Geceleri Uyurken Çığlık Atarak Uyanmak Neden Olur ?

Geceleri Uyurken Çığlık Atarak Uyanmak Neden Olur ?
16 Mart 2017 tarihinde eklendi, 1.030 kez okundu.

Gece uyku sırasında vücutta reflekse dayalı birçok davranış görülebilir. Bu durumların bir çoğu normal olarak algılansa da bazen farklı hastalıkların habercisi olarak algılanır. Gece uyku sırasında konuşma, ani tepkiler, uyku anında bilinçsiz hareketlenme ve çığlık atma gibi durumlar ile karşılaşılabilir. Bu yazımızda gece uyurken çığlık atma nedenlerini sıralayacağız. Uyku anında çığlık atmak genelde psikolojik bir rahatsızlığın habercisi olarak karşımıza çıkar. Gece uyku sırasında çığlık atıyor iseniz bunun nedeni gün içinde yaşanan huzursuzluktur. Gün içinde sosyal yaşantıda bunun yanı sıra ailevi ya da iş ile ilgili sorunlar mevcut ise bu bilinç altına işlenir. Bu durumun sonucu olarak gece uyku sırasında bir dışa vurum yaşanır. Bundan dolayı da uyku esnasında çığlık atılır ve akabinde birey uyanır.

Günlük hayatınızda açıklayamadığınız sırlar, içiniz de kalan söyleyemediğiniz sözler var ise bu durum gece uyku esnasında ortaya çıkar. Tüm bunların yanı sıra eğer bir hastalık durumu var ise bu süreçte de uyku esnasında çığlık atma gibi sorunlar ile karşılaşılabilir. Vücutta ki ağrı ve sızı sonucunda uyku esnasında çığlık ile dışa vurum yaşanabilir. Bu gibi durumlar son derece normaldir. Ancak süreç uzun ise ve devamlı bu problem yaşanıyor ise mutlaka uzman bir psikologa danışılmalıdır. Psikolojik destek böyle bir durumda son derece faydalı olacaktır. Ayrıca uyku esnasında bir kabusta çığlık atmaya neden olabilir. Korkulan bir rüya, aynı zamanda karabasan da uyku sırasında çığlık atılmasına neden olabilir. Bu süreç geçici bir durumdur. Rüyaların son bulması ile birlikte çığlık atma problemi son bulur. Ancak sürekli devam ediyor ise mutlaka bu aşamada da uzman bir psikologdan yardım alınmalıdır.

Bir uyku bozukluğu türü olan Parasomnia hastalığı olan kişilerde çığlık atma, uykuda kasılmalar, zor uyanma gibi belirtiler sıklıkla rastlanan davranış biçimleridir. Parasomnia sorunu genellikle NREM uykusunun yavaş evresinde gerçekleşiyor. Yani bu sırada kişi uyur uyanıklık arasında oluyor. Bu hastalığın görüldüğü kişiler, derin uyku evresine giremedikleri için gece boyunca ani kasılmalar, çığlıklar eşliğinde ara ara uyanabilirler. Genellikle çocuklarda görülen bu hastalık, uykudan aniden uyanma şeklinde ortaya çıkar. Ancak yetişkinler de görülebilen bir hastalık olan Parasomnia hastalığını tetikleyen nedenler arasında; yorgunluk, stres, ateşli hastalıklar, uykusuzluk, psikolojik sıkıntılar ve aşırı alkol alımı sayılabilir.

Parasomnia hastalığının en dinamik şekli ise gece terörü ya da uyku terörü diyebileceğimiz türdür. Panik ve istemsiz kas hareketleri görülen hastalar uykularından çığlık atarak uyanırlar. Yataktan kalıp odanın içinde koşmak ve duvarlara yumruk atmak da uyku terörünün kontrolsüz davranış biçimlerindendir. Bu hastalar anormal davranışlarla hem çevrelerine hem de kendilerine zarar verebilmektedir. Bu nedenle düzeltilmesi gereken bir uyku bozukluğu olan gece terörü, davranış tedavisi eşliğinde ilaçlar ile düzeltilebilmektedir. Yetişkinlerin yaklaşık % 3 ya da 4 oranı bu hastalığı deneyimlemektedir. İki tür davranış biçimi bulunan bir hastalıktır. Bu davranışlar:

Basit davranışlar: Uykuda iken tekrar eden ritmik hareketler şeklinde meydana gelir. Ayakların hızlıca sallanması ya da istemsiz kas hareketleri şeklinde oluşur.

Karmaşık davranışlar: Uyku terörü, uyurgezerlik gibi ileri boyuttaki uyku bozuklukları ise bu evrede meydana gelir.

Gece terörü yaşayan birçok insan geceleri ne yaptığının farkında değildir. Gece yaşananları anlattığınız zaman hatırlamayacaklardır hatta anlatılardan dolayı dehşete düşeceklerdir. Gece terörü yani uyku terörü her yaştan insanın maruz kalabileceği bir hastalık olup kişilerin günlük yaşantısını büyük ölçüde olumsuz etkilemektedir. Bu sorunun çözülmesi için kesinlikle alanında uzman bir doktora danışılmalıdır. Ayrıntılı bir tedavi süreci ile ilaç ve davranış tedavisi ile hastalığın iyileşme süreci başlatılmalıdır.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git