Gece Uyurken Çeneyi Sıkmak Neden Olur ?

Gece Uyurken Çeneyi Sıkmak Neden Olur ?
12 Şubat 2017 tarihinde eklendi, 713 kez okundu.

Gece uyurken çeneyi sıkma ve kilitleme davranışları, günümüzde gittikçe yaygın olarak görülen bir sağlık problemi haline gelmiştir. İstemsiz olarak yapılan bir davranıştır. Gece uykuya dalarken kendinizi ne kadar kontrol etmeye çalışsanız da uyuduktan sonra elbette bu kontrolü kaybedersiniz ve sonuçlarını uyandığınızda çene ağrısı, baş ağrısı olarak alırsınız. Zaten bir çok hasta da, uyurken çenelerini sıktıklarını; baş ağrısı, çene ağrısı, diş etlerinde sıklıkla şişme, diş ağrıları, boyun ağrıları gibi problemler kendilerini rahatsız edecek düzeye gelmeden fark etmezler.

Bu problem sadece sıkarak çeneyi kilitleme şeklinde de görülebilir, dişlerin birbiri üzerinde hareket ettirilmesiyle diş gıcırdatma problemine de dönüşebilir. Bu durumda da başkalarının uyarıları ya da yine ağrılar sonucunda durum fark edilir.

Gece uyurken çeneyi sıkma probleminin başlıca nedeni strestir. Özellikle yoğun ve stresli zamanlarınızda uykudan uyandığınızda baş, diş etleri ya da boyun ağrılarınızı fark ediyorsanız siz de düşünceli ve stresli olduğunuz zamanlarda çenenizi sıkıyorsunuz demektir. Gece yatmadan rahatlatıcı şeyler düşünmek, sizi strese sokan sebeplerden arınmaya çalışmak, rahatlayarak uykuya dalmak probleminizi hafifletebilir.

Çene sıkmanın bir başka sebebi de çene-diş anomalileridir. Yani dişlerinizin kapanması gereken şeklide kapanmaması, çene yapınızın normalden farklı olması; gece uyurken yanlış konumlanması dolayısıyla çenenizi sıkmanıza sebep olabilir. Bu durumda ağrılarla beraber çenenizdeki anatomik bozukluğun yapısına göre ağız içinde yaralar da oluşabilir. Dişlerdeki anatomik bozukluklar da çenenizi sıkmanıza sebep oluyor olabilir.

Yatağınızın rahat olmaması da size boyun, sırt ağrılarıyla beraber çene sıkma problemini getirebilir. Özellikle yastığınızın boynunuza uygun olup olmadığından, yatarken boynunuzun ve omurganızın rahat olup olmadığından emin olmalısınız. Yanlış yastık seçimi, boynunuzu ve çenenizi baskılayıp ya da kıstırıp olması gerekenden farklı bir anatomik yapıya sokabilir. Çenenizin duruşunu da değiştirerek çenenizi sıkmanıza sebep olabilir. Sorun ne kaynaklı olursa olsun diş doktoruna görünerek problemin kaynağına göre bir çözüm yolu aramalısınız. Probleminiz çözülene kadar da doktorunuzun vereceği gece plağını uygun şekilde kullanmayı ihmal etmemelisiniz.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git