Gece Uyurken Diş Gıcırdatması Neden Olur ?

Gece Uyurken Diş Gıcırdatması Neden Olur ?
11 Şubat 2017 tarihinde eklendi, 622 kez okundu.

Tıp da “bruksizm’’ olarak da geçen diş gıcırdatması durumudur. Dış gıcırdatması durumu hem gündüzleri hem de geceleri görülebilir. Tam olarak neden oluştuğu bilinmemekle birlikte hem çocuklarda hem de yetişkinlerde görülen bir durumdur. Diş gıcırdatmasının birçok farklı sebebi bulunmaktadır.

Gece kişiler genelde uyku halindeyken bilinçsiz bir şekilde diş gıcırdaması oluşmaktadır. Diş gıcırdatması çenenin sıkılarak dişlerin gıcırdatılması durumunda oluşur. Diş gıcırdatması sesli olarak yapılmakta ve diş gıcırdatmasının uykunun her anında gerçekleşmektedir. Gece boyunca bazen yoğun şekilde olurken bazen de aralıklarla gerçekleşebilir. Kişi bunun farkında olmakla birlikte bu süreçte dişlerine zararlar vermektedir. Kişiler genelde uyurken dişlerini gıcırdattıklarının farkında değillerdir. Dişlerini gıcırdattıklarını başkalarının onlara söylemesiyle öğrenirler ya da zamanla çenede oluşan ağrı sonucunda bunun farkına varabilirler. Dış gıcırdatması hafife alınmaması gereken bir rahatsızlıktır. Kişiler bunu öğrenir öğrenmez uzmanlarla görüşerek yardım almalıdırlar.

Gece diş gıcırdatmasının birçok nedeni olabilir. Bu nedenleri iki ayırırsak ; Diş gıcırdatmasının psikolojik bir rahatsızlık olabileceği gibi kişinin gün içerisinde yaşadığı streste olabilir. İkinci neden olarak da kişinin çene ve diş yapısından kaynaklanabilir. Uzmanlara göre gece uyurken dişlerin gıcırdatması genel psikolojik bir rahatsızlığın göstergesi olabilir. Kişinin günlük yaşam içerisinde yaşadığı birçok problem diş gıcırdatması olarak kendini geceleri göstermektedir. Stres, gün içerisinde yaşanan farklı sıkıntılar kişinin bedeninde farklı etkilere sebep olabilir. Günün yoğun geçmesi, gün içindeki stresler, arkadaş, eş ya da aile içerinde yaşanan çeşitli problemler kişinin bedenini farklı şekillerde etkilemektedir. Bu gibi birçok sebep geceleri kişi uyurken diş gıcırdatmasına sebep olabilir.

Günlük hayatta karşılaşılan problemler kişinin bilinç altına işlemektedir. Bilinç altına işlenen bu problemler kişinin gece dişlerini gıcırdatmasına olarak kendini göstermektedir. Fakat kişi bilinç altındaki bu sıkıntıların onun gece dişlerini gıcırdatmasına sebep olduğunun farkına varmamaktadır. Bazı uzmanlara göre gece diş gıcırdatmasına kişinin çocukken yaşadığı psikolojik problemlerden kaynaklanabileceğini söylemektedir. Kişilerin yaşadıkları bilinç altına yerleşerek diş gıcırdatması olarak kendini gösterebilir. Kişinin yaşam biçimi de geceleri diş gıcırdatması üzerinde etkilidir. Kişinin günlük yaşamda kullandığı sigara, kullandığı farklı maddeler ya da varsa madde bağımlılığı, alkol tüketimi gibi alışkanlıkları da etkili olabilir. Bunun dışında kişinin gün içerisinde bulunduğu farklı arkadaş çevresi, toplumda bulunduğu statü ve etrafındaki insanlar içindeki konumu da dış gıcırdatması üzerinde etkili olabilir. Kişisel özelliklerde diş gıcırdatmasına neden olur. Kişinin sinirli, hassas ve titiz olması gibi durumlar geceleri çenesini gıcırdatmasına sebep olur.  Diş yapısından kaynaklanan bozulma pek sık rastlanan bir durum olmakla birlikte diş gıcırdatmasında etkilidir. Genelde dişler arasındaki kapanış ilişkisinin bozulmasından kaynaklanır. Yüksek ya da düşük yapılmış dolgular ya da protezlerde diş gıcırdatmasına sebep olabilir.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git