Gece Yanığına İyi Gelen Kremler

Gece Yanığına İyi Gelen Kremler
20 Ağustos 2017 tarihinde eklendi, 699 kez okundu.

Gece yanığı, yorgunluk, uykusuzluk, stres, dengesiz beslenme, kanser gibi bazı durumlarda vücudun dirençsiz kalması sonucu görülen sinir ucu iltihabıdır. Asıl nedeni su çiçeği hastalığı virüsüdür. Daha önce su çiçeği geçiren kişilerde virüs vücuttan tamamen yok olmaz. Sinirlerin içine yerleşerek uyur. Vücut dirençsiz kalınca uyanan virüs yerleştiği sinir ucunda çoğalır. Sinir ucunda ağrı ve sinir ucunun yayıldığı deri üzerinde döküntüye neden olur. Tüm vücutta değil sadece sinirin bulunduğu alanda boyun, ense, sırt, yüz ve göğüs bölgesinde oluşum gösterir.

Gece Yanığı Belirtileri Nelerdir?

Deride zonklama, batma ağrı, deri üzerinde kızarıklık ve su dolu kabarcıklar belirtileridir. Döküntüler 3-4 hafta içinde kurur ve iyileşir. Bununla beraber ağrıda gittikçe hafifler. Gece yanığına su çiçeği virüsü neden olduğu için daha önce su çiçeği geçirmeyen kişilere kolaylıkla bulaşabilir. Hastalığın bulaştığı kişilerde gece yanığı değil; su çiçeği görülebilir. Bundan dolayı bağışıklık sistemi zayıf olanlar ve yeni doğmuş bebekler gece yanığı olan kişilerden uzak tutulmalıdır.

Gece Yanığına Ne İyi Gelir?

Gece yanığını krem yada ilaç ile  tedavi etmek mümkündür. Fakat hastalığın tam olarak iyileşmesini sağlayan kesin bir tedavisi yoktur. Uygulanan tedavilerle hastalık nedeniyle oluşan şikayetler azaltılabilir. Evde yapılabilecek bazı bitkisel yollarla hastalığın tedavi süreci kısaltılabilir. Bitkisel yöntemlere birkaç örnek vermek gerekirse:

Sirkeli su

Vücut sirkeli su ile yıkanabilir.

Yağ karışımı

Zeytin yağı, çörek otu yağı ve badem yağı karıştırılarak lezyonların olduğu bölgeye günde 3 defa sürülebilir. Bu şikayetlerin azalmasını sağlayacaktır.

Kuşburnu

4 su bardağı su, 4 yemek kaşığı ezilmiş kuş burnu ile kaynatılıp içerisine nöbet şekeri ilave edilerek içilebilir.

Lahana

Biraz lahana yaprağını ezilip suyu çıkarılıp bu su gece yanığı lezyonlarının üzerine sürülebilir.

Bitki çayları

Nane, kekik, biberiye, ada çayı, oğul otu, zufa otu gibi bitkilerden birkaçı bir arada demlenerek içilebilir.

Oğul otu

Bir su bardağı kaynar su içerisine 2 yemek kaşığı oğul otu katılıp elde edilen çay döküntülerin üzerine sürülebilir.

Bitkisel macun

2 yemek kaşığı, papatya, 2 yemek kaşığı gazel boynuzu, 2.5 yemek kaşığı meşe ağacı kabuğu, 2.5 yemek kaşığı ada çayı, 2 yemek kaşığı yulaf, 1 yemek kaşığı toz haline getirilmiş aslan pençesi karıştırılıp  karışımdan 4 kaşık kadar bir litre suya atılıp kaynatılır. Bu suya temiz bir bez batırılarak lezyonların üzerinde bekletilebilir. Karışımın posası bir tülbente sarılarak yaralara tampon yapılabilir.

Demir hindi

İki litre suya 500 gr demir hindi katılarak aç karnına günde 1 bardak içilebilir.

Kil, kükürt, zerdaçal, bal

50 gr kil, 50 gr kükürt, 50 gr demir dikeni, 100 gr zerdeçal, iki kilo kadar bala ilave edilerek karışımdan aç karnına günde bir defa tüketilebilir.

Gece Yanığına Hangi Krem İyi Gelir?

Gece yanığı tedavisinde en çok ağrını azaltılması için non-steroit antiinflamatuar ilaçlar, krem ve pomatlar kullanılır. Krem ve pomatlar genellikle steroit içerir. Kaşıntıyı önlemek için kullanılır. Doktorlar genellikle  içeriğinde Metilprednizolon Aseponat olan kremler önerir. ADVANTAN 30 gr Krem antibiyotikli krem kullanılabilir. Yine aynı içeriğe sahip ECTOPIX%0.1 15 gr yağlı pomat kullanılabilir.

Gece yanığı için evde tedaviye başlanmadan önce doktora gidilmeli ve doktorun önerdiği ilaçlara yardımcı olmak amacıyla evde doğal ve bitkisel tedavi yöntemleri kullanılmalıdır.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git