Gece Uyurken Eller Neden Şişer ?

Gece Uyurken Eller Neden Şişer ?
16 Mart 2017 tarihinde eklendi, 205 kez okundu.

Gece uyurken eller neden şişer ? İnsanoğlu hayatta kalabilmek için temel besin maddelerini düzenli olarak almak ve de bedensel olarak bünyelerini uykuya ve dinlenmeye gerektiğince doyurmak mecburiyetindedir. Bu unsurlar yerine getirildiği takdirde insani gereksinimler yerine getirilmiş olacak ve her bir güne pozitif enerji ve zindelikle hazırlanılmış olacaktır. Gece uykusu da bir insanın her gün düzenli olarak gerçekleştirmesi gereken ihtiyaçların başında gelmektedir. Bu uyku süreci en az 6 saat olarak sabitlenmeli kimi zaman da en fazla 8 saat ile son bulmalıdır. Nitekim uykunun azı kadar çoğu da zararlıdır.

Uyurken vücut dinlenme evresine geçiyor dahi olsa tüm organlar görevlerini yerine getirmeye devam etmektedirler. Ancak bir takım nedenlerden dolayı uyku esnasında vücutta bazı komplikasyonlar görülebilmektedir. Bunlar terleme, titreme, kasılma, kramp, horlama, diş gıcırdatma, el ve ayaklarda oluşabilen uyuşmalar vb. olarak sayılabilir. Gece uyurken gözlemlenen ve neredeyse her bireyin yaşamında en az bi kere başına gelen bir diğer durum da ellerin şişmesidir. Gece uyurken ellerin şişmesi, kadın erkek fark etmeksizin her bireyde sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Bu durumun ana nedenini genellikle yanlış pozisyonda uyuyor olmak oluşturmaktadır. Gece uykusunda ellerin şişme nedenlerini şu şekilde açıklığa kavuşturabiliriz.

Uyuma pozisyonu

Aynı pozisyonda yatılıp hareketsiz bir uyku süreci geçirerek yine aynı pozisyonda uyanıldığında vücudun bazı uzuvlarında kramp, karıncalanma ve kasılmaya bağlı olarak ansızın ağrı hissi ile uyanma gerçekleşebilmektedir. Kimi zaman bu uyanmanın sebebi ellerin şişmesi ile de olabilmektedir. Vücuttaki bu tepkimelerin genel nedeni hareketsizlikten dolayı kan akışının her uzva yeterince sağlanmıyor olmasıdır.

Diyabet hastalığı

Şeker hastalığı olarak bilinen diyabet, gece uykusunda ellerde şişmeye neden olabilmektedir. Öyle ki bu şişme diyabet hastalığının belirtileri arasında yer aldığından, kişide uzun süredir bu tepkime gözlemleniyor ve gece uykusunu ciddi yönde etkiliyor ise mutlaka bir doktora başvurulması gerekmektedir.

Eklem problemleri

Ellerde incinmeye, zedelenmeye bağlı olarak ödem oluşabildiğinden gece uykusunda bu ödem, sıcaktan ya da hareketsizikten etkilenerek bir bölgede toplanıp şişkinliğe neden olabilmektedir. Aynı zamanda el sinirlerinde oluşan hasarlar da uyurken ellerin şişmesine yol açabilmektedir.

Gece uyurken eller neden şişer ? Peki, bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz ? Düşüncelerinizi konu altında yer alan yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git