Geceleri Çığlık Atarak Uyanmak Neden Olur ?

Geceleri Çığlık Atarak Uyanmak Neden Olur ?
16 Mart 2017 tarihinde eklendi, 486 kez okundu.

Geceleri çığlık atarak uyanmak neden olur ? Gece uyku sırasında vücutta reflekse dayalı birçok davranış görülebilir. Bu durumların bir çoğu normal olarak algılansa da bazen farklı hastalıkların habercisi olarak algılanır.

Gece uyku sırasında konuşma, ani tepkiler, uyku anında bilinçsiz hareketlenme ve çığlık atma gibi durumlar ile karşılaşılabilir. Bu yazımızda gece uyurken çığlık atma nedenlerini sıralayacağız. Uyku anında çığlık atmak genelde psikolojik bir rahatsızlığın habercisi olarak karşımıza çıkar. Gece uyku sırasında çığlık atıyor iseniz bunun nedeni gün içinde yaşanan huzursuzluktur.

Gün içinde sosyal yaşantıda bunun yanı sıra ailevi ya da iş ile ilgili sorunlar mevcut ise bu bilinç altına işlenir. Bu durumun sonucu olarak gece uyku sırasında bir dışa vurum yaşanır. Bundan dolayı da uyku esnasında çığlık atılır ve akabinde birey uyanır.

Günlük hayatınızda açıklayamadığınız sırlar, içiniz de kalan söyleyemediğiniz sözler var ise bu durum gece uyku esnasında ortaya çıkar.

Tüm bunların yanı sıra eğer bir hastalık durumu var ise bu süreçte de uyku esnasında çığlık atma gibi sorunlar ile karşılaşılabilir. Vücutta ki ağrı ve sızı sonucunda uyku esnasında çığlık ile dışa vurum yaşanabilir. Bu gibi durumlar son derece normaldir. Ancak süreç uzun ise ve devamlı bu problem yaşanıyor ise mutlaka uzman bir psikologa danışılmalıdır. Psikolojik destek böyle bir durumda son derece faydalı olacaktır.

Ayrıca uyku esnasında bir kabusta çığlık atmaya neden olabilir. Korkulan bir rüya, aynı zamanda karabasan da uyku sırasında çığlık atılmasına neden olabilir. Bu süreç geçici bir durumdur. Rüyaların son bulması ile birlikte çığlık atma problemi son bulur. Ancak sürekli devam ediyor ise mutlaka bu aşamada da uzman bir psikologdan yardım alınmalıdır.

Geceleri çığlık atarak uyanmak neden olur ? Peki, bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz ? Düşüncelerinizi konu altında yer alan yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git