Gideros Koyu – Cide / Kastamonu

Gideros Koyu – Cide / Kastamonu
22 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 489 kez okundu.

Batı Karadeniz’de kartpostallık bir manzaraya sahip olmuş olan Gideros Koyu, sessiz, sakin, herkesten uzak, huzurlu bir tatil arayanların vazgeçemeyeceği bir cennet yeri. Burada gözlerinizi açtığınızda hem yeşilin, hem de mavinin vermiş olduğu huzurun tadını doyasıya çıkarma imkanına sahipsiniz. Gideros Koyu’nda yer almış olan otel ya da pansiyonlardan birinde konaklama olanağına sahipsiniz. Gideros Köyü ziyaretini yaz mevsiminde gerçekleştirmeyi tercih alanlar buranın tadına daha çok varabilirler. Kastamonu ilinin Cide ilçesinde bulunan bu cennet koyu, doğanın tüm güzellikleri gözler önüne sermeyi başarabiliyor.

Bu bölgenin 3500 yıl önce Amazonlar tarafından kurulduğu söylenmektedir. Tarihte Karadeniz kıyılarında yaşadığı düşünülen Amazon Kadınları, bölgenin tarihi dokusunu oluşturan en büyük etkenler arasında gösterilmekte olup burada eskiden korsanların saklandığı da söylenmektedir.

Karadeniz Bölgesi’nin jeolojik yapısı, bu bölgede çok fazla koy bulunmasına engel oluyor. Gideros Koyu, burada yer almış olan nadir koylardan birisidir. Bu koy, Karadeniz’in hırçın dalgaları arasında kendine yer bulabilmeyi başarmış sakın bir liman gibidir. Görünüş itibari ile Ege’de yer almış olan koyları andıran Gideros Koyu, yeşil ile mavisi buluşturup mükemmel manzarayı oluşturan bir koydur. Koyun içerisinden geçen bir yol, sizleri bir plaja doğru çıkarıyor ve yaz aylarında denizin tadını doyasıya çıkarmanıza olanak sağlıyor. Plaja giriş ücretsiz olup burada tekne kiralama imkanı da mevcuttur.

Burada denize girip, balık tutabileceğiniz gibi, harika bir balık sofrasıyla birlikte manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz. Balık yemek için ‘Kazım’ın Yeri’ adlı balık lokantasına gitmenizi şiddetle tavsiye ederim. Burada gün batımının eşsiz manzarasını seyredip, ördeklerin karnını doyurabilir, ruhunuzun huzurla dolmasını sağlayabilirsiniz. Koy hakkında edinmiş olduğumuz bilgilere göre burada bir sit alanının var olduğu ve bu alanda bir kralın mezarının olduğu söylenmektedir.

Gideros Koyunda Ne Yenir?

Burada, Amasra’daki ünlü Canlı Balık Restoran’ın pişirme tekniğini kullanan Kazım’ın Yeri’nde balık yiyebilirsiniz.  Mısır unu ile kızarttığı balıkların altın bir renk almasını sağlayan Kazım’ın Yeri’nde yermek yemek oldukça ekonomik.

Karadeniz Bölgesi’nde olup balıktan söz etmemek olmaz. Temizlenip ayıklanan taze kalkan balık dilimleri, deniz suyu ile yıkanıp damak zevkinize uygun hale getiriliyor. Ayrıca Kastamonu ve çevresinde etli ekmek ve büryan kebabı gibi içerisinde kırmızı et olan yöresel yiyeceklerin de tadına bakmalısınız mutlaka.

Gideros Koyunda Nerede Konaklanır ?

Burada yer almış olan evleri kiralama olanağınız olduğu gibi otellerde de konaklama şansınız var.

Salapurya Otel & Restoran: Gideros Koyu’na rahatlıkla ulaşım sağlayabileceğiniz bu otelde, farklı oda çeşitleri ile karşılaşacaksınız. Bu otelde double, single, süit ve teras odası olmak üzere 4 farklı oda çeşidi yer almaktadır.

Single Oda ve Double Oda İmkanları: İnternet, havlu, kalorifer, TV, terlik, klima

Suit Oda İmkanları: Klima, Tv, havlu, internet, jakuzi, terlik, kalorifer

Teras Oda İmkanları: Havlu, terlik, klima, internet, Tv

Telefon: 0366 866 18 13 – 0366 866 18 12

Adres: Memiş Mah. Murat Yenigün Cad. No:67 – Cide / Kastamonu

Gideros Koyu Nerede, Nasıl Gidilir ?

Otobüs ile Ulaşım: Kastamonu’na giderken en çok kullanılan otobüs firması olan Cide Seyahat’ı tercih edebilirsiniz. Ancak hemen hemen her otobüs firmasının Kastamonu’ya uğradığını da bilmenizde fayda var.

İstanbul’dan Gelenler İçin Yol Tarifi: Ücretsiz olan devlet yolu ya da otoban yolunu kullanarak Bolu üzerinden gelip, Gerede’ye ulaşmadan önce Yeniçağa yol ayırımını kullanın. Ardından Devrek – Bartın arası yol ile Batı Karadeniz sahillerine ulaşabilirsiniz. İstanbul – Kastamonu arası mesafe 520 km’dir ve buraya ulaşım oldukça kolaydır.

Diğer bir yol tarifi ise, Amasra’dan Sinop’a doğru, Karadeniz sahil yolundan devam edilerek Gideros Koyu’na ulaşmanız mümkün.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git