Gece Uyurken Parmak Uyuşması Neden Olur ?

Gece Uyurken Parmak Uyuşması Neden Olur ?
12 Şubat 2017 tarihinde eklendi, 740 kez okundu.

Gece uyurken parmak uyuşması bir çok kişide meydana gelen bir durumdur. Bu yazımızda sizler ile gece uyurken parmak uyuşmasının nedenlerini ve hangi durumlarda meydana geldiğini paylaşacağız. Günlük hayatta ellerini ve parmaklarını çok kullanan kişilerde genelde görülür ve bilgisayar veya dikiş makinesi kullanan kişilerde gece parmak uyuşması vücudun gösterdiği bir reaksiyon olarak meydana gelir.

Şeker hastalığı olan kişilerde hastalığın bir belirtisi olarak görülür ellerin gece uyuşması. Kan dolaşımının azalması gece parmakların uyuşmasına neden olan durumlardan bir tanesidir.  Yüz üstü uyumak veya ellerinin vücudunun altına koyup o şekilde uykuya dalmak uykudayken parmakların uyuşmasına neden olmaktadır.

El ve kollara giden sinir damarlarının üzerinde her hangi bir baskı veya zorlama varsa bu durumda parmaklar uyuşur ve dolaşım bozukluğu meydana gelir. Aynı zamanda eklem sıkıntısı yaşayan kişilerde hastalığın belirtisi olarak uyurken parmak uyuşması oluşabilir. Boyun veya bel bölgesinde bir rahatsızlık yaşanıyorsa ve bu bölgelerdeki sinir damarlarından kaynaklanan bir rahatsızlık söz konusu ise bu durumda uykudayken parmak uyuşması meydana gelir.

Diğer bir nedeni ise sıvı birikmesidir. Gün içinde yanlış beslenme, yetersiz beslenme gibi durumlarda B vitamini eksikliğine bağlı olarak parmaklarda uyuşma söz konusu olabilmektedir. Bu gibi durumlarda bol miktarda B vitamini içeren besinler tüketmelisiniz. Bu besinlerin yanı sıra uyuşmaları engellemek için doğru ve yeterli egzersizleri gün içinde tekrarlamalısınız.

Bu sebeplerden ayrı olarak hamile bayanlarda parmak ve kol sıkışması olur genelde hamilelikten sonra bu sorun ortadan kalkar. Kan dolaşımı zayıf olan insanlarda ve vitamin eksikliği yaşayanlarda parmak uyuşması meydana gelir. Genelde parmak uyuşması çok büyük bir sorun yaşatmaz fakat kalp ve damar hastalığı yaşan kişilerde bu durum meydana gelirse hayati tehlikeye sahiptir ve hemen müdahale edilmelidir. Kalp sıkışması yaşanıyorsa veya kalp kası devamlı olarak sıkışıyorsa parmaklar uyuşabilir özellikle de sol kolda ve parmaklarda ciddi uyuşmalar ve karıncalanmalar meydana gelir. Kullanılan bazı ilaçların yan etkisi ile parmak uyuşması yaşanabilir bu durum tehlikeli değildir ancak aşırı rahatsızlık söz konusu ise bir doktora görünmenizi ve gerekli testleri yapmanızı tavsiye ederiz.

Sağlıklı yaşam dileklerimle…

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git