Gece Uyurken Neden Konuşuruz ?

Gece Uyurken Neden Konuşuruz ?
12 Şubat 2017 tarihinde eklendi, 611 kez okundu.

Uykuda konuşma ya da sayıklama eylemi olarak da nitelendirilen durum, bir tür parasomnidir. Yani bu davranış, uyku sırasında gözlenen anormal bir davranış olarak açıklanabilir. Çok sık görülen bir davranış biçimidir, tıbbi bir sorun olarak görülmez. Gün içinde yoğun çalışan, aşırı stresli olan ve genelde sesini kullanan insanlar uykuda sık sık konuşabilmektedir. Uykunun aşırı bölünmüş olması da uykuda konuşmaya yol açmaktadır. Uykunun sık bölünmesine yol açan durumlar ise; psikolojik sıkıntılar, depresif rahatsızlıklar, iş nedeniyle bedenen ve zihnen aşırı yorgunluk gibi durumlardır.

Özellikle zihnen yorgunluk yaşayanlar ve gün boyunca sesini çok kullananlar uykuda beynin düşünce yansıması yapmasından dolayı uyurken konuşurlar. Çok uykusuz kalan insanlarda ya da uykusu sık bölünen düzensiz bir uykuya sahip olan insanlarda uyku halinde konuşma gözlenebilir. Ayrıca bu konuşmalar anlamsız birçok şey olabilirken sayıklama şeklinde de olabilir. Genelde kişi uyurken söylediği bu sözleri hatırlamaz. Uyurken konuşan ya da sayıklayan bir insanı uyandırmanız gerekmez. Zaten karşınızda uykuya dalabilmek için konuşma eylemini gerçekleştiren uykusuz bir insan vardır. Fakat bazen bu konuşmalar 30 saniye 1 dakika sürdüğü gibi ara ara tekrarlanan konuşmalar silsilesine dönüşebilir.

Uykuda konuşmaya ya da sayıklamaya neden olabilecek bazı şeyler ise; duygusal stres, ateş, bazı ilaçlar, madde bağımlılığı, fazla alkol almak, ruh sağlığı bozukluğu gibi durumlardır. Uykuda konuşmak, her zaman rüya görürken gerçekleşmez. Hatta bazı bilim insanları bunun rüya görürken olduğundan emin değildir. Bazı durumlarda daha ciddi bir sağlık sorununun ya da uyku bozukluğunun göstergesi olabilir.

Uykuda konuşmayı ya da sayıklamayı azaltmanın bilinen bir yolu olmadığından stresten kaçınmak ve uyku düzeninizi sağlamak bir nebze olsun uykuda konuşmanızı önleyebilir. Aldığınız ilaçlar uykuyu önleyici ya da uyku bozukluğu yaratabilecek ilaçlar ise ilaç almayı bırakın. Yatağa yalnızca uyumak için girin. Zihninizi kurcalayacak ya da uyumanızı engelleyecek hiçbir şeyi düşünmeyin. Uyku düzensizliği yaşamazsanız uykunuzda konuşmanız da azalacaktır ya da kendiliğinden bitecektir.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git