Geniz Akıntısı İçin Hangi Doktora Gidilir ?

Geniz Akıntısı İçin Hangi Doktora Gidilir ?
15 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 164 kez okundu.

Geniz akıntısı için hangi doktora gidilir ? Geniz akıntısına hangi poliklinik bakar ? Geniz akıntısı için hangi bölüme gidilir ?

Geniz Akıntısı İçin Hangi Doktora Gitmeliyim ?

Geniz akıntısı nedir, nedenleri, belirtileri ve tedavisi ile ilgili bilgileri aynı zamanda geniz akıntısına hangi bölüm bakar sorusunun cevabını bu konumuzda öğrenebilirsiniz.

Geniz Akıntısı Nedir ?

Burnun nemlenmesini ve mikropların, bakterilerin tutulmasını sağlamak için salınan mukus salgısının burun boşluğundan genize doğru normal miktarından daha fazla akmasına geniz akıntısı denir. Bu akış normal şartlarda günde yaklaşık 1 litre kadar biz farkında olmadan akar ancak akıntının kıvamı yoğunlaştığında ve miktarı arttığında kişide rahatsızlık hissi oluşmaya başlar. Bu hisle akıntıyı dışarı atmak, yutmamak mikropların kanımıza karışmasını engeller. Bu rahatsızlık birçok etkenden oluşabileceği gibi hekime başvurulması gereken hastalıklardandır.

Geniz Akıntısı Nedenleri Nelerdir ?

  • Burunda bulunan farkedilmemiş bir yabancı madde,
  • Akciğer, şeker hastalığı, tansiyon rahatsızlıkları,
  • Solunum yollarında bulunan bakteriler,
  • Sinüslerde bulunan bakteriler,
  • Sigara ve alkol kullanımı,
  • Rutubetli, tozlu, mantarlı, küflü, bakterili ortamlar,
  • Nemli olmayan kuru ortamlar,
  • Gribal enfeksiyonlar,
  • İlaç kullanımına bağlı yan etki,
  • Burundaki fiziksel bozukluklar gibi etkenler geniz akıntısına sebep olabilir.

Geniz Akıntısı Belirtileri Nelerdir ?

Boğazda yoğun bir akıntı ve yabancı bir madde varmış gibi his oluşması, fazla burun akıntısı, ağız kokusu, sabahları mide bulantısı, burun tıkanıklıkları, nefes almada zorluk, boğazda kaşıntı ya da ağrı gibi belirtileri farkettiyseniz geniz akıntısı yaşıyorsunuzdur. Gündelik hayatınızı olumsuz yönde etkiler. Arkadaş ortamında ya da işinizde boğazınızda biriken akıntıyı dışarı çıkarmak istersiniz bu da sizi zor durumda bırakır. Sabahları mide bulantısı yaşamanız kahvaltınızı geciktirir ve tüm bu etkenlere bağlı olarak mutsuz olursunuz, motiveniz düşer. Yani biyolojik olarak rahatsızlıklar yaşadığınız kadar psikolojinizi de olumsuz yönde etkileyecek sorunlar yaşarsınız, bu yüzden tedavisine acilen başlamalı, sorunlarınızı hekim yardımıyla çözmelisiniz.

Geniz Akıntısı Tedavi Yöntemleri Nelerdir ?

Öncelikle evde tedavi yöntemi deneyebilirsiniz. Bunun için bol su tüketmek ilk tedaviniz olmalıdır. Vücuda yeteri kadar su girmediğinde geniz akıntısı oluşturabilir ancak bu su miktarı arttırıldığında yavaş yavaş geniz akıntısı geçecektir. Tabi eğer problem su yetersizliğine bağlıysa. Diğer bir yöntem olarak çevresel etkenlere dikkat etmek gerekir. Bulunulan ortamın temiz, alerjenlere bağlı etkenlerin olmadığı bir ortamın tercih edilmesi gerekir. Eğer bunlar uygulandığında çözüme ulaşılamazsa doktora başvurarak tedavi uygulanabilir.

Eğer sorun burundaki fizyolojik bozukluklardan kaynaklanıyorsa cerrahi müdahale uygulanabilir. Kemik eğriliği ameliyatıyla eğrilik düzeltilerek akıntı engellenebilir. Burun eti varsa et alınarak akıntı engellenebilir. Alerjik rahatsızlıklardan kaynaklı ise öncelikle alerji testi yapılmalıdır. Sonuç alerjik ise antibiyotiklerle tedavi edilir. Ancak kişi ilaç tedavisiyle kalmamalı alerjinin neden olduğu bakteriyel tozlardan, gıdalardan uzak durmalıdır, ancak bunlara da dikkat edildiğinde sonuç alınabilir. Gribal enfeksiyonlara bağlı geniz akıntılarında hasta bitki çayları içilebilir ve soğuktan korunabilir. Gribal enfeksiyonlarda sinüsler akıntıya sebep olduğu için sinüzit gibi rahatsızlıkları tetikler yani gündelik hayatınızda sinüziti arttıracak etkenlerden uzak durmalısınız. Bunun yanında grip ilaçları, antibiyotikler fayda sağlayacaktır. Tüm bunlara rağmen sebebi bulunamayan geniz akıntıları da olabilir. Bol su tedavisini bu gibi durumlarda asla bırakmamalısınız. Yediğiniz yemeklerde mi, soluduğunuz ortamda mı, uyandığınızda mı artıyor? Bu gibi sorulara cevap arayarak kendi tedavinizi kendiniz uygulayabilirsiniz.

Geniz akıntısı için hangi doktora gitmeyelim ? Geniz akıntısı hangi bölüme girer diye soruyorsanız kulak burun boğaz bölümüne gitmelisiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git