap – İslam akınlarına karşı kentin korunması amacı ile Bizanslılar tarafından inşa edilmiş olup Kıbrıs’ta mutlaka gezmeniz gereken yerlerden biridir. Akdeniz ılıman rüzgarları arasında gününüze Girne Kalesi’ni gezerek başlayabilir, yaklaşık olarak 800 yıldır tarih sahnesinde olan bu kalede yer alan birçok bölümü gezip geçmişe gidebilirsiniz. Tarihte savunma amaçlı kullanılan bu kale, günümüzde müze olarak faaliyetini sürdürmektedir. Müzenin içerisinde St. George Kilisesi, Kırnı Mezar Canlandırmaları, Venedik Kulesi, Batık Gemi Müzesi ve Luzinyan Kulesi bulunmaktadır ve buraları gezerken küçük olan Kıbrıs’a inşaların neden bu kadar çok önem verdiğini anlayacaksınız. Girne Kalesi şehir merkezinde yer almakta olup marinayı gezerken Girne Kalesi’ni de görme şansına sahipsiniz. Kaleyi baştan sona kadar gezmek isteyenler yaklaşık olarak bir saati gözden çıkarmalıdır. Kalenin içerisini gezerken levhaları takip etmeli, yılların verdiği yorgunluğa dayanamayan duvarların çökme riski olduğu bölümlerin gezintiye kapalı olduğunu unutmamalısınız. Girne Kalesini gezerken marinada balıkçı teknesini izlemek, Kıbrıs kahvesini yudumlarken güneşin batışını izlemek unutulmaz anlar yaşamanıza olanak sağlayacak.

Kale İçinde Bulunan Yapıtlar

Luzinyan Kulesi

1208 – 1211 yılları arasında erken Bizans dönemi tahkimat kalıntılarının üzerine Kıbrıs Kralı John D’İbelin tarafından yaptırılmıştır.

St. George Kilisesi

12. yüzyıldan kalma Bizans yapımı olan bu kilise, Bizans ve Luzinyan zamanlarında kalenin dışında yer almış olan bir yapıydı. Venedik döneminde yapılan bazı değişiklikler ile kilise kalenin içerisine dahil edilmiştir.

Sarnıç

Lüzinyan döneminde yapıldığı düşünülen Sarnıç, kalenin su ihtiyacını karşılamak amacıyla inşa edilmiştir.

Zindanlar

Kral I. Peter zamanında birçok işkenceye tanıklık etmiş olan zindanlar, Lüzinyan dönemine aittir.

Batık Gemi Müzesi

M.Ö. 300 yıllarına ait bir ticari gemi batığı ve buluntularının sergilenmiş olan bu bölüm, ziyaretçilerine kapılarını 1976 senesinde açmıştır.

Venedik Kulesi

Erken XVI. Yüzyıl Venedik mimari özelliklerini yansıtan kule, mutlaka gezilmesi gerekn yerler arasında.

Kırnı Mezarları

Erken ve Orta Tunç dönemlerine ait, Kırnı köyünde bir mezar ve mezarda bulunan çeşitli kalıntılar kırnı mezarları bölümünde sergilenmektedir.

Akdeniz Mezar Kazısı

Helenistik dönemden Bizans dönemine kadar kullanımda olan mezarın maketi ve buluntuları Akdeniz Mezar Kazısında sergilenmektedir.

Girne Kalesi Ziyaret Saatleri

Kış Dönemi: 09:00 – 13:00 / 14:00 – 16:45

Yaz Dönemi: 09:00 – 14:00 / 17:00 – 19:00

Müze Kapalı Zamanları

Müzeler resmi tatillerde kapalıdır.

Girne Kalesi Giriş Ücreti

Giriş Ücreti: 2 – 10 TL arasında değişim göstermektedir.

Girne Kalesi Nerede, Nasıl Gidilir?

Adres: Girne Kalesi, Küpdemir Sokak – Girne / Kıbrıs

Nasıl Gidilir?: Lefkoşa ve Gazimağusa’dan uygun ücretler ile ulaşım sağlayan kamu ulaşım servislerini kullanarak Girne Kalesine gidebilirsiniz. Bağımsız seyahat edenler için ise yollarda yeterli işaret tabelaları mevcuttur. Girne’ye ulaşım sağlandıktan sonra kaleye rahatlıkla ulaşmanız mümkün.

Yaklaşık Uzaklık: Lefkoşa’dan 26 km. – Gazimagusa’dan 80 km.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git