Gece Uyurken Neden Burun Kanar ?

Gece Uyurken Neden Burun Kanar ?
16 Mart 2017 tarihinde eklendi, 201 kez okundu.

Gece uyurken neden burun kanar ? En az 6 saat en fazla ise 8 saat boyunca alınan uyku, insan bünyesi için gerekli olan dinlenme ihtiyacını karşılamada yeterli olan süredir. Bu süre 6 saatin altında olursa kişi gün boyu yapacağı eylemlere adapte olamayıp konsantrasyon sorunu yaşayabilecek, eğer ki 8 saatin üzerinde olursa da bedenen ve ruhen mahmurluk hissedecektir. Gece uykusunu etkileyen bir takım dış etkenler olabilmektedir. Kimi birey, aydınlık ortamda uyuyamazken kimi birey de sesli ortamda uyumayı tercih edebilmektedir. Ancak bu etkenlerin yanı sıra, günlük yaşamın temposundan, kişinin bilinçaltında bıraktığı bir takım izlerden, iş, aile ve sosyal yaşamdaki sıkıntıların duygulara yansıyıp bu duyguların gün boyu bastırılmasından dolayı kişi gece uykusunu gerekli kalitede karşılamayabilmektedir.

Gece uykusunda konuşma, uyurken gezinme, horlama, kahkaha atma, titreme, dişleri gıcırdatma, aşırı terleme ve hatta burun kanaması gibi semptomlar görülebilmektedir. Tüm bu semptomların arkasında da genellikle psikolojik nedenler yatmaktadır. Bunların arasında en rahatsız edici ve belirgin olanı ise burun kanamasıdır ve hafife alınıp psikolojik olarak değerlendirilecek bir durum değildir. Devamlılığının olup olmadığı ve de ne gibi nedenlerden kaynaklandığı mutlaka açıklığa kavuşturulmalıdır.

Özellikle kış aylarında oluşumu gözlemlenen burun kanamasının ilk nedeni ısı değişimi olarak yorumlanabilir. Aşırı soğuktan dolayı burun içindeki kılcal damarlar sertleşip, gerginleşmekte sıcak bir ortama geçince de ani gevşemeden dolayı kanamaya yol açabilmektedir. Yaz mevsiminde de bu durum aşırı sıcaktan dolayı kan dolaşımının hızlanıp kanın sulanması ile görülebilmektedir.

Gece uykusunda vücut dinlenme evresindeyken kişinin beden rahatlığını kollaması mümkün olmadığından bu ısı değişikliği kontrol dışı gerçekleştiğinden burun kanamasına neden olabilmektedir. Bunun yanı sıra gündüz ağır işlerde çalışıyor olmak ya da ağır aktiviteler yapmak uyurken burun kanamasına yol açabilmektedir. Travma, çarpma, burun kemiğindeki eğrilik, sinüzit ve nezle gibi alerji durumlar da uykuda kanamaya yol açabilir. Ancak bazı hastalıkların belirtisi olarak da burun kanaması görülebildiğinden detaylı bir araştırma için mutlaka doktor kontrolünden geçmek gerekmektedir.

Gece uyurken neden burun kanar ? Peki, bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz ? Düşüncelerinizi konu altında yer alan yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git