Gece Uyurken Düşme Hissi Neden Olur?

Gece Uyurken Düşme Hissi Neden Olur?
11 Şubat 2017 tarihinde eklendi, 660 kez okundu.

Uyku, insan yaşamı için çok önemli bir olgudur. Özellikle yaşamımızın 1/3 ini uykuda geçirdiğimiz düşünülürse, kaliteli bir uyku uyumak Düzenli uyku saatlerine sahip olmak hemen hemen her insanın isteğidir.

Uyku düzenini sağlayabilmek, gerek yaşam koşulları gerek düzensiz yaşama alışkanlığı nedeniyle çoğu insan tarafından sağlanamamaktadır. Bu nedenle bazı insanlar, uyku ve uyanıklık arasında yüksek bir yerden ya da uçurumdan düşme hissine kapılarak irkilerek ya da sarsılarak uyanabilirler. Bu durum çoğu insanın başına gelmektedir. Ve insanlar bu boşluğa düşerek uyanma hissinin nedenini merak etmektedirler.

Fiziksel ya da zihinsel olarak yoğun geçen günün ardından insanların, kaliteli bir şekilde uyuyup bedenlerini dinlendirmeleri gerekmektedir. Yorgun olan insanlar uyku sırasında ani kas hareketleri yaşayabilmektedir. Bu durum ise insanların uyurken yüksek bir yerden ya da uçurumdan aşağıya düşüyormuş gibi sarsılarak uyanmalarına yol açmaktadır.

İnsanlar uyurken kaslarını kontrol edemez. Vücut kendini salar, kaslar gevşer. Vücut uykuya geçiş sırasında birçok hormon salgılar. Uyku moduna geçen vücut, dinlenmeye başladığında dahi beyin çalışmaya devam eder. Uykuya geçiş sırsında beyin, az da olsa organlara sinyal göndermeye devam eder. Bu gönderilen sinyalleri algılayan organlar aniden kasılarak vücudun uyku halinden çıkmasını sağlar. İnsanlar uykularında birdenbire yüksek bir yerden boşluğa düşme hissine bu nedenle kapılır.

Kaliteli Bir Uyku İçin:

  • Yoğun çalışan kaslarınızı ılık bir duş alarak gevşetip bu şekilde yorgunluğunuzu atarak rahatça uykuya geçin.
  • Stresi hayatınızdan uzak tutarak kaliteli bir uyku uyuyun. Ayrıca kas spazmı gibi durumlardan da uzak durmuş olursunuz.
  • Uykunuzu getirecek bitki çayları için. Ve uykunuz geldiği anda oyalanmadan uyumaya çalışın. Uykunuzu kaçıracak şeylerden uzak durun.

Her insan uyku anında boşluğa düşme hissi yaşayabilir. Eğer kaliteli bir uykunuz ve uyku düzeniniz olursa bu hissi daha az yaşamanız mümkündür.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git