Gece Uyurken Diş Sıkmanın Nedenleri

Gece Uyurken Diş Sıkmanın Nedenleri
11 Şubat 2017 tarihinde eklendi, 634 kez okundu.

Hem bedensel olarak hem de zihinsel olarak günün tüm yorgunluğunu atmakta önemli bir süreyi kapsayan uyku süreci her birey tarafından bir sonraki güne full enerji ile başlayabilmek açısından tam ve eksiksiz bir biçimde yerine getirilmelidir. Kişinin günlük olarak gerçekleştirdiği uyku süreci gündüz ki yaşamı doğrudan etkileyebildiği gibi gündüz yaşanan her olay da uyku sürecini direkt olarak etkileyebilmektedir. Bununla birlikte bireyin geçmişte yaşadıklarının uyku sürecini etkilemesinin yanı sıra gelecek kaygısı yaşıyor olması ve de gün içerisinde karşılaştığı insan, yaşadığı eylemler ve hissettiği korku, panik, heyecan, sevinç, üzüntü, mutluluk gibi tüm duygular bireyin uyku ritüelini etkileyebilmektedir. Bu etkileme biçimi kimi insanda uyuma şeklinde farklılıklar oluşmasına sebep olurken kimi insanda ise sayıklamalar, uyurgezerlik ve de dişlerin sıkılıp gıcırdatılması şeklinde görülebilmektedir. Yazı dizimizde bahsi geçecek olan konu başlığımız ise gece uyurken dişlerin hangi sebeplerle sıkıldığıdır.

Gece uyurken dişlerin sıkılması beraberinde diş gıcırdatmaya da sebep olacağından ağız ve diş sağlığı için oldukça önemli bir konudur. Nitekim kadın erkek çocuk fark etmeksizin hiçbir insan gece uyurken dişlerini sıkarak dişlerine uyguladığı baskıyı uyanıkken aynı derecede uygulama yetisine sahip değildir. Gece uyurken dişlere uygulanan bu baskının uyanıkken uygulanması mümkün olmadığından özellikle gelişim dönemindeki çocuklar için bu eylem büyük sorun teşkil etmektedir.

Gece uyurken dişlerin sıkılması tamamen psikolojik sebeplere dayanmaktadır. Birey bilinçaltına yerleştirmiş olduğu bir takım sebeplerden ötürü uykusunda dişlerini sıkmaktadır. Bilinçaltındaki bu sorun tedavi edilmediği sürece dişe uygulanan bu baskı devam edecek, yetişkinlerin yanı sıra özellikle çocukların diş sağlıklarını olumsuz yönde etkileyecektir. Psikolojik sebeplere dayanan gece uyurken diş sıkılması durumu koruyucu diş aparatları ile kontrol altına alınabilmektedir. Fakat yine bu kontrol yöntemi de çocuklar açısından çok da tavsiye edilmemektedir. Gece uyurken dişlerine baskı uygulayan bireyi çokta sarsmadan yavaşça dokunarak girmiş olduğu derin uykudan uyandırmak gerekmektedir. Çünkü dişlerin sıkılması ve de gıcırdatılması kesin ve net olarak derin uykuda gerçekleşen bir durumdur. Dişlerin sıkılması psikolojik bir durum olduğundan genellikle tedavi yöntemi ilaçlarla sağlanabilmektedir. Ancak özellikle çocuklar için uzmanlar tarafından bu tedavi yöntemi pek de tavsiye edilmemektedir. Bunun yerine az evvel de söylediğimiz gibi çocuğa yavaşça dokunarak ( hissettirecek şekilde üstünü örtmek, başını okşamak, yana kaydırmak gibi ) her defasında sabırla gözlemleyip derin uykunun dışına çıkarmak gerekmektedir.

Gün içinde ne yaşarsak yaşayalım, uyku her şeyden kaçış durumu gibidir çoğu zaman. Fakat bedenimiz yatarken bilincimiz çalışmaya devam eder. Fiziksel anlamda uyuruz fakat farkında olmasak ta beynimiz stresten uzaklaşmayabilir. Sadece gece değil gün içinde de dişlerinizi sıkıyor halde bulabilirsiniz kendinizi. Bu durumda çeşitli tepkiler verir vücut. Bunun en belirgin olanı, bilineni diş sıkmaktır. Gece uyurken dişlerini sıkan bir kişiyseniz ve ya tanıdığınız varsa mutlaka bir doktora gitmelidir çünkü hem dişlere zararı vardır hem gün içinde çeşitli rahatsızlıklar verir. Gün içinde baş ağrısı, çene ve diş ağrısı oluyorsa gece diş sıkıyor olabilirsiniz. Sabah uyandığınız anda diş etlerinde çene kaslarında bir ağrı var ve bu ağrı baş ağrılarına neden oluyor ise bilin ki gece uyku esnasında bilinçsiz bir şekilde dişlerinizi sıkıyorsunuz.

Stres

Gün içinde stresli bir zaman dilimi yaşadı iseniz, evde, iş yerinde, sosyal yaşantınız da stres ile karşı karşıya kaldı iseniz bu durum bilinç altına işleyerek gece uyku sırasında bir dışa vurum ile kendini gösterir.

Sinir

Sinirli bir kişiliğiniz var mı? Eğer en ufak şeylere sinirleniyor fakat dışarı yansıtmıyorsanız ya avuçlarınızı ya dişlerinizi sıkarsınız. Bunu anında yapmıyor olabilirsiniz gece uykusunda rahatlama yaşadığınız anda o hisler sizi ele geçiriyor olabilir. Bu uykunuzda bile dişlerinizi sıkmaya sebebiyet verebilir.

Gerginlik

Genel anlamda gergin bir yapınız var mı? Bütün gün bulunduğunuz ortamda gerginlik yaşıyor musunuz? Özellikle uyumadan önce bir kaç saat kadar kimseyle tartışmamaya, kavga etmemeye özen göstermelisiniz. Eğer gergin uyumanız gerekiyorsa, sizi düşündüren bir durumun içindeyseniz gece uyurken dişlerinizi sıkmanız olağandır.

Huzursuzluk

Bitirmeniz gereken bir işi bitiremediyseniz, kafanızın içinde birçok soruyla uyuduysanız siz farkında olmadan bütün gece dişlerinizi birbirine geçecek kadar sıkmış olabilirsiniz.

İnsanların en çok huzuru ve rahatlamayı yataklarında buldukları tartışmasız doğrudur. Gevşeyen beden ve zihin her şeyi düşünmeye ve tartmaya başlar. Bu durumda yukarıda yazdığım sebeplerden herhangi biri gerçekleştiyse yatağınızda bir an önce uyumak istersiniz uykunuz kaçmadan. Sizi rahatlatacak ve gevşetecek aktiviteler yapmak ve zihninizi rahat bir uykuya hazırlayacak yöntemlerden denemenizde fayda olacaktır.

Diş Sıkmanın Zararları Var Mıdır?

Elbette kasların kasılmasıyla karşılıklı olarak birbirine gelen dişler birbirlerinin aşındırmaya ve yontmaya neden olmaktadır. Aşınan dişler hassaslaşır ve soğuk sıcak içecekler de acılara ve sızlamalara neden olmaktadır. Zayıflayan dişler daha fazla çürümelere meydan vermekte ve diş kayıpları meydana getirmektedir. Elbette baskılar sonucunda da diş etlerine baskı uygulayan dişler diş eti hassasiyetine ve kanamalara da sebep olmaktadır. Fazla miktar da güç uygulayarak sıkılan dişler genel olarak kalın kabuklu yemişlerin dişlerle kırılmasından meydana gelen aşındırma, kırık ve çatlaklara neden olmaktadır.

Dişleri sıkmanın başka bir kötü etkisi ise görünüş ve ağız yapısının bozulmasıyla alakalıdır. Dişler alt ve üst dişlerin karşılıklı gelmemesi durumların da birbirlerini içe ya da dışa itmeye başlarlar. Bu durum sadece uyurken değil diş yapısı bozuk olan kişilerde de normal zaman içerisin de yutma, yutkunma, çiğneme faaliyetlerinde de meydana gelmektedir. Gece ise kontrol dışı yapılan dişleri sıkarken de aynı etkiler oluşmaktadır. Genel olarak üst dişler alt tabakadaki dişleri dışa doğru iterek dişlerin yapısının bozulmasına ve yaşlı bir görünüm oluşmasına sebep olmaktadır. Bunu tersi durum da kişiler de gözlenmektedir. Bu şekil de oluşan diş yapısının bozulması ise dişlerin birbirinden ayrılmasına ve aralara yemek artığının kaçmasına da neden olmaktadır. Bu durum da yiyecekler iyi çiğnenmemek de ve besinlerin sindirimi daha uzun sürmektedir.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git